X

Aktualitātes

Kalendāra arhīvs »
Restaurēta Latvijas armijas Štāba bataljona karavīru sarakstītā dziesmu klade

Restaurēta Latvijas armijas Štāba bataljona karavīru sarakstītā dziesmu klade

2021. gada 18. novembris

Pateicoties NBS Štāba bataljona karavīru kopziedojumam, izdevies restaurēt unikālu Latvijas Okupācijas muzeja krājuma priekšmetu - Latvijas armijas Štāba bataljona karavīru sarakstītu dziesmu kladi, kurā ar "Lāčplēša dziesmas" tekstu ir atzīmēta pēdējā goda sardze pie Brīvības pieminekļa 1940. gada 17. jūlijā.

Dziesmu klade Latvijas Okupācijas muzeja krājumā nonāca 2020.gada 3.martā. Dziesmu tekstus Latvijas Armijas Štāba bataljona karavīri kladē rakstījuši laikā no 1939. līdz 1941.gadam. Pirmo ierakstu - dziesmu “Strautiņš” 1939.gada 28.martā ir izdarījis kareivis lidotājs Jānis Šulcs Kara hospitālī Rīgā, pēdējais ieraksts ir 1941.gada 28.martā, to izdarījis kareivis Artūrs Grāvītis Rīgā ar dziesmu “Svešumā”. Klades pēdējā īpašniece ir bijusi Millija Boltrika, bet klades īpašnieks ierakstu tapšanas laikā šobrīd nav zināms.

Atmiņu dziesmu kladē 1940.gada 17.jūlijā - mēnesi pēc Latvijas okupācijas dienas — ir ierakstīta arī “Lāčplēša dziesma” ar svarīgu norādi: “Šodien pulksten 13.00tos izbeidza savas gaitas stāvēt pie Brīvības pieminekļa kā pēdējā goda sardze.” To parakstījuši kareivji Grāvītis, Lūkins, Dīzenbahs, Jansons, Liepiņš, bet viens uzvārds – pagaidām ir neatšifrēts. “Lāčplēša dziesmas” tekstu 1934.gadā Lāčplēša ordeņa kavalieru biedrība lūdza sarakstīt Vilim Plūdonim. Mūzikas autors ir Jēkabs Graubiņš.

NBS Štāba bataljona karavīru kopziedojumu klades restaurācijai Latvijas Okupācijas muzejam 2020. gada 6. novembrī izstādes “Brīvības piemineklis” atklāšanā svinīgi pasniedza NBS Štāba bataljona komandieris komandkapteinis Seldzis Grasmanis.

Dziesmu klades restaurāciju veica restauratore Ārija Ubarste.

Citas aktualitātes

6.decembrī izstāde “Čekas vēsture Latvijā” būs slēgta līdz 14.002021. gada 2. decembris
Pirmdien,...
Turpinām piedāvāt tiešsaistes nodarbības decembrī2021. gada 29. novembris
No 2021. gada 6. līdz 17. decembrim Latvijas Okupācijas muzejs piedāvā trīs tiešsaistes nodarbības – “Padomju...
Kosovas Republikas ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece apmeklē Stūra māju2021. gada 24. novembris
2021. gada 23. novembrī Izstādi “Čekas vēsture Latvijā” un Stūra mājas pagrabus un kameras apmeklēja  V.E. Kosovas...
Latvijas Okupācijas muzejā notika ekspertu diskusija “Karavīru piemiņa: Zedelgemas piemērs”2021. gada 24. novembris
2021. gada 22. novembrī Latvijas Okupācijas muzeja atjaunotajā namā notika ekspertu diskusija “Karavīru piemiņa:...