X

Aktualitātes

Kalendāra arhīvs »
Valteram Nollendorfam — 90

Valteram Nollendorfam — 90

2021. gada 19. marts

2021. gada 22. martā 90 gadu jubileju atzīmēja Latvijas Okupācijas muzeja biedrības ilggadējais vadītājs, literatūrzinātnieks, dzejnieks, profesors, sabiedriskais darbinieks Valters Nollendorfs.

LTV Ziņu dienesta sižetsValters Nollendorfs dzimis Rīgā 1931. gada 22. martā. Viņa dzīves gājumu noteica Latvijas valsts suverenitātes zaudēšanas un II Pasaules kara dēļ piedzīvotais bēgļa liktenis. 1944. gadā Nollendorfu ģimene ar trīs dēliem meklēja patvērumu Vācijā. Viņi nonāca bēgļu nometnē, kur Valters pabeidza latviešu ģimnāziju, un 1950. gadā ar ģimeni izceļoja uz Teksasu ASV. Tur, strādājot dažādus vienkāršus darbus, un studējot vācu un angļu literatūru Nebraskā, V. Nollendorfs 1955. gadā ieguva maģistra grādu vācu literatūrā. Sekoja doktorantūra Annarborā, Mičiganā, un Ph.D. vācu literatūrā 1962. gadā. No 1961. gada, V. Nollendorfs ir profesors un dekāns Ģermānistikas nodaļā Viskonsinas-Madisonas Universitātē. Kopš 1995. gada viņš ir šīs universitātes emeritētais profesors.

 

Līdztekus akadēmiskajam darbam, V. Nollendorfs aktīvi darbojās latviešu trimdas sabiedrībā. 24 gadu vecumā viņš kļuva par pirmo atbildīgo žurnāla “Jaunā Gaita” redaktoru. 1950. gadu nogalē vadīja Amerikas Latviešu Jauniešu Apvienību, piedalījās Jaunatnes svētku organizēšanā, strādājis bērnu žurnālā “Mazputniņš”, apgādā “Ceļinieks”, darbojies 2×2 un vēlāk 3×3 nometņu kustībā, vadījis jauniešu kursus Ziemeļamerikā u. c. Strādājis visās latviešu vasaras vidusskolās ASV un organizējis tālākizglītības seminārus skolotājiem. 1988/89. mācību gadā V. Nollendorfs vadīja vienīgo pilna laika latviešu ģimnāziju brīvajā pasaulē – Minsteres latviešu ģimnāziju Vācijā. Pēc ilgajiem trimdas gadiem V. Nollendorfs Latviju pirmo reizi apmeklēja 1988. gadā, bet uz pastāvīgu dzīvi Latvijā atgriezās 1996. gadā. No tā laika līdz 2000. gadam bijis direktors Baltijas Studiju Veicināšanas Apvienības Baltijas birojā Rīgā.

Kopš 1998. gada V. Nollendorfs brīvprātīgā kārtā ieņēmis nozīmīgus amatus Latvijas Okupācijas muzejā. Daudzi Eiropas valstsvīri caur viņa stāstījumu ir iepazinuši komunistiskā un nacistiskā režīma seju Latvijā un Austrumeiropā. Ievērojamas ir V. Nollendorfa pūles muzeja ēkas pārbūves un Nākotnes nama attīstības projekta veicināšanā. Viņš ir viens no muzeja jaunās ekspozīcijas autoriem un viens no lielākajiem muzeja ziedotājiem.

1997. gadā V. Nollendorfs no Valsts prezidenta Gunta Ulmaņa saņēma augstāko valsts apbalvojumu – Triju Zvaigžņu ordeni – par vienreizēju devumu Latvijai. Ministru prezidents Valdis Dombrovskis 2011. gada valsts svētku priekšvakarā pasniedza V. Nollendorfam Ministru kabineta balvu un 2012. gadā viņš saņēma PBLA gadskārtējo balvu. Līdzekļus, kas sekojuši šiem apbalvojumiem, kā arī ģimenes svētkos un sēru gadījumos ziedu vietā, V. Nollendorfs ziedojis muzeja Nākotnes nama iekārtošanai un jaunajai ekspozīcijai.

Valteru Nollendorfu dzimšanas dienā tiešsaistē sveica Latvijas Valsts prezidents Egils Levits, Latvijas Okupācijas muzeja biedrības biedri, draugi un muzeja darbinieki. 

V.Nollendorfa sveikšana 2021. gada 22. martā 

Citas aktualitātes

Latvijas Okupācijas muzeja jaunā nodarbība „Gara spēka Atmoda”2021. gada 14. aprīlis
Muzeja Izglītības nodaļa ir sagatavojusi jaunu tiešsaistes nodarbību „Gara spēka Atmoda”, kurā runās ar...
Mērijas Stakles kabatlakatiņa stāsts2021. gada 14. aprīlis
Mērijas Stakles kabatlakatiņš ir viens no pirmajiem un simboliskākajiem priekšmetiem Latvijas Okupācijas muzeja...
Tiešsaistes nodarbība skolēniem – „Padomju deportācijas: Ar bērna acīm”2021. gada 9. aprīlis
Martā, pieminot 1949. gada 25. marta deportācijas, Latvijas Okupācijas muzeja Izglītības nodaļa aicināja 8. – 12....
Piedāvājam iegādāties Latvijas Okupācijas muzeja izdoto grāmatu "Ar bērna acīm" 2021. gada 29. marts
Latvijas Okupāciojas muzejs izdevis grāmatu “Ar bērna acīm”. Izdevums veidots, izmantojot divu 1949. gada...