X

Aktualitātes

12 jūn 2020 Okupācijas muzejs un Stūra māja atkal atvērta apmeklētājiem no 12. jūnija
Kalendāra arhīvs »
Vecumnieku pagasta muzejā atklāj Okupācijas muzeja izstādi

Vecumnieku pagasta muzejā atklāj Okupācijas muzeja izstādi "Pēc mums vēl ilgi zeme skums"

2019. gada 6. septembris

12.septembrī Vecumnieku tautas namā atklāja Latvijas Okupācijas muzeja ceļojošo izstādi “Pēc mums vēl ilgi zeme skums”, kas būs apskatāma līdz 4.oktobrim. Izstāde vēsta par 1941.gada jūnija beigās bez tiesas nogalinātajiem cilvēkiem Rīgas Centrālcietumā.

Atklāšanas sarīkojumu rīkoja Vecumnieku pagasta muzeja vadītāja Rita Kovale un tajā piedalījās Latvjas Okupācijas muzeja pārstāvji, skolu jaunatne un vietējās sabiedrības locekļi. Ar stāstījumu par izstādē atainotajiem notikumiem un tās veidošanas gaitu uzstājās vēsturniece Inese Dreimane, kas ir arī šobrīd populārā romāna “Vēstule ar pielikumu” (2019) autore.  Izstāde būs apskatāma arī citur novadā:

12.09.-4.10. – Vecumnieku tautas namā, Vecumnieku pagasta muzejā

7.10.- 26.10. – Skaistkalnes pagasta muzejā “Novadnieki”

28.10.- 8.11. – Bārbeles bibliotēkā

11.11. -29.11. Vecumnieku pagasta muzejā

Izstāde “Pēc mums vēl ilgi zeme skums” tika sagatavota, lai sabiedrībai atgādinātu par notikumiem pirms 78 gadiem, kad, sekojot padomju okupācijas varas komunistiskajai ideoloģijai, Rīgas Centrālcietumā tika nošauti 99 Latvijas iedzīvotāji, kurus bēgošā padomju vara uzskatīja par ienaidniekiem. Lai gan šis notikums bija tautā zināms, vēsturnieku petījumu par to faktiski nebija. Vēsturniece Inese Dreimane noskaidroja upuru vārdus un viņu piemiņai izveidoja izstādi, kuru atklāja 2016.gadā Rīgā, Stūra mājas pagalmā.

Noziegums notika 1941.gadā no 27.jūnija līdz 29.jūnijam, bet tā baisās sekas atklājās pēc padomju varas bēgšanas- 1.jūlijā, kad Rīgu pārņēma vācu karaspēks. Atrokot bedres, tika atrasi 98 nošauti vīrieši, no kuriem turpmākā gada laikā atpazina vien 69. Viena vīrieša mirstīgās atliekas tika atrastas vēlāk.

Pētot jauniegūtus un pāskatot jau zināmus dokumentus, Inesei Dreimanei izdevās iegūt ziņas par lielāko daļu bojāgājušo. Nogalināto vidū bija 79 latvieši, 7 krievi,  6 ebreji, 4 vācieši, 1 polis un 1 norvēģis.Vienā gadījumā tautība nebija nosakāma neprecīzi uzrakstīta vārda un uzvārda dēļ.

Starp 99 nogalinātajiem ir mūsu pagasta iedzīvotājs. Manfrēds Timmermanis (1892-1941). Vecmuižas pagasta Umpārtes (Viesturu) 1.pakāpes pamatskolas pārzinis, Umpārtes 2.mazpulka priekšnieks, Vecmuižas baznīcas priekšnieks.

Izstādes darbības laikā ir nākušas klāt ziņas par nogalinātajiem, dažas ģimenes guva skaidrību par savu nošauto, bet Centrālcietumā neatrasto radinieku bojāejas apstākļiem.

Latvijā padomju okupācijas pirmo gadu no 1940.gada 17.jūnija līdz 1941.gada 1.jūlijam mēdz dēvēt par “Baigo gadu”. Šī viena gada laikā komunistiskā režīma represīvā iestāde - č e k a – arestēja vismaz 3745 Latvijas pilsoņus, bet nogalināja – 400. 1941.gada 14.jūnijā no Latvijas uz Sibīriju izsūtīja 15424 cilvēkus. Arestēto civiliedzīvotāju beztiesas nošaušana Centrālcietumā bija viens no pēdējiem komunistiskā režīma noziegumiem 1941.gadā.

Nacisti šo noziegumu izmantoja antisemītiskas propogandas nolūkos, bet otrās komunistu okupācijas gados (1944/1945-1991) to centās noklusēt. Rezultātā slepkavība kļuva par statistiku, kuras traģismu neviens vairs nesaskatīja. Tikai 2014.gadā sākās padziļināta izpēte, lai noskaidrotu visu nogalināto vārdus, arestu iemeslus un slepavības apstākļus.

Izstāde ir veltījums viņu piemiņai un pēdējā goda atdošanai.

Citas aktualitātes

Biļetēm uz “Stūra māju” muzejs dod ārkārtas situācijas atlaidi un piedāvā arī izstādes atbalstītāja biļeti2020. gada 2. jūnijs
Gatavojoties apmeklētāju uzņemšanai pēc ārkārtas situācijas beigām, muzejs ir atsācis biļešu...
Piedāvājam iepazīt muzeja ekspozīciju virtuāli. Piektais stāsts - holokausts2020. gada 1. jūnijs
Gaidot Okupācijas muzeja atkal atvēršanu apmeklētājiem 12. jūnijā, piedāvājam doties virtuālā tūrē ar muzeja...
Muzeja piedāvājums attālinātam mācību procesam2020. gada 8. aprīlis
Muzeja izglītības nodaļa piedāvā plašu mācību materiālu klāstu attālinātam mācību procesam. Ar laiku šis...
Sveicam Starptautiskajā Muzeju dienā!2020. gada 18. maijs