X

Aktualitātes

18 nov 2019 Ekskursijas "Stūra mājas" izstādē par puscenu 22 nov 2019 Vinsenta Hanta grāmatas "VDK un Latvija" atvēršanas svētki 27 nov 2019 Vācijas vēstniecības izstādes “Jūtu vara. Vācija19/19” atvēršana 28 nov 2019 Helgas Merits filmas "Coming Home Soon - the Refugee Children of Geislingen" izrāde
Kalendāra arhīvs »
Okupācijas muzejs pārstāvēts Hitlera - Staļina paktam veltītā konfernecē Gdaņskā

Okupācijas muzejs pārstāvēts Hitlera - Staļina paktam veltītā konfernecē Gdaņskā

2019. gada 27. augusts

Kamēr Latvijā un visā Baltijā svinēja Baltijas ceļa 30. gadadienu, Gdaņskā, Polijā ar plašu vērienu atzīmēja šā notikuma cēloni, 1939. gada 23. augustā noslēgto Hitlera-Staļina paktu. Plašu starptautisku konferenci "Hitlera un Staļina slepenās vienošanās konsekvences Centrālajā un Austrumeiropā" rīkoja jaunais Otrā pasaules kara muzejs.

Divās dienās referenti no 11 valstīm analizēja un diskutēja pakta cēloņus, tā nozīmi un sekas mūsdienās. Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdis Valters Nollendorfs pārstāvēja Muzeju septiņu muzeju vadītāju paneļdiskusijā par pakta lomu un reprezentāciju savu muzeju programmās un ekspozīcijās.

Nollendorfs minēja, ka Latvijas Okupācijas muzeja gandrīz 20 gadus vecajā ekspozīcijā, kāpjot augšup uz ekspozīciju, pretī rēgojās abu totalitāro diktatoru lielformāta fotogrāfijas un ka viens no svarīgajiem prominenti redzamajiem dokumentiem bija slavenā Polijas dalīšanas karte. Kartes palielināts faksimils ar Staļina iezīmēto dalījuma robežu. Tāda konferencē klāja skatuves grīdu. Par Okupācijas muzeja jaunās ekspozīcijas grafisko izskatu Nollendorfs neizteicās, bet minēja, ka paliks Hitlera-Staļina pakts kā Baltijas traģēdijas sākums, kura beigas atzīmēs dziedošais Baltijas ceļš 50 gadus vēlāk.

Viņš arī minēja, ka Muzejs konsekventi lieto apzīmējumu "Hitlera-Staļina pakts," nevis Austrumeiropā parasto "Molotova-Ribentropa paktu" un ieteica paktu skaidrības un patiesības dēļ nosaukt tā īsto slēdzēju vārdos. Šis ieteikums atbalsojās Otrā pasaules kara muzeja direktora komentāros, un konferences gaitā dažs labs runātājs, paktu pieminot, teica: "Molotova, piediet, Hitlera-Staļina pakts ..."

Latviju ar referātu par latviešu sabiedrības reakciju uz pakta īstenošanu pārstāvēja vēsturnieks Kaspars Zellis. No daudzu referentu atziņām varēja secināt, ka pētniecība par paktu un tā ilgstošajām sekām nebūt nav noslēgusies, bet visiem spēkiem jāturpina. Jau savā ievadreferātā angļu vēsturnieks Rudžers Morhauss (Roger Moorhouse) izsvēra, ka rietumos Hitlera-Staļina paktu  kā 2. pasaules kara cēloni nepamatoti atstāj novārtā. Viss, kas konferencē sekoja, bija pierādījums, ka austrumos domā citādi, bet arī, ka vēl daudz darba priekšā, lai tas kļūtu skaidrs arī tiem, kuru vēsturiskā atmiņa par kara sākumu un it sevišķi par abu totalitāru varu ciešo sadarbību gandrīz divu gadu garumā atšķiras.

Citas aktualitātes

Slovākijas vētnieks Latvijā apmeklē "Stūra māju" un ziedo muzeja darbam2019. gada 15. novembris
...
Okupācijas muzejs sveic Latvijas valsts svētkos!2019. gada 6. novembris
Latvijas Okupācijas muzejs sveic Latvijas sabiedrību un valsts viesus Latvijas valsts dibināšanas gadadienā un šā...
Aicinām uz Helgas Merits dokumentālo filmu par igauņu bērniem bēgļu gaitās 1944. gadā2019. gada 14. novembris
28. novembrī plkst. 16.00 visi interesenti aicināti uz igauņu izcelsmes holandiešu režisores Helga Merits filmas...
Muzejā atvērs Vinsenta Hanta grāmatu "VDK un Latvija"2019. gada 11. novembris
Visi interesenti aicināti uz BBC žurnālista, dokumentālo filmu un grāmatu autora Vinsenta Hanta...