X

Aktualitātes

Kalendāra arhīvs »
Leģionāru piemineklim saziedota gandrīz puse no uzstādīšanai nepieciešamās summas

Leģionāru piemineklim saziedota gandrīz puse no uzstādīšanai nepieciešamās summas

2018. gada 14. februāris

Teju pusi no nepieciešamajiem 50 000 eiro Latvijas Okupācijas muzejs ziedojumos jau ir saņēmis, lai 2018. gada rudenī Zedelgemā (Beļģijā) uzceltu pieminekli Brīvībai. Tas atgādinās par latviešu un arī pārējo Baltijas valstu leģionāriem, kas 1945/1946. gadā tika turēti britu izveidotajā kara gūstekņu nometnē. Spītējot kara beigu laika notikumiem, Latvijas vīri nezaudēja ticību savas valsts brīvībai un Latvijas valsts dibināšanas 27. gadadienu sagaidīja pie nometnē pašu izgatavota 6 m augsta Brīvības pieminekļa atveidojuma.

Pērn Latvijas Okupācijas muzejs un Zedelgemas pilsētas pašvaldība vienojās kopīgi uzcelt piemiņas zīmi, kas pilsētas iedzīvotājiem stāstītu par Zedelgemas maz zināmo vēsturi, vienlaicīgi atgādinot par brīvību kā vispārcilvēcisku vērtību.  

Muzejs un Zedelgemas pašvaldība vienojās, ka pieminekļa izmaksas — 100 000 eiro — dalīs uz pusēm. 2018. gada februāra vidū Latvijas Okupācijas muzejam jau ir saziedoti 20 908 eiro.

Muzejs saņēmis ziedojumus no vairākām Daugavas Vanagu (DV) organizācijām: DV Kanāda Valdes, DV Austrālijas valdes, DV ASV Valdes, DV apvienības Klīvlandē (ASV), kā arī no DV Pertas nodaļas, DV Kanberas nodaļas, DV Sidnejas nodaļas, DV Melburnas nodaļas Austrālijā. Ziedojusi ir arī Sidnejas Latviešu biedrība.

Atsaucīgi ir bijuši ASV, Austrālijas, Kanādas, Beļģijas, Austrijas un Latvijas privātie ziedotāji. Ziedojumi ir saņemti no Valtera Nollendorfa un Aijas Ebdenas, Maijas un Viļņa Strēlniekiem, Līgas un Wolfharta Schubachiem, Maijas Sinkas, Ineses Birznieces, Valda Bērziņa, Ērika Krūmiņa, Vitauta un Māras Beldaviem, Silvijas Rutenbergas, Žaņa Mediķa, Janīnas Začestes, Tāļa Burkēvica, Ilmas Celmiņas, Jura un Margitas Jakoviciem, Aijas un Jāņa Stambuliem, Jāņa un Ilgas Priedkalniem, Dzintras Bungs, Ināra Kalniņa, Gata un Minjonas Plūmēm, Vijas Zars, Andreja un Ainas Griguļiem, Jura Grestes, Ainas un Māra Kučeriem, Astrīdas Mednes, Dainas Šķieznas Elsbergas, Arnolda Žubecka, Pētera Bumbiera. Jaunākie ziedojumi pienākuši 14. februārī no  Klāva un Edītes Bērziņiem, Maksima Strunska un Jāņa Sīļa.

Latvijas Okupācijas muzejs sirsnīgi pateicas visiem ziedotājiem! Ziedotāji, kas ziedojuši 100 EUR vai ekvivalentu citā valūtā saņems skaistu pieminekļa bites piespraudīti bronzā.

Piemineklis Brīvībai tiks veidots kā Latvijas Stāvstrops. Pieminekļa autors tēlnieks Kristaps Gulbis darbā ir iedzīvinājis līdzību starp bišu stropu un tautu. “Zedelgemas nometnē bija ap 12 000 latviešu karavīru. To skaits ir līdzvērtīgs bišu skaitam stropā. Mana ideja ir piemineklī apvienot kopīgās eiropeiskās vispārcilvēciskās vērtības un visiem eiropiešiem saprotamu simbolu valodu ar tikai Latvijai īpašo un vizuāli raksturīgo. Latvijas bišu saime Flandrijas zemē. Bišu saime ir tauta. Strops ir viņu valsts. Bites ir miermīlīgas— tās nevienam neuzbrūk. Tās aizstāv, cīnās un mirst par savu stropu, saimi, brīvību”, pieminekļa ieceres prezentācijā sacīja mākslinieks 2017. gada septembrī.

Tagad K.Gulbis pastāstīja, ka, janvāra beigās pieminekļa galveno detaļu — Stāvstropu atlej bronzā. Tas notiek Tallinā. Savukārt bitītes gatavo Rīgā. Pašreiz pieminekļa sagatavošanās darbi noritot pēc plāna.  Pieminekļa atklāšana paredzēta 2018. gada septembra beigās.

Atbalstiet pieminekļa uzstādīšanu ar savu ziedojumu! Laipni lūdzam muzeja mājas lapā ŠEIT, klātienē muzejā,  vai pie muzeja pārstāvjiem pasaulē!

ASV. Čeki rakstāmi OMFA (ar ziedojuma mērķa norādi) un sūtāmi: Ilze Resnis, 10930 Nollwood Drive, Chardon, OH 44024, USA. Ziedotāji saņems kvītis nodokļu atlaidēm. Ziedojot ar kredītkarti, lietojiet OMFA “PayPal” adresi paypal@omfa-usa.org E-pasts saziņai ilze48@yahoo.com

Kanāda. Čeki rakstāmi LRDF (Latvian Relief and Development Fund) ar atzīmi "Okupācijas muzejam" (ar mērķa norādi) un sūtāmi: Dagnija Staško, 16 Elterwater Ave, Nepean, ON K2H5J2. Ziedotāji saņems kvītis nodokļu atlaidēm. E-pasts saziņai dagnijast@gmail.com

Austrālija. Čeki rakstāmi “SLS - Okupācijas muzejs” un sūtāmi muzeja pārstāvei: Ināra Graudiņa, 141 Darley Road, Randwick, NSW 2031. E-pasts saziņai graudinsiv@bigpond.com

Lielbritānija. Čeki rakstāmi un ar mērķa norādi sūtāmi muzeja pārstāvei: Inese A. Smith, 36 Fairmount Drive, Loughborough, LE11 3JR; vai ar mērķa norādi "Latvian Educational Foundation", Catthorpe Manor, Catthorpe, Leicestershire LE17 6DF. E-pasts saziņai inese.auzinasmita@gmail.com

OM direktora vietniece Līga Strazda

Citas aktualitātes

6.decembrī izstāde “Čekas vēsture Latvijā” būs slēgta līdz 14.002021. gada 2. decembris
Pirmdien,...
Turpinām piedāvāt tiešsaistes nodarbības decembrī2021. gada 29. novembris
No 2021. gada 6. līdz 17. decembrim Latvijas Okupācijas muzejs piedāvā trīs tiešsaistes nodarbības – “Padomju...
Kosovas Republikas ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece apmeklē Stūra māju2021. gada 24. novembris
2021. gada 23. novembrī Izstādi “Čekas vēsture Latvijā” un Stūra mājas pagrabus un kameras apmeklēja  V.E. Kosovas...
Latvijas Okupācijas muzejā notika ekspertu diskusija “Karavīru piemiņa: Zedelgemas piemērs”2021. gada 24. novembris
2021. gada 22. novembrī Latvijas Okupācijas muzeja atjaunotajā namā notika ekspertu diskusija “Karavīru piemiņa:...