X

Aktualitātes

20 jan 2022 Pieminekļa Gunāram Astram atklāšanas pasākums tiešsaistē
Kalendāra arhīvs »
Latvijas Okupācijas muzejā notika ekspertu diskusija “Karavīru piemiņa: Zedelgemas piemērs”

Latvijas Okupācijas muzejā notika ekspertu diskusija “Karavīru piemiņa: Zedelgemas piemērs”

2021. gada 24. novembris

2021. gada 22. novembrī Latvijas Okupācijas muzeja atjaunotajā namā notika ekspertu diskusija “Karavīru piemiņa: Zedelgemas piemērs.” Pasākuma nolūks bija padziļināt izpratni par pieminekļa “Latvijas stāvstrops brīvībai” saikni ar plašāku vēsturisko un politisko kontekstu. Beļģijas pilsētā Zedelgemā uzstādītais piemineklis “Latvijas stāvstrops brīvībai” veltīts latviešu leģionāriem, kuri Zedelgemas kara gūstekņu nometnē 1945. un 1946. gada ziemā nezaudēja ticību Latvijas valsts brīvībai.

Ekspertu diskusijā Kara muzeja pētnieks Mag. hist. Jānis Tomaševskis sniedza ziņojumu “Latviešu karavīri Zedelgemā”, atspoguļojot gūstekņu likteni un sastāvu dažādos aspektos. Latvijas Vēstures institūta un Latvijas Universitātes pētnieks Dr. sc.comm. Mārtiņš Kaprāns savā referātā “Kauja par Zedelgemu” analizēja debates par pieminekļa turpmāko statusu. Diskusijā piedalījās arī Latvijas Okupācijas muzeja darbinieki un Latvijas Okupācijas muzeja biedrības biedri, fonda “Namejs” un organizācijas “Daugavas Vanagi” pārstāvji, kā arī pieminekļa “Latvijas stāvstrops brīvībai” autors un Eiropas Komisijas sadarbības projektu eksperts Kristaps Gulbis.  

Pieminekļa uzstādīšanas iniciatīva piederēja Zedelgemas pašvaldībai, kas 2015. gadā nāca ar priekšlikumu pilsētas teritorijā izveidot Brīvības laukumu (Brivibaplein) un tajā uzstādīt atbilstošu monumentu karagūstekņu piemiņai. Sadarbībā ar Latvijas Okupācijas muzeja biedrību un organizāciju “Daugavas Vanagi” šis projekts tika īstenots. Piemineklis “Latvijas stāvstrops brīvībai” Zedelgemā tika atklāts 2018.gadā. Tas veltīts 12 000 latviešu leģionāru piemiņai, kuri 1945. un 1946. gada ziemu pavadīja Zedelgemas karagūstekņu nometnē. Projektu līdzfinansēja pašvaldība un Latvijas Okupācijas muzeja biedrība, kas izvērsa sekmīgu ziedojumu vākšanas kampaņu. Saistībā ar tā īstenošanu 2019. gadā Zedelgemas vēstures pētnieks Pols Denīss (Pol Denys) par sevišķiem nopelniem Latvijas valsts labā tika apbalvots ar Atzinības krustu.  

Ar pieminekļa atrašanos Zedelgemā nav apmierinātas dažas Beļģijas sabiedriskās organizācijas, kas to traktē kā nacistu slavināšanu. Tās izvērsušas kampaņu plašsaziņas līdzekļos un sekmīgi apelē pie Zedelgemas pašvaldības, kā arī citām iestādēm Beļģijā. Rezultātā šogad ir mainīts Brīvības laukuma nosaukums un novākta paskaidrojošā plāksne, kas veidoja neatņemamu pieminekļa daļu. Ir izvirzīts jautājums par pieminekļa aizvākšanu, pārvietošanu vai sākotnējās nozīmes maiņu. 

2021. gada 26. – 27. novembrī Zedelgemas pašvaldība rīko starptautisku ekspertu semināru, kas izstrādās priekšlikumus par pieminekļa tālāko likteni. Diemžēl pasākums notiks slēgtā formātā, un Latvijas Okupācijas muzejs nav aicināts piedalīties.  

