X

Aktualitātes

Kalendāra arhīvs »
Latvijas dalībai ANO – 30. Ženēvā atklāj izstādi “BATUN – Baltiešu aicinājums Apvienotajām Nācijām”

Latvijas dalībai ANO – 30. Ženēvā atklāj izstādi “BATUN – Baltiešu aicinājums Apvienotajām Nācijām”

2021. gada 17. septembris

2021. gada 17. septembrī aprit 30 gadi, kopš Latvija kļuva par Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) dalībvalsti. Šajā dienā 1991. gadā pie ANO mītnes Ņujorkā, ASV, svinīgā ceremonijā mastā tika pacelti triju Baltijas valstu karogi, tādējādi simbolizējot Baltijas valstu atgūto neatkarību, suverenitāti un pilnvērtīgu atgriešanos starptautiskajā apritē. Zīmīgi, ka tieši ANO ir pirmā globālā organizācija, kurai Latvija pievienojās uzreiz pēc neatkarības atgūšanas 1991. gadā.

Līdzās citiem pasākumiem 17. septembrī ANO Nāciju pilī Ženēvā tiek atklāta ceļojošā izstāde “BATUN – Baltiešu aicinājums Apvienotajām Nācijām”, kuru rīko Latvijas Pastāvīgā pārstāvniecība ANO Ženēvā sadarbībā ar Lietuvas un Igaunijas pārstāvniecībām. Latvijas Okupācijas muzejs ir viens no izstādes līdzautoriem. 2016. gadā 12 izstādes planšetes tika izstādītas ANO galvenajā mītnē Ņujorkā. 2020. gadā izstādi atklāja Latvijas Nacionālajā bibliotēkā Rīgā./////


/////

BATUN jeb Baltiešu aicinājums Apvienotajām Nācijām bija viena no ietekmīgākajām baltiešu trimdas organizācijām, kas 25 gadus – no pagājušā gadsimta 60. gadiem līdz pat Baltijas valstu neatkarības atjaunošanai 1991. gadā uzturēja baltiešu neatkarības centienus, ANO dalībvalstīm atgādinot par Baltijas valstu okupāciju un tiesībām uz pašnoteikšanos.

BATUN tika dibināts 1966. gada 9. februārī. Ideja par BATUN radās pēc tam, kad baltiešu aktīvisti sarīkoja Baltijas brīvības demonstrāciju (Baltic Freedom Rally) Ņujorkā 1965. gada 13. novembrī, kad aptuveni 15 000 Ziemeļamerikas baltieši – pārsvarā jauni cilvēki – devās gājienā ar plakātiem uz ANO mītni, pieprasot Baltijas valstu neatkarību.

BATUN organizēja plašas demonstrācijas, izplatīja informāciju par politiski ieslodzītajiem baltiešiem un cilvēktiesību pārkāpumiem okupētajās Baltijas valstīs, tikās ar ANO dalībvalstu diplomātiem Ņujorkā, kā arī devās uz ANO sanāksmēm Ženēvā.

BATUN tika nodibināta un pastāvēja kā bezpeļņas, sabiedriskā labuma organizācija, kura savus izdevumus sedza no ziedojumiem. Tas, ka BATUN nesaņēma nekādu finansējumu no citu valstu fondiem vai aģentūrām, nodrošināja tās neatkarību un uzticamību starptautiskajā vidē.

Kad Igaunija, Latvija un Lietuva atguva neatkarību un 1991. septembrī tika uzņemtas ANO, BATUN ar gandarījumu varēja atskatīties uz paveikto un palīdzēt Baltijas valstu delegācijām veiksmīgi uzsākt darbu sazarotajā un sarežģītajā ANO sistēmā.

BATUN arhīvs ir unikālu dokumentu krājums, kas uzkrāts un apkopots Ņujorkā 50 gadu periodā, tas 2019. gadā pārvests uz Latviju ar mērķi iepazīstināt plašāku sabiedrību un pētniekus ar Baltiešu organizācijas "BATUN" vēsturisko ieguldījumu ANO uzrunāšanā Ņujorkā un Ženēvā valstu starptautiskajām tiesībām un stāvokli okupētajās Baltijas valstīs.

///

Par godu Latvijas dalības ANO 30. gadskārtai Ārlietu ministrija ir publicējusi informatīvu video materiālu par Latvijas iestāšanos un dalību ANO.

Citas aktualitātes

Latvijas brīvības cīnītājam Gunāra Astram – 902021. gada 20. oktobris
Latvijas Okupācijas muzejs 22. oktobrī ar piemiņas pasākumu godināja Latvijas brīvības...
Latvijas Okupācijas muzejs piedalās prettotalitārisma festivālā “Mene Tekel” Prāgā2021. gada 15. oktobris
...
Slovākijas Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs apmeklē Stūra māju2021. gada 15. oktobris
2021. gada 14. oktobrī Izstādi “Čekas vēsture Latvijā” un Stūra mājas pagrabus un kameras apmeklēja Slovākijas...
Latvijas Okupācijas muzeja pagaidu ekspozīciju un Stūra māja slēgta līdz 15. novembrim2021. gada 21. oktobris
Saistībā ar COVID-19 pandēmijas izsludināto ārkārtas situāciju valstī Latvijas Okupācijas muzeja pagaidu ekspozīcija...