X

Pamatekspozīcija

Latvijas Okupācijas muzejs glabā nācijas atmiņu, piemiņu un ilgstoši noklusēto vēstures stāstu par Latvijas valsts, tautas un zemes likteni divu svešu totalitāru varu pakļautībā no 1940. līdz 1991. gadam. Šis ir stāsts par komunistiskās Padomju Savienības un nacistiskās Vācijas nodevību pret 1918. gadā dibināto suverēno Latvijas valsti un trim okupācijām, kas noveda Latvijas tautu pie fiziskas un garīgas pārdzīvošanas galējās robežas. Šis ir stāsts par apspiešanu, teroru un vardarbību; par noziegumiem pret cilvēci; par bezspēcību, bailēm un nodevību; bet arī par nepakļaušanos, pretošanos un varonību. Visvairāk tomēr – par izturību un garīgo spēku, kas ļāva tautai izdzīvot, atjaunot savu neatkarīgo valsti un to atkal ievest Eiropas un pasaules valstu saimē.

Gaidot uz Muzeja ēkas pārbūvi un paplašināšanu, Muzejs atrodas pagaidu telpās ar pagaidu ekspozīciju. Sākumā apmeklētājs var noskatīties īsu ievada filmu četrās valodās – latviski, angliski, vāciski un krieviski. Ar okupācijas plašo vēsturisko kontekstu ekspozīcijā uzskatāmi iepazīstina laikmeta dokumenti, ieskaitot nodevīgo Hitlera—Staļina paktu, fotogrāfijas, kartes, plakāti, priekšmeti. Par individuālu cilvēku likteņiem stāsta materiāli, kas glabājas Muzeja krājumā: video liecības, dienasgrāmatas, vēstules, personīgi dokumenti, daudzas piemiņas lietas un mākslas darbi. Ik gadu Muzeju apmeklē un ar ilgi noklusēto Latvijas okupācijas vēsturi iepazīstas augsti Latvijas ārvalstu viesi, mediju pārstāvji, pētnieki un tūkstošiem tūristu, studentu un skolēnu.


Darba laiks

MUZEJA EKSPOZĪCIJA 
Pirmdien: SLĒGTS
Otrdien: 12.00 – 18.00
Trešdien: 14.00 – 18.00
Ceturtdien: 14.00 – 18.00
Piektdien: 11.00- 18.00
Sestdien 11.00 – 18.00
Svētdien: SLĒGTS

Saistībā ar Covid-19 pandēmijas ierobežojumu dēļ muzeja pagaidu ekspozīcija slēgta līdz 15. novembrim.

KRĀJUMA NODAĻA
(iepriekš sazinoties
pa tālr. +371 67229248)
Darba dienās
no 11:00 – 15:00


Biļetes

IZSTĀDES APMEKLĒJUMS
Par ziedojumiem

GIDU VADĪTAS EKSKURSIJAS
Latviešu, angļu un krievu valodā.
1 personai 10.00 EUR
Grupām, sākot no 2 pers. - 5.00 EUR no cilvēka

Latvijas skolēniem 100% atlaide


Kontakti

Tālrunis ekskursiju pieteikšanai
Latvijas Okupācijas muzeja pamatekspozīcijā
Raiņa bulvārī 7:
+371 67211030, e-pasts ip@omf.lv

Tālrunis ekskursiju pieteikšanai
STŪRA MĀJĀ
+371 27 875 692

E pasts:
omf@latnet.lv
Tel.: +371 67212715
Fakss: +371 67 229 255
Adrese: Raiņa bulvāris 7, Rīga, LV 1050, Latvija


Mēneša priekšmets

2020. gada jūnija mēneša priekšmets - Brigitas Švarcbahas karotes

2020. gada jūnija mēneša priekšmets - Brigitas Švarcbahas karotes

2020. gada 16. jūnijs

Nolietoto karoti deportācijas dienā 1941. gada 14. jūnijā no mājām paņēma līdzi Brigita Švarcbaha, kas tobrīd vēl bija jauna meitene. Šī karote Sibīrijā tika lietota kā nazis kartupeļu mizošanai, ēšanai un citiem darbiem. Otra karote palika Rīgā, kuru saglabāja Brigitas vecmamma.

Izstādītie priekšmeti parāda, kāda ir bijusi ikdienas dzīve, deficīts lietās, kuras mēs ikdienā uzskatām par pašsaprotamām. Priekšmeti ir papildinājums iepriekš izstādītajai Tardenaka fotogrāfiju izstādei.


1940. gada 17. jūnijā Latvijā iebruka Padomju Sociālistisko Republiku Savienība (PSRS) un uzspieda savu okupācijas varu. Notika tūlītējas valsts galveno institūciju reformas. Tika izsludinātas vēlēšanas, kurās dalība bija obligāta un piespiedu kārtā. Pēc šīm vēlēšanām Latvijas Republika tika inkorporēta PSRS kā viena no tās dalībvalstīm – Latvijas Padomju Sociālistiskā Republika (LPSR).

Ar to terors tikai sākās. Notika augstāko valsts institūciju pārorganizēšana un pakļaušana Komunistiskajai partijai. Kā augstākā terora izpausme pret Latvijas iedzīvotājiem tika pielietotas masu deportācijas.

Pirmā PSRS organizētā deportācija notika 1941. gadā naktī no 13. uz 14. jūniju. Latvijas iedzīvotāji, kuri pārstāvēja PSRS nevēlamu iedzīvotāju daļu un bija iesaistīti Latvijas Republikas valsts pārvaldē, tika arestēti, pamatojoties uz noziegumiem, kurus Padomju Savienība tiem piedēvēja. Šie noziegumi vairākumā gadījumu bija PSRS likumu pārkāpšana un pretošanās okupācijas režīmam. Izsūtītie cilvēki bija politiķi, uzņēmēji, turīgie iedzīvotāji un arī virsnieki, kā arī viņu ģimenes.

Kopumā 14. jūnija deportācijās tika izsūtīti 15 443 cilvēki, no kuriem 3 741 bija, bērni vecumā līdz 16 gadiem. Cilvēkus arestēja un izveda no viņu mājām naktī, nebrīdinot tos, aizvedot uz tuvākajām dzelzceļa stacijām. Vīriešus nodalīja no viņu ģimenēm, nosūtot tos uz ieslodzījuma vietām, savukārt sievietes un bērni tika nosūtīti uz nomitinājuma vietām. Ieslodzījuma vietās tika nošauti 700 cilvēku, mira 3 453, nomitinājuma vietās mira 1 940 cilvēki.

Informāciju sagatavoja:

Egils Lūsiņš,
Latvijas Okupācijas muzeja izstāžu kurators

Ko redzēt muzejā

Ekspozīcija

Ekspozīcija

Muzejs piedāvā

Nodarbības skolēniem

Nodarbības skolēniem

Ekskursijas

Ekskursijas

Krājuma izmantošana

Krājuma izmantošana