Latvijas Okupācijas muzejs atspoguļo Latvijas tautas un valsts pieredzi divu totalitāru okupācijas režīmu varā, balstoties uz sabiedrības vēsturisko atmiņu, dažādiem pētījumiem un Latvijas likumdevēja nostādnēm. Viens no būtiskiem elementiem šādā sakarā ir Saeimas 1998. gada Deklarācija par latviešu leģionāriem Otrajā pasaules karā. Tā nepārprotami noraida mēģinājumus latviešu karavīriem piedēvēt kolektīvu vainu un postulē, ka “Leģionā iesaukto un brīvprātīgi iestājušos karavīru mērķis bija nosargāt Latviju no staļiniskā režīma atjaunošanas.”

Latvijas Okupācijas muzejs pievienojas pieminekļa autora Kristapa Gulbja secinājumam par radušos situāciju: “Pieminekļa nākotne ir atkarīga no tā, ko par to domā un domās vietējie cilvēki. Pirmkārt, jau Zēdelgemas un apkārtējo pilsētiņu iedzīvotāji. Lēmumu pieņēmēji ieklausīsies ekspertu un vēsturnieku viedokļos. Bet gala rezultātā noteikti izšķirošā būs iedzīvotāju attieksme. Ja iedzīvotāji akceptēs un pieņems ideju par pieminekli latviešu karagūstekņiem – tas tur paliks.” 

Latvijas Okupācijas muzejs ir leģitīms partneris jebkurā diskusijā par Zedelgemas pieminekli. Tomēr tā nav tikai muzeja atbildība. Latvijas Okupācijas muzejs ir gatavs sadarboties ar dažādām valsts iestādēm, sabiedriskām organizācijām, plašsaziņas līdzekļiem un pētniecības struktūrām gan Latvijā, gan ārzemēs, lai konstruktīvi risinātu jautājumu par pieminekļa “Latvijas stāvstrops brīvībai” nākotni. Tā ir daļa no muzeja misijas, kas izteikta trīs punktos: 

• Atcerēties, kas notika ar Latviju, Latvijas tautu un zemi komunistiskās Padomju Savienības un nacionālsociālistiskās Vācijas režīmu valdīšanas laikā no 1940. līdz 1991. gadam;

• Pieminēt netaisni notiesātos un noslepkavotos, svešos karos kritušos, represijās un izsūtījumā cietušos un mirušos, bēgot no okupācijas varām, pasaulē izkliedētos;

• Atgādināt pasaulei svešo varu nodarījumus Latvijas valstij, zemei un tautai. 

Latvijas Okupācijas muzeja direktore Solvita Vība stāsta: “Ekspertu diskusija “Karavīru piemiņa: Zedelgemas piemērs” ir tikai pirmais solis plašākai sarunai par dažādu armiju gūstekņu likteņiem Otrā pasaules kara posmā, to vērtējumu Eiropas un pasaules mērogā, kā arī pieminekļa “Latvijas stāvstrops brīvībai” nākotni.”

Latvijas Okupācijas muzejs ir valsts akreditēts privāts muzejs, dibināts 1993. gadā. To uztur un pārvalda sabiedriskā labuma organizācija Latvijas Okupācijas muzeja biedrība. Muzeja darbības mērķis ir veicināt faktos balstītu vēstures izpratni, iepazīstinot apmeklētājus ar okupācijas laiku, tā priekšvēsturi, notikumiem un sekām. Muzejs galvenokārt tiek uzturēts no ziedojumiem.

Citas aktualitātes

Aicinām pievienoties startptautiskai kampaņai cilvēktiesību aizsardzības organizācijas “Memoriāls” atbalstam2022. gada 14. janvāris
Eiropas Atmiņas un sirdsapziņas platforma izplatījusi ...
In Memoriam. Valdis Krastiņš (16.06.1927-13.01.2022)2022. gada 14. janvāris
Latvijas Okupācijas muzeja biedrība un Latvijas Okupācijas muzeja saime sēro un izsaka līdzjūtību tuviniekiem par Valda Krastiņa,...
Ruandas Republikas, Ēģiptes Arābu Republikas un Dominikānas Republikas vēstnieki apmeklē Stūra māju2022. gada 12. janvāris
2022. gada 11. janvārī akreditācijas vizītes programmas ietvaros Latvijas Okupācijas muzeja izstādi "Čekas vēsture...
Latvijas Okupācijas muzeja jaunā tiešsaistes nodarbība “Par savu zemi jāstāv. Barikāžu laiks”2022. gada 7. janvāris
Janvāris ir ne tikai jauna gada pirmais mēnesis, bet arī laiks, kad pieminam 1991. gada notikumus, tāpēc Muzeja Izglītības...