X

Aktualitātes

19 sep 2019 Starptautiskā konference “Pēckara bruņotā pretošanās Baltijas valstīs un Polijā: Cīņa par brīvību”
Kalendāra arhīvs »
Okupācijas muzejs pārstāvēts Hitlera - Staļina paktam veltītā konfernecē Gdaņskā

Okupācijas muzejs pārstāvēts Hitlera - Staļina paktam veltītā konfernecē Gdaņskā

2019. gada 27. augusts

Kamēr Latvijā un visā Baltijā svinēja Baltijas ceļa 30. gadadienu, Gdaņskā, Polijā ar plašu vērienu atzīmēja šā notikuma cēloni, 1939. gada 23. augustā noslēgto Hitlera-Staļina paktu. Plašu starptautisku konferenci "Hitlera un Staļina slepenās vienošanās konsekvences Centrālajā un Austrumeiropā" rīkoja jaunais Otrā pasaules kara muzejs.

Divās dienās referenti no 11 valstīm analizēja un diskutēja pakta cēloņus, tā nozīmi un sekas mūsdienās. Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdis Valters Nollendorfs pārstāvēja Muzeju septiņu muzeju vadītāju paneļdiskusijā par pakta lomu un reprezentāciju savu muzeju programmās un ekspozīcijās.

Nollendorfs minēja, ka Latvijas Okupācijas muzeja gandrīz 20 gadus vecajā ekspozīcijā, kāpjot augšup uz ekspozīciju, pretī rēgojās abu totalitāro diktatoru lielformāta fotogrāfijas un ka viens no svarīgajiem prominenti redzamajiem dokumentiem bija slavenā Polijas dalīšanas karte. Kartes palielināts faksimils ar Staļina iezīmēto dalījuma robežu. Tāda konferencē klāja skatuves grīdu. Par Okupācijas muzeja jaunās ekspozīcijas grafisko izskatu Nollendorfs neizteicās, bet minēja, ka paliks Hitlera-Staļina pakts kā Baltijas traģēdijas sākums, kura beigas atzīmēs dziedošais Baltijas ceļš 50 gadus vēlāk.

Viņš arī minēja, ka Muzejs konsekventi lieto apzīmējumu "Hitlera-Staļina pakts," nevis Austrumeiropā parasto "Molotova-Ribentropa paktu" un ieteica paktu skaidrības un patiesības dēļ nosaukt tā īsto slēdzēju vārdos. Šis ieteikums atbalsojās Otrā pasaules kara muzeja direktora komentāros, un konferences gaitā dažs labs runātājs, paktu pieminot, teica: "Molotova, piediet, Hitlera-Staļina pakts ..."

Latviju ar referātu par latviešu sabiedrības reakciju uz pakta īstenošanu pārstāvēja vēsturnieks Kaspars Zellis. No daudzu referentu atziņām varēja secināt, ka pētniecība par paktu un tā ilgstošajām sekām nebūt nav noslēgusies, bet visiem spēkiem jāturpina. Jau savā ievadreferātā angļu vēsturnieks Rudžers Morhauss (Roger Moorhouse) izsvēra, ka rietumos Hitlera-Staļina paktu  kā 2. pasaules kara cēloni nepamatoti atstāj novārtā. Viss, kas konferencē sekoja, bija pierādījums, ka austrumos domā citādi, bet arī, ka vēl daudz darba priekšā, lai tas kļūtu skaidrs arī tiem, kuru vēsturiskā atmiņa par kara sākumu un it sevišķi par abu totalitāru varu ciešo sadarbību gandrīz divu gadu garumā atšķiras.

Citas aktualitātes

"Latvijas skolas somas" programmā iekļauta izstāde "Stūra mājā"2019. gada 18. septembris
Sākot ar septembri Latvijas skolēniem muzejs piedāvā iespēju programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros apmeklēt...
Vecumnieku pagasta muzejā atklāj Okupācijas muzeja izstādi "Pēc mums vēl ilgi zeme skums"2019. gada 6. septembris
12.septembrī Vecumnieku tautas namā atklāja Latvijas Okupācijas muzeja ceļojošo izstādi “Pēc mums vēl ilgi...
Aicinām uz starptautisku konferenci par pēckara bruņoto pretošanos Baltijas valstīs un Polijā2019. gada 3. septembris
Ceturtdien, 19. septembrī Latvijas universitātes Mazajā aulā, Raiņa bulvārī 19 notiks starptautiska konference...
Izsludināts konkurss Latvijas Okupācijas muzeja direktora amatam2019. gada 20. augusts
Latvijas Okupācijas muzeja biedrības (LOMB) valde 21. augustā izsludinājusi atklātu konkursu uz Latvijas Okupācijas muzeja...