Atskats uz Muzeja rīkotajiem skolotāju profesionālās pilnveides programmas kursiem

21.10.2022.

Latvijas Okupācijas muzejā šī gada 11. un 12. oktobrī norisinājās Muzeja rīkotie skolotāju profesionālās pilnveides programmas kursi “Latvijas Okupācijas muzeja stāsts: vēsture un mūsdienas”. Kursos piedalījās vairāk nekā trīsdesmit skolotāju no dažādiem Latvijas reģioniem.

Kursu mērķis bija rosināt skolotājus labāk izprast ar Latvijas 20.gs. okupācijām saistītos jautājumus, akcentējot to aktualitāti mūsdienu pasaules politisko notikumu kontekstā. Dažādu nozaru eksperti kursos pievērsās tēmām, kas skar mūsdienu politiskās dzīves aktualitātes, palīdzēja izprast veidus kā strādāt ar bērnu un jauniešu psihoemocionālajām traumām, kā arī iepazīstināja dalībniekus ar muzeja jaunās ekspozīcijas saturu un dizaina stāstu.

Šī gada jūnijā Latvijas Okupācijas muzejs atklāja jaunu, modernu un interaktīvu ekspozīciju, kas vēsta par Latvijas 20. gadsimta vēstures notikumiem. Karš, okupācija, starptautisko līgumu un cilvēktiesību neievērošana diemžēl nav tikai vēsture, bet turpinās arī 21.gs. kā Krievijas karš Ukrainā, pārkāpjot starptautisko tiesību normas un necienot Ukrainas valstisko patstāvību, teritoriālo nedalāmību un iznīcinot civiliedzīvotājus, tāpēc šo tēmu aktualizēšana izglītības kontekstā ir jo svarīgāka.
            Skolotāju kursos lekcijas vadīja dizainere Ingūna Elerte, NATO Stratēģiskās komunikācijas un izcilības centra (STRATCOM) vecākais eksperts Tomass Pildegovičs, psiholoģe Dace Beināre, savukārt ar muzeja jauno ekspozīciju iepazīstināja muzeja Ekspozīcijas nodaļas vadītāja Aija Ventaskraste un Izglītītbas nodaļas vadītāja Inguna Role, bet muzeja izstādi “ASV drošs patvērums laikā, kad dzimtene okupēta 1941 – 1990” vēsturnieks Edvīns Evarts.
            Izglītojošajā un rosinošajā kursu programmā bija ne tikai iespēja klausīties lekcijas, bet piedalīties arī diskusijās par būtiskiem jautājumiem, ar kuriem skolotāji saskaras skolās. Īpaša uzmanība tika pievērsta emocionāli un informatīvi sarežģītiem tematiem, veidojot platformu viedokļu un labās prakses piemēru apmaiņai arī pašu skolotāju starpā.
Muzejs arī turpmāk plāno veidot tematiskus un izglītojošus seminārus skolotājiem, kuru laikā būs iespēja satikties ar dažādu jomu speciālistiem, izzināt muzeju un tā tēmu klāstu, kā arī uzklausīt ieteikumus Muzeja apmeklējumam kopā ar audzēkņiem.

Latvijas Okupācijas muzeja Ekspozīcijas nodaļas vadītāja Aija Ventaskraste iepazīstina skolotājus ar jaunās ekspozīcijas saturu un muzeja stāstu.

Latvijas Okupācijas muzeja Izglītības nodaļas vadītāja Inguna Role iepazīstina skolotājus ar jaunās ekspozīcijas saturu un muzeja stāstu.

Viena no H2E vadošajām dizainerēm Ingūna Elere stāstīja par izaicinājumiem un atbildību, veidojot muzeja jaunās ekspozīcijas dizainu.

Politikas un starptautisko attiecību doktorants Kembridžas Universitātē un NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra (Stratcom) vecākais eksperts Tomass Pildegovičs analizēja vēstures naratīvos balstītos Krievijas attaisnojumus agresijai pret Ukrainu.

Klīniskā psiholoģe, Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācijas speciāliste Dace Beināre stāstīja kā saprast un palīdzēt bērniem, kas piedzīvojuši traumatiskus notikumus vēsturē un mūsdienās.

Latvijas Okupācijas muzeja Publiskās vēstures nodaļas vēsturnieks Dr. hist. Edvīns Evarts iepazīstināja skolotājus ar izstādes “ASV - drošs patvērums laikā, kad dzimtenes okupēta 1940 – 1991” saturu.