Pamatekspozīcija

Latvijas Okupācijas muzejs glabā nācijas atmiņu, piemiņu un ilgstoši noklusēto vēstures stāstu par Latvijas valsts, tautas un zemes likteni divu svešu totalitāru varu pakļautībā no 1940. līdz 1991. gadam. Šis ir stāsts par komunistiskās Padomju Savienības un nacistiskās Vācijas nodevību pret 1918. gadā dibināto suverēno Latvijas valsti un trim okupācijām, kas noveda Latvijas tautu pie fiziskas un garīgas pārdzīvošanas galējās robežas. Šis ir stāsts par apspiešanu, teroru un vardarbību; par noziegumiem pret cilvēci; par bezspēcību, bailēm un nodevību; bet arī par nepakļaušanos, pretošanos un varonību. Visvairāk tomēr – par izturību un garīgo spēku, kas ļāva tautai izdzīvot, atjaunot savu neatkarīgo valsti un to atkal ievest Eiropas un pasaules valstu saimē.

Gaidot uz Muzeja ēkas pārbūvi un paplašināšanu, Muzejs atrodas pagaidu telpās ar pagaidu ekspozīciju. Sākumā apmeklētājs var noskatīties īsu ievada filmu četrās valodās – latviski, angliski, vāciski un krieviski. Ar okupācijas plašo vēsturisko kontekstu ekspozīcijā uzskatāmi iepazīstina laikmeta dokumenti, ieskaitot nodevīgo Hitlera—Staļina paktu, fotogrāfijas, kartes, plakāti, priekšmeti. Par individuālu cilvēku likteņiem stāsta materiāli, kas glabājas Muzeja krājumā: video liecības, dienasgrāmatas, vēstules, personīgi dokumenti, daudzas piemiņas lietas un mākslas darbi. Ik gadu Muzeju apmeklē un ar ilgi noklusēto Latvijas okupācijas vēsturi iepazīstas augsti Latvijas ārvalstu viesi, mediju pārstāvji, pētnieki un tūkstošiem tūristu, studentu un skolēnu.

Darba laiks

Adrese: Raiņa bulvāris 7, Rīga, LV 1050, Latvija

Tālrunis ekskursiju pieteikšanai Raiņa bulvārī 7: +371 67 211 030

Mēneša priekšmets

Ieslodzījumā un svešumā darināti rokdarbi

2020. gada 20. janvāris

2019. gada decembra mēneša priekšmeti - sieviešu darināti rokdarbi no Latvijas Okupācijas muzeja krājuma. Šie un citi rokdarbi izmantoti izstādē "Cerību raksti", kas apskatāma pie muzeja sētas Raiņa bulvārī 7. Rokdarbi tapuši 20. gadsimta 40. un 50. gados nometinājuma un ieslodzījuma vietās galvenokārt attālos Sibīrijas apgabalos. Kā izejmateriāli rokdarbiem lietoti pasta sūtījumos saņemtie pārtikas paku maisi, novalkāti palagi, spilvendrānas, apģērbs. Šūšanai izmantoti spolīšu diegi, kā arī diegi no nonēsātiem lakatiem vai dūraiņiem. Adatas un tamboradatas veidotas no koka gabaliņiem, sērkociņiem, slotas bērzu zariem vai zivju asakām.

1. sedziņa (augšējā kreisajā pusē)
lzšuva Ausma Ģībiete (1929) nometinājuma vietā Lugovka (lrkutskas apgabals, Krievijas PFSR) 1950. gados.

2. sedziņa (augšējā labajā  pusē)
Tamborēja Emīlija Bērziņa (1904-1990) ieslodzījumā 1952.-1956. gadā Abezā (Komi APSR. Krievijas PFSR) un Kazahijas PSR, izmantojot no sērkociņa veidotu tamboradatu.

3. sedziņa (pa vidu)
Tamborēja Alma Biezā (1901) nometinājuma vietā Tomskas apgabala Parabežas rajona (Krievijas PFSR) 1949.-1956. gadā.

4. sedziņa (apakšpusē)
lzadīja Lūcija Sāgameža (1928) no spolīšu diega ieslodzījumā Rīgas Centrālcietumā 1946.-1947. gadā.

Ko redzēt muzejā

Ekspozīcija