X

Aktualitātes

Kalendāra arhīvs »
Stūra mājā jauna virtuāla izstāde “Atņemtās vēstules 1940/1941”

Stūra mājā jauna virtuāla izstāde “Atņemtās vēstules 1940/1941”

2019. gada 16. decembris

Stūra mājas ekspozīcija ČEKAS DARBĪBA LATVIJĀ papildināta ar jauniem materiāliem. 19.decembrī Latvijas Okupācijas muzejs tur atklāja jaunu virtuālu izstādi “Atņemtās vēstules 1940/1941”. Tajā redzamās vēstules atrastas Čekas ierosinātajās krimināllietās.

Divos ekrānos apmeklētāji var aplūkot unikālas vēstures liecības - astoņas personīgas vēstules, kuras atrastas, pārskatot ap 800 Latvijas Nacionālajā arhīvā glabātu Čekas sastādītu krimināllietu. Kopumā arhīvā glabājas vairāk nekā 4000 krimināllietu, kas ierosinātas 1940.–1941.gadā.

Divas izstādē redzamās vēstules nelegāli sūtītas no apcietinājuma, taču nesasniedza adresātus, jo tika konfiscētas. Par pārējām piecām, kuras rakstīja tuvinieki, nav zināms, vai tās nonākušas pie apcietinātajiem. Viena vēstule ir pārķerta ceļā uz Maskavu — deviņgadīga meitene sūtīja lūgumu Staļinam apžēlot viņas apcietināto tētiņu.

Izstādes satura autore vēsturniece Inese Dreimane stāsta: ”Brīvībā palikušo tuvinieku vēstulēs vēstīts par bērna piedzimšanu, ikdienas gaitām, grūtniecības norisi, radu un draugu dzīvi. Apcietinātie vēstulēs izteica lūgumus atsūtīt viņiem nepieciešamo, taču līdzās tam ir arī raizes par ģimeni un nožēla, ka pašiem nav iespējas būt līdzās un atbalstīt. Vēstulēm pievienotās arestēto fotogrāfijas sniedz papildu emocionālo pārdzīvojumu, jo ir iespēja ieskatīties acīs cilvēkiem, kuru likteņi bija traģiski. Atkalredzēšanās nenotika — pieciem arestētajiem tika piespriests un 1941. gadā izpildīts nāves sods, bet divi gāja bojā ieslodzījuma vietās Padomju Savienībā."
Izstādi veidojuši projekta Stūra māja speciālisti I.Dreimane, Līga Strazda un Rolands Vēgners, sadarbojoties ar dizaina firmu Giraffe Visual. Virtuālās izstādes veidošanu finansiāli nodrošinājusi Rīgas dome.

Citas aktualitātes

Biļetēm uz “Stūra māju” muzejs dod ārkārtas situācijas atlaidi un piedāvā arī izstādes atbalstītāja biļeti2020. gada 2. jūnijs
Gatavojoties apmeklētāju uzņemšanai pēc ārkārtas situācijas beigām, muzejs ir atsācis biļešu...
Piedāvājam iepazīt muzeja ekspozīcijas stāstu virtuāli. Otrais stāsts - pirmais okupācijas gads2020. gada 2. jūnijs
Gaidot Okupācijas muzeja atkal atvēršanu apmeklētājiem 12. jūnijā, piedāvājam doties virtuālā tūrē ar muzeja gidiem un...
Piedāvājam iepazīt muzeja ekspozīcijas stāstu virtuāli. Pirmis stāsts - okupācija un aneksija.2020. gada 1. jūnijs
Gaidot Okupācijas muzeja atkal atvēršanu apmeklētājiem, piedāvājam doties virtuālā tūrē ar muzeja gidiem un vairākos video...
No 12. jūnija Okupācijas muzejs un Stūra māja atsāks uzņemt apmeklētājus2020. gada 13. maijs
Saistībā ar valdības izsludināto ārkārtas situāciju valstī Latvijas Okupācijas muzejs Raiņa bulvārī 7 un izstāde...