X

Aktualitātes

24 jan 2019 "RĪGA 1941.–1944. GADĀ VĀCU VIRSNIEKA KINOKAMERĀ" 25 mar 2019 1949. gada marta deportāciju 70. gadadienai veltīts sarīkojums. Unikālas fotogrāfijas pirmpublicējums
Kalendāra arhīvs »


"Stūra mājas” projekta atskaites konference: izstāde un čekas darbības izpēte

2018. gada 11. septembris

Desmit dienas pirms izstādes “Stūra mājā” Čekas darbība Latvijā aizvēršanas, kas notiks 30. septembrī, Latvijas Okupācijas muzejs rīkoja “Stūra mājas” projekta atskaites konferenci: izstāde un čekas darbības izpēte”.

To atklāja kultūras ministre Dace Melbārde un Latvijas Okupācijas muzeja direktors Gunārs Nāgels. Ziņojumi tika sakārtoti divās nosacītās daļās: pirmā — par ēkas kā vēsturiskā notikuma norises vietas tagadni un nākotni, otrā — par vēstures pētījumiem, kurus veicinājusi vajadzība veidot izstādi un iespēja LOM speciālistiem fiziski izpētīt ēkas atsevišķas daļas.

Vēsturnieks un “Stūra mājas” izstādes koncepcijas autors Rihards Pētersons atgādināja par kritērijiem, pēc kuriem tiek vērtēti nākotnei saglabājami vēstures un kultūras objekti: "autentiskums" un "integritāte". "Stūra māja" atbilst abiem kritērijiem. Tādēļ runātājs mudināja meklēt risinājumu, kurš ļautu "Stūra māju" paturēt kā vēstures un arhitektūras pieminekli nemainot tā funkciju. Runātājs stāstīja par citu valstu Ungārijas, Lietuvas un Igaunijas pieredzi līdzīgu objektu saglabāšanā.  

LOM direktora vietniece attīstības jautājumos un izstādes veidošanas vadītāja 2014. gadā Līga Strazda piedāvāja muzeja skatījumu, kā “Stūra māju” atdzīvināt — no tukša īpašuma pārvērt par zīmīgu vēstures liecinieci ar muzeja ekspozīciju un telpām, kurās strādā valsts iestādes. Ēkai nāktos piešķirt izņēmuma statusu un pēc kapitālremonta nepieprasīt apsaimniekotājam gūt peļņu no telpu izīrēšanas, kā no parastas komercplatības, bet nodot to lietošanai muzejam un izīrēt par samērīgu samaksu valsts iestādēm.  Tēmu noslēdza VAS “Valsts nekustamie īpašumi” valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis, kas apliecināja, ka arī ēkas apsaimniekotāji meklē risinājumu, lai ēka turpmāk nepaliek tukša.

Tālākajā daļā “Stūra mājas“ izstādes satura autore, vēsturniece Inese Dreimane atklāja, kā ar viena LOM krājumā esoša un publiski zināma dokumenta “Šustina saraksta” izpēti aizsākās pētniecisko darbību virkne, kuras rezultātā tika atrasti vārdi un fotogrāfijas upuriem, kurus čeka 1941. gada jūnija beigās arestēja un nošāva Rīgas Centrālcietumā. Vēsturnieks Jānis Goldšmits stāstīja par Nacionālās Sardzes materiāliem Latvijas Okupācijas muzejā un to izmantošanu “Stūra mājas” izpētē. I.Dreimane referēja arī par čekistiem Latvijā 1940/1941. gadā. Cita starpā viņa norādīja, ka ir atrasti pierādījumi, ka čekas darbiniekiem, kas Latvijā ieradās kopā ar okupācijas karaspēku bija viltotas identitātes ar latviskiem vārdiem, lai izskatītos, ka viņi ir Latvijas pilsoņi. Konferenci ar saviem novērojumiem un darba pieredzi noslēdza izstādes gids Aivars Riekstiņš.

Jau piecus gadus Rīgā, Brīvības ielā 61 , tautā sauktā par “Stūra māju” darbojas LOM veidota izstāde un notiek gidu vadītas ekskursijas; izstādē un ekskursijās kopā ir pabijuši ap 200 000 cilvēku. 2014. gadā “Stūra mājas” atvēršana sabiedrībai bija daļa no “Rīga - Eiropas kultūras galvaspilsēta” kultūras programmas. Pēc Eiropas Kultūras galvaspilsētas statusa izbeigšanās, sabiedrības pieprasījuma dēļ, Latvijas Republikas Kultūras ministrija (KM) izlēma, ka varēs līdzfinansēt izstādes tālāku darbību. KM atbalsts ir ļāvis muzejam turpināt “Stūra mājas” projektu — izstādi “Čekas darbība Latvijā”, ekskursijas un tēmas vēsturisko izpēti. Pēc īslaicīga pārtraukuma izstādi atkal atvērs 2019. gada vasarā.

Citas aktualitātes

"The New York Times" rakstā par čekas maisiem Stūra mājas fotogrāfijas2019. gada 22. janvāris
Ņujorkas dienas laikraksts "The New York Times" 18. janvārī publicējis rakstu par čekas maisu atvēršanu Latvijā un čekas...
In Memoriam. Pieminam ilggadējo muzeja atbalstītāju Silviju Rūtenbergu2019. gada 18. janvāris
Silvija Rūtenberga bija ilggadēja Klīvlandes latviešu biedrības vadītāja, Atzinības krusta IV šķiras ordeņa...
Aicinām skolēnus uz nodarbībām par 1991. gada janvāra notikumiem2019. gada 10. janvāris
Barikāžu atceres laikā Latvijas Okupācijas muzejs aicina skolēnus uz bezmaksas nodarbībām par 1991. gada janvāra...
Aicinām uz pasākumu "RĪGA 1941.–1944. GADĀ VĀCU VIRSNIEKA KINOKAMERĀ"2019. gada 8. janvāris
Sarīkojumā tiks demonstrētas vācu virsnieka Kristofa Stribninga (Christoph Stribning) Rīgā ar amatiera kinokameru...