X

Skolām

Pieci stāsti par…

Video stāstu sērija “Pieci stāsti par...” veidota, lai atklātu dažādus Latvijas 20. gadsimta vēsturē nozīmīgus notikumus, izmantojot aculiecinieku stāstus un atmiņas, tādējādi atklājot cilvēku sajūtas un pārdzīvojumus, kas ļauj vēsturi atainot daudz personīgāk. Katra no galvenajām tēmām aptver piecus dažādus vēstures notikumus, par kuriem savās atmiņās dalās cilvēki, kuru sniegtās intervijas glabājas Latvijas Okupācijas muzeja Audiovizuālo materiālu krātuvē. Video stāstu sērija top, pateicoties Latvijas Republikas Kultūras ministrijas sniegtajam atbalstam.

Palīdzība

Palīdzība var būt ļoti dažāda atšķirīgos notikumos, tāpat kā motīvi, kāpēc cilvēki ir gatavi palīdzēt. Tēma “Palīdzība” video stāstu sērijā atklāsies piecos notikumos - bēgļi Otrā pasaules kara laikā, deportācijas, holokausts, nacionālie partizāni un Barikādes. Visos šajos vēstures notikumos ir cilvēki, kuriem ir nepieciešama palīdzība un ir cilvēki, kas palīdz, nereti riskējot ar sevi.

Bēgļi

Pirmais no pieciem stāstiem vēsta par cilvēkiem, kuri, riskējot ar sevi, bija gatavi palīdzēt bēgļiem - pilnīgi svešiem cilvēkiem Otrā pasaules kara laikā.

Alīda Zvagule (1922-2015) dalās atmiņās par cilvēku laipno attieksmi pret bēgļiem Kurzemē kara beigās. A. Zvagule Otrā pasaules kara laikā bija dziedātāja, savukārt pēc kara kļuva par Rīgas Operetes teātra solisti.

Varimants Plūdons (1928), dzejnieka Viļa Plūdoņa dēls, dalās savās atmiņās, par to, cik atšķirīga bija bēgļiem sniegtā palīdzība atkarībā no palīdzības sniedzēju turīguma.

Ēriks Tomsons (1918) sniedza palīdzību bēgļiem, vedot tos pāri Baltijas jūrai uz Zviedriju. Par to 1947. gadā tika apsūdzēts un nosūtīts uz GULAGa nometni soda izciešanai.

 

Holokausts 

Otrais no pieciem stāstiem vēsta par cilvēkiem, kuri, riskējot ar sevi, bija gatavi palīdzēt ebrejiem nacistiskās Vācijas okupācijas laikā Latvijā.

Jānis Danoss (1924). Dalās atmiņās par to kā viņa māte un tante riskēja ar sevi, lai glābtu ebrejus Otrā pasaules kara laikā.

Skaidrīte Zavaļņeva (1928). Kopā ar māti izglāba dzīvību diviem ebrejiem. Ebreju glābšana notika 10 mēnešu garumā līdz Otrā pasaules kara beigām.

Skolu atbalsta programma

Radošā darbnīca „Latvijas 20. gs vēsture kustībā – iecietība un empātija”

Radošā darbnīca „Latvijas 20. gs vēsture kustībā – iecietība un empātija”

Rumbula 1941: Virtuālā izstāde par holokausta notikumiem Latvijā

Rumbula 1941: Virtuālā izstāde par holokausta notikumiem Latvijā

Izstāde „Čekas vēsture Latvijā“

Izstāde „Čekas vēsture Latvijā“

Nodarbības skolās

Nodarbības skolās

Ceļojošās izstādes

Ceļojošās izstādes

Mācību materiāli

Mācību materiāli