X

Aktualitātes

Kalendāra arhīvs »
Okupācijas muzejs pārstāvēts Hitlera - Staļina paktam veltītā konfernecē Gdaņskā

Okupācijas muzejs pārstāvēts Hitlera - Staļina paktam veltītā konfernecē Gdaņskā

2019. gada 27. augusts

Kamēr Latvijā un visā Baltijā svinēja Baltijas ceļa 30. gadadienu, Gdaņskā, Polijā ar plašu vērienu atzīmēja šā notikuma cēloni, 1939. gada 23. augustā noslēgto Hitlera-Staļina paktu. Plašu starptautisku konferenci "Hitlera un Staļina slepenās vienošanās konsekvences Centrālajā un Austrumeiropā" rīkoja jaunais Otrā pasaules kara muzejs.

Divās dienās referenti no 11 valstīm analizēja un diskutēja pakta cēloņus, tā nozīmi un sekas mūsdienās. Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdis Valters Nollendorfs pārstāvēja Muzeju septiņu muzeju vadītāju paneļdiskusijā par pakta lomu un reprezentāciju savu muzeju programmās un ekspozīcijās.

Nollendorfs minēja, ka Latvijas Okupācijas muzeja gandrīz 20 gadus vecajā ekspozīcijā, kāpjot augšup uz ekspozīciju, pretī rēgojās abu totalitāro diktatoru lielformāta fotogrāfijas un ka viens no svarīgajiem prominenti redzamajiem dokumentiem bija slavenā Polijas dalīšanas karte. Kartes palielināts faksimils ar Staļina iezīmēto dalījuma robežu. Tāda konferencē klāja skatuves grīdu. Par Okupācijas muzeja jaunās ekspozīcijas grafisko izskatu Nollendorfs neizteicās, bet minēja, ka paliks Hitlera-Staļina pakts kā Baltijas traģēdijas sākums, kura beigas atzīmēs dziedošais Baltijas ceļš 50 gadus vēlāk.

Viņš arī minēja, ka Muzejs konsekventi lieto apzīmējumu "Hitlera-Staļina pakts," nevis Austrumeiropā parasto "Molotova-Ribentropa paktu" un ieteica paktu skaidrības un patiesības dēļ nosaukt tā īsto slēdzēju vārdos. Šis ieteikums atbalsojās Otrā pasaules kara muzeja direktora komentāros, un konferences gaitā dažs labs runātājs, paktu pieminot, teica: "Molotova, piediet, Hitlera-Staļina pakts ..."

Latviju ar referātu par latviešu sabiedrības reakciju uz pakta īstenošanu pārstāvēja vēsturnieks Kaspars Zellis. No daudzu referentu atziņām varēja secināt, ka pētniecība par paktu un tā ilgstošajām sekām nebūt nav noslēgusies, bet visiem spēkiem jāturpina. Jau savā ievadreferātā angļu vēsturnieks Rudžers Morhauss (Roger Moorhouse) izsvēra, ka rietumos Hitlera-Staļina paktu  kā 2. pasaules kara cēloni nepamatoti atstāj novārtā. Viss, kas konferencē sekoja, bija pierādījums, ka austrumos domā citādi, bet arī, ka vēl daudz darba priekšā, lai tas kļūtu skaidrs arī tiem, kuru vēsturiskā atmiņa par kara sākumu un it sevišķi par abu totalitāru varu ciešo sadarbību gandrīz divu gadu garumā atšķiras.

Citas aktualitātes

Muzejs Latvijas kultūras un izglītības iestādēm dāvina grāmatas par vēsturi2020. gada 7. jūlijs
Plānojot atgriešanos pastāvīgajās telpās Latviešu strēlnieku laukumā 1, Okupācijas muzejs uzrunājis Latvijas...
6. jūlijā Okupācijas muzejs godināja 1941. gadā čekas nogalināto Latvijas iedzīvotāju piemiņu2020. gada 2. jūlijs
Latvijā padomju...
Informācija par Okupācijas muzeja un Stūra mājas apmeklējumu2020. gada 13. maijs
Darba laiks:Otrdien 11.00 - 15.00Trešdien 11.00 - 15.00Ceturtdien 11.00 - 15.00Piektdien...
Latvijas Okupācijas muzeja valdes priekšsēža komentārs Vladimira Putina vēstures doktrīnai2020. gada 30. jūnijs
Attēlā: Latvijas Okupācijas muzeja topošās jaunās ekspozīcijas tēmas "Sazvērestība....