X

Pamatekspozīcija

Latvijas Okupācijas muzejs glabā nācijas atmiņu, piemiņu un ilgstoši noklusēto vēstures stāstu par Latvijas valsts, tautas un zemes likteni divu svešu totalitāru varu pakļautībā no 1940. līdz 1991. gadam. Šis ir stāsts par komunistiskās Padomju Savienības un nacistiskās Vācijas nodevību pret 1918. gadā dibināto suverēno Latvijas valsti un trim okupācijām, kas noveda Latvijas tautu pie fiziskas un garīgas pārdzīvošanas galējās robežas. Šis ir stāsts par apspiešanu, teroru un vardarbību; par noziegumiem pret cilvēci; par bezspēcību, bailēm un nodevību; bet arī par nepakļaušanos, pretošanos un varonību. Visvairāk tomēr – par izturību un garīgo spēku, kas ļāva tautai izdzīvot, atjaunot savu neatkarīgo valsti un to atkal ievest Eiropas un pasaules valstu saimē.

Gaidot uz Muzeja ēkas pārbūvi un paplašināšanu, Muzejs atrodas pagaidu telpās ar pagaidu ekspozīciju. Sākumā apmeklētājs var noskatīties īsu ievada filmu četrās valodās – latviski, angliski, vāciski un krieviski. Ar okupācijas plašo vēsturisko kontekstu ekspozīcijā uzskatāmi iepazīstina laikmeta dokumenti, ieskaitot nodevīgo Hitlera—Staļina paktu, fotogrāfijas, kartes, plakāti, priekšmeti. Par individuālu cilvēku likteņiem stāsta materiāli, kas glabājas Muzeja krājumā: video liecības, dienasgrāmatas, vēstules, personīgi dokumenti, daudzas piemiņas lietas un mākslas darbi. Ik gadu Muzeju apmeklē un ar ilgi noklusēto Latvijas okupācijas vēsturi iepazīstas augsti Latvijas ārvalstu viesi, mediju pārstāvji, pētnieki un tūkstošiem tūristu, studentu un skolēnu.


Darba laiks

MUZEJA EKSPOZĪCIJA 
Pirmdien: SLĒGTS
Otrdien: 12.00 – 18.00
Trešdien: 14.00 – 18.00
Ceturtdien: 14.00 – 18.00
Piektdien: 11.00- 18.00
Sestdien 11.00 – 18.00
Svētdien: SLĒGTS

Saistībā ar Covid-19 pandēmijas ierobežojumu dēļ muzeja pagaidu ekspozīcija slēgta līdz 15. novembrim.

KRĀJUMA NODAĻA
(iepriekš sazinoties
pa tālr. +371 67229248)
Darba dienās
no 11:00 – 15:00


Biļetes

IZSTĀDES APMEKLĒJUMS
Par ziedojumiem

GIDU VADĪTAS EKSKURSIJAS
Latviešu, angļu un krievu valodā.
1 personai 10.00 EUR
Grupām, sākot no 2 pers. - 5.00 EUR no cilvēka

Latvijas skolēniem 100% atlaide


Kontakti

Tālrunis ekskursiju pieteikšanai
Latvijas Okupācijas muzeja pamatekspozīcijā
Raiņa bulvārī 7:
+371 67211030, e-pasts ip@omf.lv

Tālrunis ekskursiju pieteikšanai
STŪRA MĀJĀ
+371 27 875 692

E pasts:
omf@latnet.lv
Tel.: +371 67212715
Fakss: +371 67 229 255
Adrese: Raiņa bulvāris 7, Rīga, LV 1050, Latvija
Muzeja krājums veidots no 1993. gada līdz ar muzeja darbības uzsākšanu. 2017. gada sākumā muzeja krājumā reģistrētas gandrīz 60 000 glabāšanas vienību. Vēloties saglabāt dzīvu piemiņu par okupācijas laiku, cilvēki muzejam dāvinājuši personiskas lietas un dalījušies savās atmiņās. Muzeja speciālisti ierakstījuši vairāk nekā 2300 videoliecību, un tas ir viens no lielākajiem šai tēmai veltītajiem krājumiem Eiropā. Ierakstītās liecības un muzejam nodotie priekšmeti dod vēsturei personisku pārdzīvojumu, ko sevī nes katra cilvēka dzīvesstāsts. Atmiņas stāsta ne tikai par pārdzīvotajām ciešanām, bet arī par izturību, pašaizliedzību un pretošanos.

