X

Aktualitātes

Kalendāra arhīvs »
Pirmajā vakara sarunā ar vēsturnieku

Pirmajā vakara sarunā ar vēsturnieku "Stūra mājā" stāstīja par 1941. gada čekas upuru personībām

2020. gada 26. februāris

Rīgā, "Stūra mājā" 2020. gada 18. februārī norisinājās pirmā lekcija ciklā “Vakara sarunas ar vēsturnieku”. Projekta "Stūra māja" pētniece Inese Dreimane stāstīja par 1941. gada 29. jūlijā Dreiliņos ekshumēto čekas upuru skaita precizēšanas un identificēšanas gaitu. Viņa ir noskaidrojusi, ka Dreiliņos vairākās bedrēs ticis aprakts 41 cilvēks, nevis 39, kā tas bija pieņemts līdz šim. Šie cilvēki nošauti Rīgas čekas ēkā 1941. gada aprīlī un maijā. Uz sarunu atnākušie varēja ieraudzīt 38 cilvēku fotogrāfijas un īsi uzzināt par viņu dzīvi. Triju Dreiliņos aprakto cilvēku fotogrāfijas pētniecei vēl nav izdevies atrast. Lielākoties šie cilvēki bija Latvijas Politiskās policijas darbinieki un aģenti, pret kuriem padomju represijas vērsās ar īpašu nežēlību. Nošautie aģenti bija latvieši, ebreji, krievi, lietuvietis un polis.
Pārējie nogalinātie, pēc tautības latvieši un krievi, bija apriņķa policijas priekšnieks, robežsardzes aģents, Rīgas Centrālcietuma priekšnieka vietnieks, Latvijas armijas lidotājs, kas bija 1920. gadā aizbēdzis no Sarkanās armijas ar lidmašīnu. Latvijas Armijas izlūks, Latvijas Armijas izlūkdienesta aģents,  robežsargs, aizsargs, bijušais baltgvards vēlāk žurnālists, uzņēmējs lauksaimniecības nozarē, Latvijas pilsonis, kurš pēc iesaukšanas Sarkanajā armijā dezertēja un mēģināja bēgt uz Vāciju, krievu skauts, kas bija arī antikomunistiskas organizācijas dalībnieks.

Par Latvijas pilsones Ksenijas Ņesterovas (1900), kas redzama attēlā, un PSRS okupācijas armijas karavīra ukraiņa Nikolaja Zakorko (1917) likteņiem vēsturniece runāja detalizētāk. Šo cilvēku savstarpējās jūtas izvērtās par traģēdiju, ar sekojošu arestu un nāves sodu. Pētījumi apstiprinājuši faktu, ka Ksenija Ņesterova bija nezināmā sieviete, kas ekshumēta Dreiliņos un līdz šim bija neatpazīta.

Citas aktualitātes

Okupācijas muzeja direktore aicina ģimenes lokā pieminēt 1949. gada deportāciju upurus2020. gada 25. marts
Latvijas Okupācijas muzeja direktore Solvita Vība 1949. gada marta deportāciju upurus šogad aicina pieminēt mājas, ģimenes...
Izdevies noskaidrot unikālas 1949. gada marta deportācijas fotogrāfijas autoru2020. gada 24. marts
Attēlā: Kroju ģimene kopā ar citiem 1949. gada 25. martā izsūtītajiem pa ceļam uz nometinājuma vietu....
Latvijas Okupācijas muzejs slēgts līdz 2020. gada 14. aprīlim2020. gada 13. marts
Saistībā ar valdības izsludināto ārkārtas situāciju valstī Latvijas Okupācijas muzejs Raiņa bulvārī 7 un izstāde...
Latvijas Okupācijas muzejs bez maksas piedāvā dokumentālās filmas tiešsaistē2020. gada 16. marts
Foto: latviešu karavīri Zedelgemas karagūstekņu nometnē 1945/1946. Latvijas Okupācijas muzeja krājums....