X

Pamatekspozīcija

Latvijas Okupācijas muzejs glabā nācijas atmiņu, piemiņu un ilgstoši noklusēto vēstures stāstu par Latvijas valsts, tautas un zemes likteni divu svešu totalitāru varu pakļautībā no 1940. līdz 1991. gadam. Šis ir stāsts par komunistiskās Padomju Savienības un nacistiskās Vācijas nodevību pret 1918. gadā dibināto suverēno Latvijas valsti un trim okupācijām, kas noveda Latvijas tautu pie fiziskas un garīgas pārdzīvošanas galējās robežas. Šis ir stāsts par apspiešanu, teroru un vardarbību; par noziegumiem pret cilvēci; par bezspēcību, bailēm un nodevību; bet arī par nepakļaušanos, pretošanos un varonību. Visvairāk tomēr – par izturību un garīgo spēku, kas ļāva tautai izdzīvot, atjaunot savu neatkarīgo valsti un to atkal ievest Eiropas un pasaules valstu saimē.

Gaidot uz Muzeja ēkas pārbūvi un paplašināšanu, Muzejs atrodas pagaidu telpās ar pagaidu ekspozīciju. Sākumā apmeklētājs var noskatīties īsu ievada filmu četrās valodās – latviski, angliski, vāciski un krieviski. Ar okupācijas plašo vēsturisko kontekstu ekspozīcijā uzskatāmi iepazīstina laikmeta dokumenti, ieskaitot nodevīgo Hitlera—Staļina paktu, fotogrāfijas, kartes, plakāti, priekšmeti. Par individuālu cilvēku likteņiem stāsta materiāli, kas glabājas Muzeja krājumā: video liecības, dienasgrāmatas, vēstules, personīgi dokumenti, daudzas piemiņas lietas un mākslas darbi. Ik gadu Muzeju apmeklē un ar ilgi noklusēto Latvijas okupācijas vēsturi iepazīstas augsti Latvijas ārvalstu viesi, mediju pārstāvji, pētnieki un tūkstošiem tūristu, studentu un skolēnu.


Darba laiks

MUZEJA EKSPOZĪCIJA 
Pirmdien: SLĒGTS
Otrdien: 12.00 – 18.00
Trešdien: 14.00 – 18.00
Ceturtdien: 14.00 – 18.00
Piektdien: 11.00- 18.00
Sestdien 11.00 – 18.00
Svētdien: SLĒGTS

Saistībā ar Covid-19 pandēmijas ierobežojumu dēļ muzeja pagaidu ekspozīcija slēgta līdz 15. novembrim.

KRĀJUMA NODAĻA
(iepriekš sazinoties
pa tālr. +371 67229248)
Darba dienās
no 11:00 – 15:00


Biļetes

IZSTĀDES APMEKLĒJUMS
Par ziedojumiem

GIDU VADĪTAS EKSKURSIJAS
Latviešu, angļu un krievu valodā.
1 personai 10.00 EUR
Grupām, sākot no 2 pers. - 5.00 EUR no cilvēka

Latvijas skolēniem 100% atlaide


Kontakti

Tālrunis ekskursiju pieteikšanai
Latvijas Okupācijas muzeja pamatekspozīcijā
Raiņa bulvārī 7:
+371 67211030, e-pasts ip@omf.lv

Tālrunis ekskursiju pieteikšanai
STŪRA MĀJĀ
+371 27 875 692

E pasts:
omf@latnet.lv
Tel.: +371 67212715
Fakss: +371 67 229 255
Adrese: Raiņa bulvāris 7, Rīga, LV 1050, Latvija
Ekspozīcija

Latvijas Okupācijas muzeja ekspozīcija Raiņa bulvārī 7 ir muzeja pagaidu ekspozīcija laikā, kamēr tiek realizēts muzeja rekonstrukcijas projekts Nākotnes Nams. Ekspozīcija stāsta par iemesliem, kāpēc okupācija bija iespējama, Latvijas tautas pārdzīvoto trīs okupācijas režīmu apstākļos un neatkarības atgūšanu 1991. gadā. Ekspozīcijā apskatāmi vēsturiski dokumenti, fotogrāfijas, videoieraksti, oriģināli priekšmeti un citas liecības par okupācijas varu realizēto politiku Latvijā un pret tās iedzīvotājiem vērsto teroru, kā arī Latvijas iedzīvotāju pretestības centieniem.

Ekspozīcija stāsta par Latvijas okupācijas priekšvēsturi, Padomju Savienības un nacistiskās Vācijas noziedzīgo vienošanos un sadarbību Otrā pasaules kara sākumā, kuras rezultātā Padomju Savienība 1940. gada vasarā okupēja visu triju Baltijas valstu teritorijas un izvērsa plašu teroru pret šo valstu iedzīvotājiem. Gadu vēlāk, 1941. gada vasarā nacistiskā Vācija, iebrūkot Padomju Savienībā un okupējot Baltiju, uzsāka holokaustu, iznīcinot gandrīz visus Latvijā palikušos ebrejus, vienlaikus vēršoties pret Latvijas neatkarības atjaunošanas centieniem. Abu okupācijas varu armijās iesauktie Latvijas pilsoņi bija spiesti piedalīties karadarbībā, bet apmēram 200 000 iedzīvotāju devās bēgļu gaitās uz Rietumiem. Kara rezultātā Latvija zaudēja 1/3 iedzīvotāju. Otrā pasaules kara noslēgumā Latvijas teritorija atkal nonāca padomju okupācijā, kas ilga līdz 1991. gadam, kad Latvija atguva neatkarību.

Otrreizējās padomju okupācijas laikā padomju vara Latvijas teritorijā centās iznīdēt Latvijas neatkarības idejas aizstāvjus. Daudzi nonāca padomju GULAG nometnēs. Vienlaikus tika realizēta intensīva kolektivizācija un industrializācija, kam sekoja rusifikācija un kolonizācija. Aukstā kara apstākļos Latvijas teritorija tika militarizēta. Pret Latvijas okupāciju iestājās trimdā esošie tautieši, kuri uzturēja aktīvu kultūras dzīvi un iesaistījās politiskos centienos panākt Latvijas neatkarības atjaunošanu. Ekspozīcijas noslēguma daļa parāda tautas cīņu par Latvijas valsts atjaunošanu 1980. gadu beigās un neatkarības atgūšanu 1991. gadā.

Ko redzēt muzejā

Mēneša priekšmets

Mēneša priekšmets

Muzejs piedāvā

Nodarbības skolēniem

Nodarbības skolēniem

Ekskursijas

Ekskursijas

Krājuma izmantošana

Krājuma izmantošana