X

Aktualitātes

Kalendāra arhīvs »
Muzejā prezentēs Annas Velēdas Žīgures grāmatu “Viņi. Svešos pagalmos”

Muzejā prezentēs Annas Velēdas Žīgures grāmatu “Viņi. Svešos pagalmos”

2012. gada 13. novembris

Trešdien, 14. novembrī plkst. 17.00 muzeja pagaidu telpās Raiņa bulvārī 7, notiks rakstnieces Annas Velēdas Žīgures grāmatas “Viņi. Svešos pagalmos” prezentācija. Grāmatu klajā laidis apgāds “Jumava".

Prezentācijā piedalīsies apgāda “Jumava” prezidents Juris Visockis, grāmatas autore Anna Velēda Žīgure, Okupācijas muzeja direktore Gundega Michele, Latvijas universitātes docents Juris Cālītis, rakstnieces draugi un kolēģi.

Vairāk nekā simts tūkstoši latviešu Otrā pasaules kara beigas sagaidīja Vācijā. Veci un jauni, vīrieši, sievietes, bērni. Tagad jau drošībā. Katra jauna ziņa attālināja cerību drīz atgriezties Latvijā. Katra diena stiprināja sajūtu, ka dzīvei jāsākas no jauna. Drīz vien kļuva skaidrs, ka ceļš daudziem vedīs tālāk – uz citām valstīm un pat kontinentiem.

Šī grāmata ļauj ieraudzīt DP (Displaced Persons, pārvietotās personas) nometņu laika atspīdumu, kas bija neliels patvēruma un atelpas brīdis pirms jaunas dzīves sākuma.

Tāpat kā iepriekšējā grāmata “Viņi. Ceļā”, kas iznāca 2009. gadā, arī šī rakstīta, uzklausot bēgļu stāstus, iepazīstoties ar atmiņām un lasot iespiestus darbus. Daļai personu vārdi ir mainīti, jo stāstītāji nevēlējās, lai tos izpauž. Cilvēku atmiņas par nometņu laiku rāda, cik daudz bija atkarīgs no nejaušības — vai bēgļi nonāca lielā vai mazā nometnē, kāds bija paša un apkārtējo raksturs, pagātne, izglītība, dzīves apstākļi utt., vai nometnēs bija arī tuvinieki.

Grāmatas nosaukums ir “Viņi”, – bet patiesībā nav viņu un mūs, ir viena, divu okupāciju  sadalīta tauta. Visus garos gadus latviešu bēgļi  turējušies pie mūsu valstij nozīmīgām vērtībām un  simboliem – karoga, ģerboņa un himnas, kas Latvijā oficiāli atgriezās tikai 1989.gada martā.

“Rakstot šo grāmatu, ļoti sāpīgi esmu izjutusi laiku, kad cits citam pazuda tuvinieki un draugi. Vienalga, kur tagad dzīvojam, mums visiem jādod savs ieguldījums, lai šāds laiks vairs nekad neatgrieztos.”

Citas aktualitātes

Latvijas Okupācijas muzeja rekonstruētajā ēkā būvuzņēmējs SIA “Skonto būve” turpina defektu novēršanas procesu2021. gada 17. septembris
13. augustā VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) svinīgi nodeva atjaunotā Latvijas Okupācijas muzeja...
Latvijas dalībai ANO – 30. Ženēvā atklāj izstādi “BATUN – Baltiešu aicinājums Apvienotajām Nācijām”2021. gada 17. septembris
2021. gada 17. septembrī aprit 30 gadi, kopš Latvija kļuva par Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) dalībvalsti....
In Memoriam. Jānis Kukainis (1943 - 2021)2021. gada 17. septembris
Latvijas Okupācijas muzeja biedrība un Latvijas Okupācijas muzeja saime sēro un izsaka līdzjūtību tuviniekiem par Jāņa Kukaiņa,...
Izglītības nodaļas piedāvājums skolām 2021. gada rudenī2021. gada 6. septembris
...