X

Aktualitātes

12 feb 2020 Ēnu diena Latvijas Okupācijas muzejā un izstādē "Čekas vēsture Latvijā" 12 mar 2020 Dokumentālās filmas "Nesalauztās sievietes" izrāde
Kalendāra arhīvs »
Stūra mājā jauna virtuāla izstāde “Atņemtās vēstules 1940/1941”

Stūra mājā jauna virtuāla izstāde “Atņemtās vēstules 1940/1941”

2019. gada 16. decembris

Stūra mājas ekspozīcija ČEKAS DARBĪBA LATVIJĀ papildināta ar jauniem materiāliem. 19.decembrī Latvijas Okupācijas muzejs tur atklāja jaunu virtuālu izstādi “Atņemtās vēstules 1940/1941”. Tajā redzamās vēstules atrastas Čekas ierosinātajās krimināllietās.

Divos ekrānos apmeklētāji var aplūkot unikālas vēstures liecības - septiņas personīgas vēstules, kuras atrastas, pārskatot ap 800 Latvijas Nacionālajā arhīvā glabātu Čekas sastādītu krimināllietu. Kopumā arhīvā glabājas vairāk nekā 4000 krimināllietu, kas ierosinātas 1940.–1941.gadā.

Divas izstādē redzamās vēstules nelegāli sūtītas no apcietinājuma, taču nesasniedza adresātus, jo tika konfiscētas. Par pārējām četrām, kuras rakstīja tuvinieki, nav zināms, vai tās nonākušas pie apcietinātajiem. Viena vēstule ir pārķerta ceļā uz Maskavu — deviņgadīga meitene sūtīja lūgumu Staļinam apžēlot viņas apcietināto tētiņu.

Izstādes satura autore vēsturniece Inese Dreimane stāsta: ”Brīvībā palikušo tuvinieku vēstulēs vēstīts par bērna piedzimšanu, ikdienas gaitām, grūtniecības norisi, radu un draugu dzīvi. Apcietinātie vēstulēs izteica lūgumus atsūtīt viņiem nepieciešamo, taču līdzās tam ir arī raizes par ģimeni un nožēla, ka pašiem nav iespējas būt līdzās un atbalstīt. Vēstulēm pievienotās arestēto fotogrāfijas sniedz papildu emocionālo pārdzīvojumu, jo ir iespēja ieskatīties acīs cilvēkiem, kuru likteņi bija traģiski. Atkalredzēšanās nenotika — pieciem arestētajiem tika piespriests un 1941. gadā izpildīts nāves sods, bet divi gāja bojā ieslodzījuma vietās Padomju Savienībā."
Izstādi veidojuši projekta Stūra māja speciālisti I.Dreimane, Līga Strazda un Rolands Vēgners, sadarbojoties ar dizaina firmu Giraffe Visual. Virtuālās izstādes veidošanu finansiāli nodrošinājusi Rīgas dome.

Citas aktualitātes

Okupācijas muzejs saņem Ulda Danberga dāvinājumu - liecības par ieslodzījuma laiku Sibīrijā2020. gada 28. janvāris
28. janvārī Latvijas Okupācijas muzejā viesojās Uldis Danbergs no Talsu novada Laucienes pagasta, lai dāvinātu...
“Muzeja lielākais izaicinājums ir mainīt cilvēkus”. INTERVIJA ar muzeja direktori Solvitu Vību2020. gada 27. janvāris
Viestura Sprūdes intervija "Latvijas avīzē" ar Latvijas Okupācijas muzeja direktori Solvitu Vību...
Parakstīts līgums ar Latvijas Okupācijas muzeja jaunās ekspozīcijas dizaina veidotājiem2020. gada 22. janvāris
Trešdien, 21. janvārī Latvijas Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdis Valters Nollendorfs un dizaina...
Mēneša priekšmets - ieslodzījumā un svešumā darināti rokdarbi2020. gada 20. janvāris
Šie un citi rokdarbi izmantoti izstādē "Cerību raksti", kas apskatāma pie muzeja sētas Raiņa bulvārī 7. Rokdarbi...