X

Aktualitātes

Kalendāra arhīvs »
Pieminot nacionālo partizāni  Modri Zihmani

Pieminot nacionālo partizāni Modri Zihmani

2021. gada 14. marts

2021. gada 8. martā 93 gadu vecumā viņsaulē devās latviešu nacionālās pretošanās kustības dalībnieks, nacionālais partizāns un dzejnieks, Goda liepājnieks Modris Zihmanis. Latvijas Okupācijas muzeja biedrība un Latvijas Okupācijas muzeja saime dziļā cieņā piemin Modri Zihmani un izsaka līdzjūtību tuviniekiem. 

Latvijas Okupācijas muzeja vēsturniece, nacionālo partizānu kustības pētniece Inese Dreimane:

"Nacionālos partizānus satikt un runāt ar viņiem vienmēr bija un ir patīkami. No šiem cilvēkiem staro miers, pārliecība, apziņa, ka savulaik izdarīta pareiza izvēle. Sirmām galvām, lēģeros vai izsūtījumā pavadījuši gadus un par otrās šķiras cilvēkiem ilgus gadus uzskatīti, viņi tomēr nav lūzuši. Viņu vidū nesastapt dzērājus, vaimanātājus un pabalstu lūdzējus. Šis raksturojums vistiešāk attiecas arī uz Modri Zihmani. Mācoties Rīgas Industriālajā politehnikumā, viņš 1946. gadā iesaistījās jauniešu pretošanās grupas "Triju Zvaigžņu organizācija" darbībā. 1947. gada nogalē, izvairoties no aresta, kopā ar skolas biedru Visvaldi Kļaviņu pārgāja nelegālā stāvoklī, un 1948. gada sākumā pievienojās Visvalža-Žaņa Brizgas ("Kārļa Kraujas") vadītajai nacionālo partizānu grupai. Grupa bāzējās un darbojās Dobeles apriņķa teritorijā. Tās sastāvā bija gan latviešu, gan lietuviešu nacionālie partizāni. Savu pēdējo kauju grupa izcīnīja 1949. gada 17. martā, kad bunkuru Īles mežā aplenca MGB karaspēks. No 27 partizāniem piecpadsmit krita kaujā vai izdarīja pašnāvību. Sagūstīja deviņus, to skaitā Modri Zihmani, kura segvārds partizānu gaitās bija "Bocmanis".

Sekoja izmeklēšana, tiesa un ilgi gadi Džezkazganas "Steplagā". Latvijā Modris Zihmanis atgriezās pēc 15 gadiem. Dzīve bija jāsāk no jauna, pastāvīgi rēķinoties ar to, ka komunistu režīms nav aizmirsis un piedevis tiem, kuri pret to savulaik cīnījās. Iespēja atklāti runāt par dalību bruņotajā pretošanās kustībā kļuva iespējama tikai Atmodai vēršoties plašumā un Latvijai atgūstot neatkarību. 1992. gadā Modris Zihmanis piedalījās Īles bunkura atrakšanā un kritušo biedru mirstīgo atlieku pārapbedīšanā. Viņš pieredzēja arī bunkura atjaunošanu 1949. gada 17. marta kaujas un savu biedru vārdu atgriešanos no aizmirstības. Viņam tika piešķirts Triju Zvaigžņu ordenis, un 2018. gadā, pēc ilgstošas attiecīgo lēmēju gļēvulīgas vilcināšanās, - arī Viestura ordenis. Jau ieslodzījumā Modris Zihmanis sāka rakstīt dzeju, un turpināja to arī vēlākajos gados. 

RIP, Modri! Uz atvadām - fragments no Tava dzejoļa.
"Vai sauca kāds, vai vērī atsaucās, un neviļus mēs aizklausāmies garām
Tām lūgšanām, ko izzied sila zvans - par kritušiem šai nezināmā karā."

Citas aktualitātes

Latvijas Okupācijas muzeja jaunā nodarbība „Gara spēka Atmoda”2021. gada 14. aprīlis
Muzeja Izglītības nodaļa ir sagatavojusi jaunu tiešsaistes nodarbību „Gara spēka Atmoda”, kurā runās ar...
Mērijas Stakles kabatlakatiņa stāsts2021. gada 14. aprīlis
Mērijas Stakles kabatlakatiņš ir viens no pirmajiem un simboliskākajiem priekšmetiem Latvijas Okupācijas muzeja...
Tiešsaistes nodarbība skolēniem – „Padomju deportācijas: Ar bērna acīm”2021. gada 9. aprīlis
Martā, pieminot 1949. gada 25. marta deportācijas, Latvijas Okupācijas muzeja Izglītības nodaļa aicināja 8. – 12....
Piedāvājam iegādāties Latvijas Okupācijas muzeja izdoto grāmatu "Ar bērna acīm" 2021. gada 29. marts
Latvijas Okupāciojas muzejs izdevis grāmatu “Ar bērna acīm”. Izdevums veidots, izmantojot divu 1949. gada...