Gads kopš okupekļa Uzvaras parkā nojaukšanas

25.08.2023.

Viens gads kopš.
Ir pagājis viens gads kopš emociju piepildītās un ilgi gaidītās okupekļa Uzvaras parkā nojaukšanas.

Kaut arī likums paredzēja, ka tajā minēto objektu demontāžu pašvaldības īsteno ne vēlāk kā līdz 2022. gada 15. novembrim, tomēr vēl šodien, 2023. gada 25. augustā, process nav noslēdzies un diemžēl padomju okupācijas simboli atrodas uz Latvijas zemes.

Drīzumā tiks demontēti objekti Viļakā un Muzejā tiks piegādāti fragmenti no demontētā Draudzības kurgāna Ludzas novadā. Tikmēr, piemēram, Rīgas centrā, dažu desmitu metru attālumā no Brīvības pieminekļa vēl slejas piemineklis PSKP Centrālkomitejas loceklim un PSRS Augstākās Padomes deputātam Mstislavam Keldišam.

Jautājums, uz kuru jārod atbilde – kāpēc pat tad, kad ir pieņemts likums par okupāciju varu slavinošo objektu demontāžu, atbildīgās institūcijas likumu nepilda? Vai tā ir neizdarība vai joprojām motivācijas trūkums?

Likums "Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā" nosaka, ka demontēto objektu oriģinālās detaļas vai fragmentus, kam ir mākslinieciska vērtība, arhitektoniska kvalitāte vai kultūrvēsturiska vai izglītojoša nozīme, iekļauj Latvijas Okupācijas muzeja krājumā. Lēmumu par demontēto objektu oriģinālo detaļu vai fragmentu iekļaušanu muzeja krājumā pieņem muzeja direktors, pamatojoties uz muzeja krājuma komisijas atzinumu un konsultējoties ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi. Kopš likuma stāšanās spēkā 2022. gada 23. jūnijā Latvijas Okupācijas muzeja krājumā ir uzņemti objekti no 21 piemiņas vietas. Muzejs lēma nesaglabāt fragmentus no t.s. Uzvaras pieminekļa Rīgā.