X

Aktualitātes

Kalendāra arhīvs »
Zedelgemas vēsturnieks Pols Denīss saņem augstu Latvijas valsts apbalvojumu

Zedelgemas vēsturnieks Pols Denīss saņem augstu Latvijas valsts apbalvojumu

2019. gada 19. novembris

Valsts prezidents Egils Levits un Ordeņu kapituls 2019. gada 18. novembrī par sevišķiem nopelniem Latvijas valsts labā pasniedza Atzinības krustu Polam Denīsam (Pol Denys), vēsturniekam no Zedelgemas pilsētas Beļģijā. Pēc Pola Denīsa ierosmes, sadarbībā ar Zedelgemas pilsētu un Latvijas Okupācijas muzeju 2018. gada 23. septembrī Zedelgemā atklāja latviešu tēlnieka Kristapa Gulbja veidoto piemiņas zīmi "Piemineklis Brīvībai", kas veltīts latviešu leģionāru piemiņai. Augstajam apbalvojumam par nopelniem Latvijas vēstures pētniecībā un Otrā pasaules kara latviešu karavīru piemiņas saglabāšanā Polu Denīsu nominēja Latvijas Okupācijas muzejs.

Pols Denīss kopā ar kundzi Francine Helderweirt  18. novembrī bija ieradies Latvijā, lai piedalītos valsts augstāko apbalvojumu pasniegšanas ceremonijā Rīgas pilī. Dienu vēlāk, 19. novembrī Denīss ar dzīvesbiedri viesojās Latvijas Okupācijas muzejā, kur viņus sagaidīja muzeja darbinieki, pateicās par lielisko sadarbību un izteica apņēmību to turpināt latviešu leģionāru piemiņas uzturēšanā.

Šobrīd Pols Denīss bijušās kara gūstekņu nometnes un Beļģijas armijas bāzes Vloethemveld vietā veido publiski pieejamu dabas rezervātu. Jau nākamgad tur plānots atklāt muzeju par kara gūstekņu nometni. Sevišķa uzmanība tajā tiks pievērsta latviešu karavīriem, kuri, dienot svešā armijā, paturēja dzīvu savu pārliecību, ka viņi cīnījušies par Latvijas neatkarību.

Pola Denīsa uzruna 2019. gada 19. novembrī, tiekoties ar Muzeja darbiniekiem: 

"Mīļie draugi!

Mīļie draugi muzejā!

Mīļie izcilā Latvijas bišu stropa ordeņa draugi!

Pirmkārt, jūtos ļoti pagodināts, ka saņemu tik ievērojamu apbalvojumu, Atzinības krustu. Kā apbalvojuma nosaukums jau izsaka, tā ir atzinība par gadiem ilgušo darbu, pētot latviešu kara gūstekņu likteni Zedelgemā. Tur klāt, esmu ļoti pateicīgs cilvēkiem, kas mani ieteica Latvijas Valsts prezidenta kancelejas Ordeņu kapitulam. Neesmu pavisam drošs, bet nojaušu, ka ieteikuma sazvērestībā piedalījās abas māsas, Baiba un Baņuta Rubesas, bijušā vēstniece Ilze Rūse un profesors Valters Nollendorfs.

Pirms daudziem gadiem tas viss sākās Zedelgemā, kā vientuļš skaidrojumu meklējums aizmirstiem vietējās vēstures notikumiem, bet, pētot tālāk, atvēra aizraujošus ieskatus, kas sniedzās tālu pāri mūsu valsts robežām. Un tagad tas izaudzis par komandas darbu, kurā sadarbojas vairākas organizācijas un liels entuziastu skaits ne tikai no Zedelgemas, bet arī no organizācijām kā Latvijas Okupācijas muzejs, Okupācijas muzeja biedrības valde un muzeja darbinieki – vairākus no kuriem es jau varu saukt par saviem draugiem. Kopējais darbs sakarā ar Latvijas bišu stropu, draudzīgie kontakti, ciemošanās turp un atpakaļ – to visu pierāda.

Bet, nekas nebūtu bijis iespējams, bez mājinieku frontes atbalsta. Pirmkārt un vissvarīgākā, protams, ir mana sieva, Fransīne, bez kuras nekas nebūtu bijis iespējams. Mēs neesam laulāti burtiskā nozīmē, bet mēs atbalstam laulības svarīgo vērtību, kas ir lojalitāte labos un sliktos apstākļos. Es arī domāju par saviem bērniem, savu māti un mirušo tēvu, kā man sevišķi pietrūkst, un daudzajiem draugiem un atbalstītājiem, kas ir iemīlējuši visu Zedelgemas, Vloethemvelda [dabas rezervāts], projektu.

Man gribētos ar šo iespaidīgo apbalvojumu dalīties ar tiem 12 000 bijušajiem latviešu kara gūstekņiem – divu totalitāru režīmu niknu varu cīņas upuriem. Un viņu radiem un bērniem, un bērnu bērniem no visas pasaules, kas nāk uz Zedelgemu meklēt atbildes. Daži apmeklētāji ir labi informēti, citi ir tikai dzirdējuši nostāstus par kādu mazu lauku pilsētiņu Flandrijā, Zedelgemu. Bet viņiem visiem ir jautājumi, daudz vairāk jautājumu nekā atbilžu. Bet visus jautājumus var apkopot vienā jēdzienā – kas es esmu? Kur es iederos šajos vēsturiskajos notikumos, kas sākās pirms 75 gadiem? Un atbildes, kuras viņi atrod Zedelgemā ir tikai maza daļa viņu meklējumos un ceļojumos uz DP nometnēm Vācijā un uz zemi kuru viņu tēvi un tēvutēvi sauc par mājām – Latviju.

Un es arī gribētu dalīties ar savu prieku par Atzinības krusta saņemšanu ar mūsu pēdējo pāris dienu saimniekiem, Valteru Nollendorfu un viņa jauko kundzi Aiju. No pašas pirmās dienas, Valters ir bijis kontaktpersona starp Muzeju un Zedelgemu. Viņš sagādā labos ierosinājumus, dod padomus, pūlas sasniegt rezultātus un mierinot paglauda, kad neveicas tā kā bijis plānots.

Tās visas mums abiem ir bijušas brīnišķīgas un neaizmirstamas dienas. Liels, liels paldies par to. Un es ceru, jūs visus nākošajā gadā atkal redzēt Zedelgemā. Paldies.

Pols Denīss (Pol Denys)

Latvijas Okupācijas muzejā 2019. gada 19. novembrī.

Citas aktualitātes

Noslēgumam tuvojas konstrukciju izbūves darbi Okupācijas muzeja kompleksā2020. gada 11. augusts
“Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) vadībā turpinās darbi Strēlnieku laukumā 1, Rīgā. Vienlaikus ar atjaunoto...
Cilvēcības vēstnese necilvēcīgā laikā. Lidijai Lasmanei - 952020. gada 30. jūlijs
“Viņa ir patriotisma paraugs un cilvēcības vēstnese necilvēcīgā laikā” – tā par Lidiju Lasmani - Doroņinu...
Kursi skolotājiem: „Ceļš uz Latvijas neatkarības atjaunošanu: “ATMODA”, LTF, čeka un “Radio Brīvā Eiropa””2020. gada 3. augusts
Latvijas Okupācijas muzeja Izglītības nodaļa organizē pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kursus 2020. gada 18....
In memoriam Ilze Schwartz (1935.- 2020.)2020. gada 27. jūlijs
Muzeja ilggadēja atbalstītāja, Muzeja atbalsta fonda Amerikā (OMFA) agrākā vadītāja Ilze K. (Knezinskis) Schwartz...