Francijā ir skatāma izstāde “Sibīrijas vēstules. Nepieciešamība rakstīt”

01.09.2023.

Sagaidot Totalitāro režīmu upuru Eiropas dienu, 20. augustā atklāj izstādi “Sibīrijas vēstules. Nepieciešamība rakstīt” Marsevolas priorijā (Marcevol), Francijā. Tā ir jau otrā izstāde Francijā, kas veltīta UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā iekļautās nominācijas “Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss” autoriem.

Izstādes vēstījums organizēts septiņās tematiskajās sadaļās: rakstīt lai izdzīvotu, lai neaizmirstu, lai uzturētu cerību, lai pretotos, lai justos vienoti, lai saglabātu savu patību un lai mīlētu. Šī izstāde ir sava veida turpinājums iepriekšējām izstādēm: “Nevar nerakstīt” (Latvijas Nacionālajā bibliotēkā 2016. gadā) un “Sibīrijas vēstules” (Strasbūras nacionālajā universitātes bibliotēkā 2023. gadā), vairāk uzmanības pievēršot tieši vecāku un bērnu vai jauniešu vēstulēm un cilvēka iekšējai nepieciešamībai rakstīt.

Izstādes ideja radās biedrībām “Les Amis de l’Esparrou” (Esparū draugu biedrība, Francija) un “Via Ars” (Latvija) satiekoties ar Agritu Ozolu, Tukuma muzeja Latvijā direktori, divu grāmatu autori par Sibīrijas vēstulēm uz bērza tāss, un Elzu Serdāni, kura izsūtīta uz Sibīriju 11 gadu vecumā un vēlas nodot jaunākajām paaudzēm savas liecības, uzsverot demokrātisko brīvību trauslumu.

Izstādi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Tukuma novada pašvaldība, biedrības “Prieuré de Marcévol”, “Les Amis de l’Esparrou” un “Maecenae” Francijā, kā arī Austrumu Pireneju departamenta pašvaldība.