X

Aktualitātes

12 jūn 2020 Okupācijas muzejs un Stūra māja atkal atvērta apmeklētājiem no 12. jūnija
Kalendāra arhīvs »
Pirmajā vakara sarunā ar vēsturnieku

Pirmajā vakara sarunā ar vēsturnieku "Stūra mājā" stāstīja par 1941. gada čekas upuru personībām

2020. gada 26. februāris

Rīgā, "Stūra mājā" 2020. gada 18. februārī norisinājās pirmā lekcija ciklā “Vakara sarunas ar vēsturnieku”. Projekta "Stūra māja" pētniece Inese Dreimane stāstīja par 1941. gada 29. jūlijā Dreiliņos ekshumēto čekas upuru skaita precizēšanas un identificēšanas gaitu. Viņa ir noskaidrojusi, ka Dreiliņos vairākās bedrēs ticis aprakts 41 cilvēks, nevis 39, kā tas bija pieņemts līdz šim. Šie cilvēki nošauti Rīgas čekas ēkā 1941. gada aprīlī un maijā. Uz sarunu atnākušie varēja ieraudzīt 38 cilvēku fotogrāfijas un īsi uzzināt par viņu dzīvi. Triju Dreiliņos aprakto cilvēku fotogrāfijas pētniecei vēl nav izdevies atrast. Lielākoties šie cilvēki bija Latvijas Politiskās policijas darbinieki un aģenti, pret kuriem padomju represijas vērsās ar īpašu nežēlību. Nošautie aģenti bija latvieši, ebreji, krievi, lietuvietis un polis.
Pārējie nogalinātie, pēc tautības latvieši un krievi, bija apriņķa policijas priekšnieks, robežsardzes aģents, Rīgas Centrālcietuma priekšnieka vietnieks, Latvijas armijas lidotājs, kas bija 1920. gadā aizbēdzis no Sarkanās armijas ar lidmašīnu. Latvijas Armijas izlūks, Latvijas Armijas izlūkdienesta aģents,  robežsargs, aizsargs, bijušais baltgvards vēlāk žurnālists, uzņēmējs lauksaimniecības nozarē, Latvijas pilsonis, kurš pēc iesaukšanas Sarkanajā armijā dezertēja un mēģināja bēgt uz Vāciju, krievu skauts, kas bija arī antikomunistiskas organizācijas dalībnieks.

Par Latvijas pilsones Ksenijas Ņesterovas (1900), kas redzama attēlā, un PSRS okupācijas armijas karavīra ukraiņa Nikolaja Zakorko (1917) likteņiem vēsturniece runāja detalizētāk. Šo cilvēku savstarpējās jūtas izvērtās par traģēdiju, ar sekojošu arestu un nāves sodu. Pētījumi apstiprinājuši faktu, ka Ksenija Ņesterova bija nezināmā sieviete, kas ekshumēta Dreiliņos un līdz šim bija neatpazīta.

Citas aktualitātes

Biļetēm uz “Stūra māju” muzejs dod ārkārtas situācijas atlaidi un piedāvā arī izstādes atbalstītāja biļeti2020. gada 2. jūnijs
Gatavojoties apmeklētāju uzņemšanai pēc ārkārtas situācijas beigām, muzejs ir atsācis biļešu...
Piedāvājam iepazīt muzeja ekspozīciju virtuāli. Ceturtais stāsts - varu maiņa 1941. gadā2020. gada 1. jūnijs
Gaidot Okupācijas muzeja atkal atvēršanu apmeklētājiem 12. jūnijā, piedāvājam doties virtuālā tūrē ar muzeja...
No 12. jūnija Okupācijas muzejs un Stūra māja atsāks uzņemt apmeklētājus2020. gada 13. maijs
Latvijas Okupācijas muzejs Raiņa bulvārī 7 un izstāde “Čekas vēsture Latvijā” Stūra mājā, Brīvības ielā...
Muzeja piedāvājums attālinātam mācību procesam2020. gada 8. aprīlis
Muzeja izglītības nodaļa piedāvā plašu mācību materiālu klāstu attālinātam mācību procesam. Ar laiku šis...