Dāvinājumu nodošana muzejam. Ja jums pieder okupācijas laiku raksturojoši dokumenti, fotoattēli vai priekšmeti, ko jūs vēlētos dāvināt muzejam, lūdzam sazināties ar muzeja krājuma nodaļu pa tālruni +371 67 229 248.
AUDIOVIZUĀLO MATERIĀLU KRĀTUVE

Daļa no krājuma glabājas muzeja audiovizuālo materiālu krātuvē. Tās ir Latvijas okupācijas laika liecības kino, audio un video formātos. Krātuves lielākā bagātība ir videoliecību kolekcija, kuru aizsāka veidot 1996. gada rudenī. Videoliecības ir okupāciju laika liecinieku (piemēram, represēto, deportēto, bēgļu u.c.) intervijas dzīvesstāsta veidā. Ierakstu skaits jau sniedzas pāri 2300 liecībām, vairāk nekā 4000 stundu garumā.

Audiovizuālo materiālu krātuves speciālisti ir veidojuši 10 dokumentālās filmas. Tās var iegādāties, sazinoties ar Audiovizuālo materiālu krājuma nodaļu evita.feldentale@omf.lv.

Dāvinājumu nodošana muzejam un liecinieku pieteikšana intervijai. Ja jums pieder okupācijas laiku raksturojoši kino, audio vai video materiāli, kurus jūs vēlētos dāvināt muzejam, vai arī, ja jums ir zināma persona, kas varētu mums stāstīt pieredzēto okupāciju gados, lūdzam sazināties ar muzeja Audiovizuālo materiālu krājuma nodaļu pa tālruni +371 66 116 757.


KRĀJUMA IZMANTOŠANA

Muzeja krājums ir pieejams sabiedrībai izmantošanai zinātniskiem, pētnieciskiem, publicistiskiem un izglītojošiem nolūkiem. Ar eksponētajiem muzeja priekšmetiem interesenti var iepazīties pastāvīgajā ekspozīcijā un izstādēs, ar neeksponētajiem - muzeja lasītavā vai darba telpā. Ar daļu no muzeja neeksponētā krājuma var iepazīties
Nacionālā muzeju krājuma kopkatalogā
Muzeja krājumu izmanto daudzveidīgi - gan pētniecības nolūkos, gan mākslas un kultūras projektos, piemēram, Rīgas Motormuzeja ekspozīcijai, Eiropas Vēstures mājai Briselē (Beļģija) un II Pasaules kara muzejam Gdaņskā (Polija) – ekspozīcijas veidošanai. Muzeja „Ebreji Latvijā” projektam par holokausta liecībām, LPSR Valsts drošības komitejas zinātniskās izpētes komisijas darbam. Artas Ozolas Jaunarājas veidotajam Latvijas Pasta izdotajam pastmarku blokam, kas veltīts 1941. gada 14. jūnija deportācijas un Litenes traģēdijas atcerei. Dokumentālajām filmām „Berklavisms”, „The Soviet Story”, „Bēgļiem arī ir seja. 1944”, teātra iestudējumos „Veļupes krastā” (Latvijas Nacionālais teātris), „Pieci vakari” (Jaunais Rīgas teātris), „Leģionāri” (Ģertrūdes ielas teātris), mākslas filmas „Melānijas hronika” tapšanā u.c.

Vai par krājuma izmantošanu ir jāmaksā? Ar muzeja priekšmetiem un uzziņu materiālu – datu bāzēm un fotonegatīvu kartotēkām interesenti var iepazīties bez maksas. Jebkura veida kopiju izgatavošana no muzeja krājumā esošajiem priekšmetiem ir maksas pakalpojums. Materiālu publicēšanas gadījumā atsauce uz Latvijas Okupācijas muzeju ir obligāta. Krājuma nodaļas apmeklējumu, lūdzam pieteikt iepriekš pa tālruni +371 67 229 248.

Kontaktinformācija:
Audiovizuālo materiālu krātuves vadītāja
Evita Feldentāle
Tālrunis: + 371 66116757
e-pasts: evita.feldentale@omf.lv 

Izziņai
Lelde Neimane "OM Audiovizuālais krājums" (2012)
Andrejs Edvīns Feldmanis "Audiovizuālo materiālu krātuves darbība. Videoliecības" (2012)
"Video un kinofonofoto krātuves izveide un darbība" (2005)

Ko redzēt muzejā

Ekspozīcija

Ekspozīcija

Mēneša priekšmets

Mēneša priekšmets

Muzejs piedāvā

Nodarbības skolēniem

Nodarbības skolēniem

Ekskursijas

Ekskursijas