X

Aktualitātes

24 apr 2018 Filma „Degošais” un diskusija par Prāgas pavasari 4 mai 2018 Latvijas muzeju kopizstāde "Latvijas gadsimts" Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā 9 mai 2018 Skolēnu konkursa "Cilvēki-Latvijas novadu dārgumi" noslēguma pasākums 19 mai 2018 Starptautiskā muzeju nakts
Kalendāra arhīvs »
Novembris - čekas cietuma izveides

Novembris - čekas cietuma izveides "jubilejas" mēnesis

2017. gada 10. novembris

1940. gada 9. novembrī - nepilnus piecus mēnešus pēc Latvijas okupācijas (1940. gada 17. jūnijā) Latvijas PSR iekšlietu tautas komisārs Alfons Noviks parakstīja pavēli Nr.13 "Par LPSR NKVD Iekšējā cietuma atvēršanu". Tajā teikts sekojošais: "Jaunuzbūvēto LPSR NKVD Iekšējo cietumu uzskatīt par pieņemtu un nodot to LPSR NKVD Cietumu daļas pārziņā." 
Sākotnēji čekas galvenā mītne atradās Rīgā, Alberta ielā 13 - bijušajā Politiskās pārvaldes ēkā. Arestētos pratināšanai uz turieni nogādāja no Rīgas Centrālcietuma. Arestu skaitam pieaugot radās problēmas ar slepenības nodrošināšanu izmeklēšanas gaitā. Tāpēc tika nolemts čekas arestētos cilvēkus izmeklēšanas laikā ievietot atsevišķās aresta telpās, kas atrastos vienā ēkā ar izmeklētājiem un citiem čekas darbiniekiem. Piemērota izrādījās agrākā Iekšlietu ministrijas ēka Brīvības un Stabu ielas stūrī (tagad Brīvības iela 61). Pārbūve sākās 1940. gada rudenī, un darbus veica Rīgas būvfirmu strādnieki. Noskaidrots, ka darbus uzraudzīja būvtehniķis Pumpurs, inženieris-mehāniķis Antikols un arhitekts Sivošinskis. Strādnieku uzdevums bija izveidot ēkas pagrabā ieslodzījuma kameras, kā arī paplašināt durvis ēkā no pagalma puses, lai pa tām varētu iebraukt smagā mašīna. Neviens no viņiem nezināja, ka līdzās tā sauktajai "garāžai" tiks ierīkota telpa nāves sodu izpildei. Šo darbu slepenības nolūkos veica čekas speciālisti. 
Līdz 1940. gada 9. novembrim bija pabeigta pagrabu pārbūve, taču atsevišķi darbi ēkas augšējos stāvos turpinājās arī 1941. gada sākumā. Zināms, ka viens no tiem bija Alfona Novika un citu NKVD darbinieku dienesta dzīvokļu ierīkošana.

Vēsturniece Inese Dreimane

Citas aktualitātes

"Varbūt šoreiz?" Ulda Bērziņa atmiņu raksts par Prāgas pavasari2018. gada 19. aprīlis
Gatavojoties Prāgas pavasara 50.gadadienai veltītajam ...
Aicinām uz diskusiju par Prāgas pavasari un filmas „Degošais” izrādi2018. gada 6. aprīlis
Otrdien, 24. aprīlī plkst.18.30  KINO BIZE (Elizabetes ielā 37-2, ieeja no pagalma) notiks Prāgas pavasara...
Okupācijas muzeja izdotais “Ceļvedis” — Londonas grāmatu tirgū2018. gada 13. aprīlis
Latvijas Okupācijas muzejs ir piedzīvojis svarīgu un līdz šim nebijušu notikumu — muzeja izdotā grāmata ir...
2018. - Latvijas Okupācijas muzeja 25. jubilejas gads2018. gada 27. februāris
2018. gada 1. jūlijā apritēs 25 gadi, kopš dibināts Latvijas Okupācijas muzejs un atvērta pirmā muzeja izstāde....