Baltijas ceļam — 35

23.08.2024.

Latvijā un citās Eiropas valstīs 23. augusts pazīstams kā Staļinisma un nacisma upuru atceres diena. Datuma simboliskā nozīme saistīta ar 1939. gada 23. augustā noslēgto PSRS un nacistiskās Vācijas neuzbrukšanas līgumu (Molotova – Ribentropa paktu), kura slepenie pielikumi sadalīja Centrāleiropu un Baltiju ietekmes zonās, paverot ceļu Otrajam pasaules karam un Baltijas valstu okupācijai.

Atceres tradīciju 1986. gadā iedibināja Baltijas trimdinieki Kanādā. 1989. gadā tā vienoja Latvijas, Lietuvas un Igaunijas atbrīvošanās kustības. Protestējot pret padomju okupāciju, gandrīz divi miljoni cilvēku sadevās rokās un izveidoja Baltijas ceļu – 600 kilometrus garu dzīvo ķēdi starp Viļņu, Rīgu un Tallinu. 2008. gadā Eiropas Parlaments īpašā deklarācijā aicināja visas ES dalībvalstis pasludināt 23. augustu par Eiropas staļinisma un nacisma upuru atceres dienu. Latvijas Saeima šo iniciatīvu atbalstīja, un kopš 2009. gada 23. augusts Latvijā ieguva atceres dienas statusu.

Ielūdzam 23. augustā apmeklēt tieši šai dienai veidotu vēsturisko fotogrāfiju izstādi pie Muzeja ēkas Latviešu strēlnieku laukumā 1 ar fotogrāfu Harija Burmeistera, Gunāra Janaiša un Kārļa Pakārkļa tautā atpazīstamajiem darbiem, kā arī piedalīties tematiskā izstaigā Latvijas Okupācijas muzeja telpās Stūra mājā “Mēs visi tur bijām kopā” Brīvības ielā 61 plkst. 19.00 (pieteikšanās – https://www.bezrindas.lv/lv/mes-visi-tur-bijam-kopa/13577/).

Latvijas Okupācijas muzeja Klientu apkalpošanas centrā pieejamas Muzeja izdotas vienas dienas maršruta pa Rīgu kartes Pretošanās komunistiskajam okupācijas režīmam un valstiskās neatkarības atgūšana, bet tā pamatekspozīcijā ir skatāmas foto un video liecības par notikumiem 1989. gada 23. augustā.

Mēs arī aicinām 23. augustā iedegt svecītes un nolikt ziedus pie padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla "Vēstures taktīla" Latviešu strēlnieku laukumā 1 un pie piemiņas zīmes "Melnais slieksnis" pie bijušās VDK ēkas (Stūra mājas) Brīvības ielā 61.

1989. gads. Fotogrāfijas autors – Harijs Burmeistars. Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs.

2024. gads. Latvijas Okupācijas muzeja darbinieki aizgājušajam laikmetam iederīgi stilizētā fotogrāfijā sadevušies rokās apliecina savu vienotību Muzeja misijā – Atcerēties. Pieminēt. Atgādināt.