Durbes pilī atklāj izstādi “Sibīrijas vēstules”

03.11.2023.

3. novembrī 14.00 Durbes pilī (M. Parka ielā 7, Tukumā) atklāja Tukuma muzeja izstādi “Sibīrijas vēstules”, kuras angļu un franču valodas versija bija skatāma Francijā. Izstāde “Sibīrijas vēstules” izceļ gan bērza tāss simbolisko nozīmi, gan vēstuļu rakstīšanas fenomenu kā garīguma praktizēšanas veidu nebrīves apstākļos Gulaga nometnēs un nometinājuma vietās Sibīrijā (1941-1965). Šīs vēstules bija vienīgā trauslā saikne starp tuviniekiem dzimtenē un izsūtījuma vietās Krievijā. Vēlāk, pēc Otrā pasaules kara, kad papīrs bija pieejams, vēstules uz bērza tāss tuviniekiem un draugiem ieguva īpašu simbolisku nozīmi. Izstādē Durbes pilī skatāms bagātīgs informatīvais materiāls, kā arī vēstuļu autoriem piederējušie priekšmeti, ko deponējuši 11 Latvijas muzeji.

No kreisās: Tukuma muzeja direktore Agrita Ozola, Latvijas Okupācijas muzeja direktore Solvita Vība un Latvijas Okupācijas muzeja Galvenā krājuma glabātāja, direktores vietniece Taiga Kokneviča

Interesanti zināt:
11 muzeji Latvijā glabā 52 bērza tāss vēstules no ieslodzījuma un nometinājuma vietām;
Latvijas Okupācijas muzeja krājumā ir 13 bērza tāss vēstules
 42 vēstules glabā 11 atmiņas institūcijas Lietuvā;
 36 vēstules 2 atmiņas institūcijās Igaunijā;
 12 vēstules 6 atmiņas institūcijās Polijā;
 6 vēstules 4 atmiņas institūcijās Ukrainā.

Kopš 2009. gada uz tāsīm rakstītās vēstules iekļautas UNESCO reģistrā. UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā iekļauts vien niecīgs skaits no tām, kas saglabājušās Latvijas muzejos. Šīs unikālās bērza tāsis palīdz labāk izprast Latvijas un bijušās Padomju Savienības vēstures traģiskās lappuses. Bērza tāsis bija teju vienīgais pieejamais materiāls izsūtījuma vietās Sibīrijā, uz kurieni 1941. un 1949. gadā deportēja aptuveni 167 000 Latvijas iedzīvotāju.