X

Aktualitātes

Kalendāra arhīvs »
Okupācijas muzejs saņem Ulda Danberga dāvinājumu - liecības par ieslodzījuma laiku Sibīrijā

Okupācijas muzejs saņem Ulda Danberga dāvinājumu - liecības par ieslodzījuma laiku Sibīrijā

2020. gada 28. janvāris

28. janvārī Latvijas Okupācijas muzejā viesojās Uldis Danbergs no Talsu novada Laucienes pagasta, lai dāvinātu muzejam fotogrāfijas un unikālu atmiņu burtnīcu, kurā viņš apraksta sešarpus savas dzīves gadus no ieslodzījuma laika Sibīrijā. 

Vērtīgā dāvinājuma pasniegšanā piedalījās Ulda Danberga dēls, četras mazmeitas, krustmeita un citi tuvinieki. Pateicoties viņu mudinājumam un gādībai, ar roku rakstītā atmiņu burtnīca aizvadītajā gadā pārtapa grāmatā "Manas dzīves epizode". Autors klātesošajiem atzina, ka iespēja nodot piedzīvoto nākamajām paaudzēm viņam ir ļoti būtiska. Sarīkojuma apmeklētājiem bija iespēja paturēt rokās un tuvāk apskatīt fotogrāfijas, kurās redzama U. Danberga ģimene izsūtījumā, viņš pats un viņa ieslodzījuma biedri. Arī šīs fotogrāfijas turpmāk glabāsies muzeja krājumā. 
***

Uldis Danbergs – Anrī Barbisa v.n. Rīgas 11.vidusskolas (tagad – Rīgas Franču licejs) skolēns, arestēts 17 gadu vecumā 1948. gada 18. novembrī.

Uldis un vēl deviņi jaunieši vecumā no 16 līdz 19 gadiem – Ints Cālītis, Arvīds Krūmiņš, Gunārs Kušķis, Oļģerts Sabulis (Rīgas 1.vidusskola), Rūriks Lasis (Rīgas 11.vidusskola), Edgars Grundmanis (Rīgas lauksaimniecības tehnikums), Ainis Jende (Rīgas arodskola), Elmārs Kripulis (Rīgas politehnikums) un Edmunds Valmieris (strādāja fabrikā), nacionālas organizācijas “Lāčplēsis” dalībnieki, naktī uz 1948. gada 18. novembri Rīgā izplatīja skrejlapas, kurās aicināja pieminēt valsts dibināšanas dienu.

1949. gada 28. martā LPSR Iekšlietu ministrijas karaspēka Kara tribunālā piesprieda jauniešiem brīvības atņemšanu uz 25 gadiem ieslodzījumā nometnēs un mantas konfiskāciju, bet Grundmanim, Jendem un Kripulim vēl arī 5 gadus tiesību noņemšanu. Elmārs Kripulis nomira ieslodzījumā 1955. gada martā. Pārējos atbrīvoja no nometnēm 1955. gadā.
***

Fragments no gandrīz četru stundu garās video intervijas, kuru Latvijas Okupācijas muzeja Audiovizuālo materiālu krātuves filmēšanas grupa ierakstīja 2012. gadā, viesojoties mājās pie Ulda Danberga Laucienes pagastā, Talsu novadā: 

Citas aktualitātes

Biļetēm uz “Stūra māju” muzejs dod ārkārtas situācijas atlaidi un piedāvā arī izstādes atbalstītāja biļeti2020. gada 2. jūnijs
Gatavojoties apmeklētāju uzņemšanai pēc ārkārtas situācijas beigām, muzejs ir atsācis biļešu...
Piedāvājam iepazīt muzeja ekspozīcijas stāstu virtuāli. Otrais stāsts - pirmais okupācijas gads2020. gada 2. jūnijs
Gaidot Okupācijas muzeja atkal atvēršanu apmeklētājiem 12. jūnijā, piedāvājam doties virtuālā tūrē ar muzeja gidiem un...
Piedāvājam iepazīt muzeja ekspozīcijas stāstu virtuāli. Pirmis stāsts - okupācija un aneksija.2020. gada 1. jūnijs
Gaidot Okupācijas muzeja atkal atvēršanu apmeklētājiem, piedāvājam doties virtuālā tūrē ar muzeja gidiem un vairākos video...
No 12. jūnija Okupācijas muzejs un Stūra māja atsāks uzņemt apmeklētājus2020. gada 13. maijs
Saistībā ar valdības izsludināto ārkārtas situāciju valstī Latvijas Okupācijas muzejs Raiņa bulvārī 7 un izstāde...