X

Aktualitātes

15 – 22 okt 2018 Latvijas brīvības cīnītāja Gunāra Astras dzimšanas dienai veltīts sarīkojums
Kalendāra arhīvs »
Novembris - čekas cietuma izveides

Novembris - čekas cietuma izveides "jubilejas" mēnesis

2017. gada 10. novembris

1940. gada 9. novembrī - nepilnus piecus mēnešus pēc Latvijas okupācijas (1940. gada 17. jūnijā) Latvijas PSR iekšlietu tautas komisārs Alfons Noviks parakstīja pavēli Nr.13 "Par LPSR NKVD Iekšējā cietuma atvēršanu". Tajā teikts sekojošais: "Jaunuzbūvēto LPSR NKVD Iekšējo cietumu uzskatīt par pieņemtu un nodot to LPSR NKVD Cietumu daļas pārziņā." 
Sākotnēji čekas galvenā mītne atradās Rīgā, Alberta ielā 13 - bijušajā Politiskās pārvaldes ēkā. Arestētos pratināšanai uz turieni nogādāja no Rīgas Centrālcietuma. Arestu skaitam pieaugot radās problēmas ar slepenības nodrošināšanu izmeklēšanas gaitā. Tāpēc tika nolemts čekas arestētos cilvēkus izmeklēšanas laikā ievietot atsevišķās aresta telpās, kas atrastos vienā ēkā ar izmeklētājiem un citiem čekas darbiniekiem. Piemērota izrādījās agrākā Iekšlietu ministrijas ēka Brīvības un Stabu ielas stūrī (tagad Brīvības iela 61). Pārbūve sākās 1940. gada rudenī, un darbus veica Rīgas būvfirmu strādnieki. Noskaidrots, ka darbus uzraudzīja būvtehniķis Pumpurs, inženieris-mehāniķis Antikols un arhitekts Sivošinskis. Strādnieku uzdevums bija izveidot ēkas pagrabā ieslodzījuma kameras, kā arī paplašināt durvis ēkā no pagalma puses, lai pa tām varētu iebraukt smagā mašīna. Neviens no viņiem nezināja, ka līdzās tā sauktajai "garāžai" tiks ierīkota telpa nāves sodu izpildei. Šo darbu slepenības nolūkos veica čekas speciālisti. 
Līdz 1940. gada 9. novembrim bija pabeigta pagrabu pārbūve, taču atsevišķi darbi ēkas augšējos stāvos turpinājās arī 1941. gada sākumā. Zināms, ka viens no tiem bija Alfona Novika un citu NKVD darbinieku dienesta dzīvokļu ierīkošana.

Vēsturniece Inese Dreimane

Citas aktualitātes

Amerikas latviešu apvienība ziedo Nākotnes namam2018. gada 1. oktobris
Amerikas latviešu apvienība (ALA) ziedojusi Okupācijas muzeja Nākotnes namam 50 000 EUR. Svinīgā čeka...
Beļģijā atklāts latviešu leģionāriem un brīvībai veltīts vides objekts2018. gada 24. septembris
2018. gada 23. septembrī Beļģijas pilsētā Zedelgemā, Brīvības laukumā atklāja vides objektu “Piemineklis...
Rakstu sērija par Okupācijas muzeja tapšanu un attīstību2018. gada 23. jūlijs
2018. gada 1. jūlijā apritēja 25 gadi, kopš dibināts Latvijas Okupācijas muzejs un tika atvērta pirmā muzeja izstāde....
"Stūra mājas” projekta atskaites konference: izstāde un čekas darbības izpēte2018. gada 11. septembris
Desmit dienas pirms izstādes “Stūra mājā” Čekas darbība Latvijā aizvēršanas, kas notiks 30....