X

Aktualitātes

Kalendāra arhīvs »
Novembris - čekas cietuma izveides

Novembris - čekas cietuma izveides "jubilejas" mēnesis

2017. gada 10. novembris

1940. gada 9. novembrī - nepilnus piecus mēnešus pēc Latvijas okupācijas (1940. gada 17. jūnijā) Latvijas PSR iekšlietu tautas komisārs Alfons Noviks parakstīja pavēli Nr.13 "Par LPSR NKVD Iekšējā cietuma atvēršanu". Tajā teikts sekojošais: "Jaunuzbūvēto LPSR NKVD Iekšējo cietumu uzskatīt par pieņemtu un nodot to LPSR NKVD Cietumu daļas pārziņā." 
Sākotnēji čekas galvenā mītne atradās Rīgā, Alberta ielā 13 - bijušajā Politiskās pārvaldes ēkā. Arestētos pratināšanai uz turieni nogādāja no Rīgas Centrālcietuma. Arestu skaitam pieaugot radās problēmas ar slepenības nodrošināšanu izmeklēšanas gaitā. Tāpēc tika nolemts čekas arestētos cilvēkus izmeklēšanas laikā ievietot atsevišķās aresta telpās, kas atrastos vienā ēkā ar izmeklētājiem un citiem čekas darbiniekiem. Piemērota izrādījās agrākā Iekšlietu ministrijas ēka Brīvības un Stabu ielas stūrī (tagad Brīvības iela 61). Pārbūve sākās 1940. gada rudenī, un darbus veica Rīgas būvfirmu strādnieki. Noskaidrots, ka darbus uzraudzīja būvtehniķis Pumpurs, inženieris-mehāniķis Antikols un arhitekts Sivošinskis. Strādnieku uzdevums bija izveidot ēkas pagrabā ieslodzījuma kameras, kā arī paplašināt durvis ēkā no pagalma puses, lai pa tām varētu iebraukt smagā mašīna. Neviens no viņiem nezināja, ka līdzās tā sauktajai "garāžai" tiks ierīkota telpa nāves sodu izpildei. Šo darbu slepenības nolūkos veica čekas speciālisti. 
Līdz 1940. gada 9. novembrim bija pabeigta pagrabu pārbūve, taču atsevišķi darbi ēkas augšējos stāvos turpinājās arī 1941. gada sākumā. Zināms, ka viens no tiem bija Alfona Novika un citu NKVD darbinieku dienesta dzīvokļu ierīkošana.

Vēsturniece Inese Dreimane

Citas aktualitātes

Top jauna video stāstu sērija “Pieci stāsti par...”2018. gada 11. jūlijs
Latvijas Okupācijas muzejs piedāvā jaunu video stāstu sēriju “Pieci stāsti par...”, kas veidota, lai atklātu dažādus...
Publicēti semināra “Valoda un valodniecība Latvijā: 1940.-1953. gads” priekšlasījumi2018. gada 12. jūnijs
2018. gada. 16. jūnijā Okupācijas muzejā notika starptautisks seminārs “Valoda un valodniecība Latvijā: 1940.-1953....
Nosvinēta Latvijas Okupācijas muzeja 25. darba gadskārta2018. gada 28. jūnijs
Melngalvju namā, kas atrodas dažus soļus no Latvijas Okupācijas muzeja ēkas, 27. jūnija pēcpusdienā bija sapulcējušies ap...
2018. - Latvijas Okupācijas muzeja 25. jubilejas gads2018. gada 27. februāris
2018. gada 1. jūlijā apritēs 25 gadi, kopš dibināts Latvijas Okupācijas muzejs un atvērta pirmā muzeja izstāde....