Ēkā, kas šobrīd ir Okupācijas muzeja pagaidu mājvieta, 1991. gadā atradās Baltijas transporta prokuratūras Rīgas transporta prokuratūra. 20. janvārī padomju OMON kaujinieki uzbruka Latvijas Republikas Iekšlietu ministrijai, kas atradās blakus ēkā. Par toreizējo apšaudi liecina ložu atstātās pēdas ēkas sienā. Apšaudes rezultātā dzīvību zaudēja vairāki cilvēki – E. Riekstiņš, V. Gomonovičs, S. Konoņenko, kino operatori A. Slapiņš un G. Zvaigzne (ievainots, miris 5. februārī). Šo cilvēku un notikumu piemiņai Bastejkalnā izvietoti piemiņas akmeņi.
Ir pagājuši mazliet vairāk nekā 20 gadi, tā ir salīdzinoši nesena vēsture, kurā līdzdarbojušies arī šodienas jauniešu tuvinieki un novadnieki. Aizstāvot Latvijas neatkarību, cilvēki nedalījās pēc tautības, dzīves vietas vai vēl pēc kādām citām atšķirībām. Viņus vienoja brīvības un neatkarības ideja.
Nodarbība paredzēta 9. – 12. klašu skolēniem. Ikviens Latvijas skolēns tajās var piedalīties bez maksas, turklāt muzeja Skolu atbalsta programma paredz iespēju daļēji segt transporta izdevumus attālākos Latvijas novados dzīvojošajiem skolēniem.