Atskats 21. augusta ekskursijā

22.08.2024.

21. augustā Latvijas Okupācijas muzeja Publiskās vēstures nodaļ pieminēja Molotova-Ribentropa pakta gadadienu, vadot ekskursiju cauri Vecrīgas ielām, apstājoties vietās, kur bija redzamas pakta sekas no 1939. gada rudens, cauri pirmajai padomju okupācijai līdz vācu okupācijai un Ostlandes izveidošanai 1941. gadā. Ekskursiju vadīja atraktīvais Muzeja pētnieks Pēteris Kalniņš.

Ap 50 cilvēku pievienojās ekskursijai, kas sākās pie muzeja ieejas. Tika stāstīts latviešu un angļu valodā, un viesu vidū bija pārstāvji no Okupāciju un brīvības cīņu muzeja Viļņā un no Sibīrijas memoriālā muzeja Bjalistokā, kas līdzīgus pasākumus rīkos 23. un 25. augustā. Īpašs prieks par Dr. Piotr Popławski un Krzysztof Kulling no Bjalostokas muzeja un Aldonas Jakavonienes no Viļņas muzeja klātbūtni pasākumā.

No ekskursijas dalībniekiem tika dzirdētas arī atsauksmes.

“Šādas pastaigas ļoti vajadzētu ieviest kā labu tradīciju”, saka Toms, profesionāls gids. Toms neslēpj, ka tūrē piedalījies savas profesionālās intereses dēļ, un iegūtā informācija viņam būs ļoti derīga, vadot ekskursijas ārvalstu tūristiem, kuriem īpaši šobrīd ļoti interesē notikumi, kas aizsākās 1939. gadā. Toms arī atzīst, ka viņš ir zinošs vēsturē, tomēr šī pastaiga devusi daudz jaunas un svarīgas informācijas.”

“Mēs neesam vēstures fani, bet šobrīd, dzīvojot Eiropā, nevaram būt neieinteresēti vēsturē un notikumos, kas risinājušies tik nesenā pagātnē,” atzīst Svetlana un Gido no Vācijas. Viņi Rīgā atgriežas atkal un atkal, vienmēr meklējot kādu saturīgu un īpašu notikumu, kas skaidro vēsturi un ļauj saprast šodienu. “Šī pastaiga bija tik informācijā bagāta un izzinoša!”

Ceram, ka būs iesēja šādas ekskursijas rīkot regulāri.