80 gadi kantātei Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcā

10.09.2024.

2024.gada 7. septembrī Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas tornī notika Eiropas kultūras mantojuma dienu pasākums “Dievs, Tava zeme deg! ”.

Šogad aprit 80 gadi, kopš savulaik krāšņākajā Jelgavas dievnamā – Svētās Trīsvienības baznīcā – 1944. gada jūnijā vienīgo reizi tika atskaņota Lūcijas Garūtas kantāte “Dievs, Tava zeme deg!“ tā laika izcilību – Reitera kora, Marisa Vētras un Teodora Kaktiņa izpildījumā,  pie majestātiskajām baznīcas ērģelēm esot pašai komponistei.
Drīz pēc tam kara kaujās dievnams, tāpat kā lielākā daļa Jelgavas apbūves, tika iznīcināts uz neatgriešanos, savukārt kantāti padomju okupācijas vara aizliedza atskaņot.
Skaņdarbs atgriezās Latvijā Trešās atmodas vēsmās 1988. gadā.
Mūsdienās Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas tornī atgriezusies kantātes daļa “Lūgšana” – balstoties uz tās fragmentiem, veidots audio fons 5. stāva interaktīvajai ekspozīcijai “Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas stāsts” –, izmantojot mūsdienu tehnoloģijas, apmeklētājiem pieejams simbolisks “tilts” uz pagātnes notikumiem un zudušajām arhitektūras un interjera pērlēm.

Pasākumā piedalījās arī Latvijas Okupācijas muzeja tematiskās burtnīcas "Kantāte “Dievs, Tava zeme deg" veidotāji – Rihards Pētersons un Kristīne Čakstiņa.
Viņi dalījās stāstījumā par L. Garūtas kantātes likteņa līkločiem Latvijā un ārpus tās robežām.
Viesiem bija iespēja uzzināt kantātes tapšanas vēsturi, tās likteni Latvijas okupācijas laikā, klausīties nekur nepublicētus stāstus un video no tēmas pētniecības gaitas, kā arī uz vietas iegādāties izdevumu.

Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīca 1944.gadā (no žurnāla "Junda", 1944, Nr.9.; www.periodika.lv Latvijas Nacionālā digitālā bibliotēka).

Koncerta biļete (no LU AB krājuma).

Vēsturnieks un mākslas zinātnieks, tematiskās burtnīcas "Kantāte “Dievs, Tava zeme deg"" līdzautors Rihards Pētersons.

Torņa ekspozīciju un apsaimniekošanas nodaļas vadītāja Vineta Reknere.

Latvijas Okupācijas muzeja tematiskā burtnīca "Kantāte “Dievs, Tava zeme deg"".

Tiešsaistes nodarbība “Aizliegtais 18. novembris”