X

Aktualitātes

25 mar 2019 1949. gada marta deportāciju 70. gadadienai veltīts sarīkojums. Unikālas fotogrāfijas pirmpublicējums
Kalendāra arhīvs »
Pēterim Bolšaitim - Triju Zvaigžņu ordenis

Pēterim Bolšaitim - Triju Zvaigžņu ordenis

2016. gada 6. maijs

Ordeņu kapituls 2016. gada 7. aprīlī nolēma par nopelniem Latvijas valsts labā piešķirt Triju Zvaigžņu ordeņa IV šķiru sabiedriskajam darbiniekam, tulkotājam un mecenātam, ķīmijas zinātņu doktoram (PhD) Pēterim Paulim Bolšaitim.

Ar Triju Zvaigžņu ordeni apbalvo par sevišķiem nopelniem Tēvijas labā, kas var izpausties valsts, pašvaldības, sabiedriskajā, kultūras, izglītības, zinātnes, sporta vai saimnieciskajā darbā. Par nopelniem uzskatāms gan atsevišķs izcils darbs, gan ilgstoša, priekšzīmīga un panākumiem bagāta darbība, gan īpaši nopelni Latvijas neatkarības atjaunošanas periodā vai valsts tālākas nostiprināšanas laikā. Ordenis nodibināts 1924. gadā par piemiņu Latvijas valsts tapšanai un atjaunots 1994. gadā. Tā devīze ir Per aspera ad astra - Caur ērkšķiem uz zvaigznēm.

No 2006. līdz 2011. gadam Pēteris Bolšaitis bija Latvijas Okupācijas muzeja biedrības priekšsēdis un vēlāk Finanšu komisijas vadītājs. Viņa pieredze un iemaņas ir ļāvušas droši ieguldīt un uzglabāt muzejam ziedotos līdzekļus gan cauri pasaules finanšu krīzei, gan labiem laikiem. Pēteris Bolšaitis un viņa dzīvesbiedre Īra ir arī vieni no lielākajiem ziedotājiem Latvijas okupācijas muzejam.

Pēteris Bolšaitis dzimis 1937. gadā kapteiņa Aleksandra Bolšaita un zobārstes Elzas Bolšaites (dzimusi Grīnbergs) ģimenē. Pēc tēva deportācijas 1941. gadā un nāves Sibīrijā 1942. gadā kopā ar māti un māsu 1944. gadā bēga uz Austriju. 1947. gadā devās uz Venecuēlu. Ar Mobil Oil Co. stipendiju studējis ķīmiskās inženierzinātnes Kalifornijas Tehnoloģiskajā institūtā (Caltech), kur 1960. gadā ieguvis bakalaura un 1961. gadā maģistra grādu. Turpinājis studijas Delavēras universitātē, kur 1964. gadā ieguvis doktora (PhD) grādu. Strādājis pētniecībā un par mācību spēku Maksa Planka Fiziskās ķīmijas institūtā Getingenā (Vācijā), Venecuēlas Pētniecības institūtā (IVIC) un Venecuēlas Centrālajā universitātē (Venecuēlā), kā arī Merilendas universitātē un Masačūsetsas Tehnoloģiskajā institūtā (MIT) ASV. Viņš ir Latvijas Zinātņu akadēmijas ārzemju biedrs. Kopš 1993. gada Latvijā atjauno un apsaimnieko ģimenes nekustamo īpašumu “Lāčplēša Centru”. 1997. gadā kopā ar sievu Īru pārcēlās uz pastāvīgu dzīvi Rīgā. Aktīvi darbojas ne tikai Latvijas Okupācijas muzeja biedrībā, bet arī korporācijā “Fraternitas Lettica”. Pēteris un Īra Bolšaiši ir nodibinājuši arī savu stipendiju studentiem Vītolu fondā.

Attēli: 2016.gada 4. maijā Valsts prezidents Raimonds Vējonis pasniedz Pēterim Bolšaitim Triju Zvaigžņu ordeni (foto-Valsts prezidenta kanceleja). Zemāk - Pēteris Bolšaitis muzeja biedrības pilnsapulcē 2014. gada 19.jūnijā. Kopā ar viņu biedrības biedrs Ojārs Celle un Kultūras ministre Dace Melbārde (foto-OM arhīvs).

Citas aktualitātes

Aicinām darbā gidus izstādei "Stūra mājā"2019. gada 30. janvāris
Muzejs izsludina pieteikšanos uz gida amatu ”Stūra mājā” muzeja veidotajā izstādē “ČEKAS VĒSTURE...
Muzejā apskatāma gleznotāja Solomona Geršova darbu izstāde "Māksla Gulagā"2019. gada 30. janvāris
Latvijas Okupācijas muzejā, Raiņa bulvārī 7 apskatāma gleznotāja Solomona Geršova darbu izstāde "Māksla Gulagā....
Japānas vēstnieks apmeklē Latvijas Okupācijas muzeju2019. gada 5. februāris
Japānas jaunais vēstnieks Latvijā Jasuhiro Kavaguči 4. februārī viesojās oficiālā vizītē muzejā. Vēstnieks muzeja...
"The New York Times" rakstā par čekas maisiem Stūra mājas fotogrāfijas2019. gada 22. janvāris
Ņujorkas dienas laikraksts "The New York Times" 18. janvārī publicējis rakstu par čekas maisu atvēršanu Latvijā un čekas...