X

Aktualitātes

Kalendāra arhīvs »
Muzejā notika lekcija par mākslinieku, grafiķi Aleksandru Karpovu

Muzejā notika lekcija par mākslinieku, grafiķi Aleksandru Karpovu

2013. gada 10. maijs

13. maijā Okupācijas muzeja konferenču zālē notika Konstantīna Karpova lekcija "Aleksandrs Karpovs - mākslinieks un cīnītājs".

Aleksandrs Karpovs dzimis ASV. Viņa māte Lūcija Karpova  (1914 - 1965) dzimusi Preiļu novadā. 1941. gada 14. jūnijā Volontu ģimeni izsūtīja uz Sibīriju. Bērni, izņemot Regīnu, no izsūtījuma paglābās un 2. pasaules kara laikā emigrēja uz ASV.

Aleksandra Karpova māte Lūcija Volonte un tēvs Anatolijs Karpovs satikās Vācijā pārvietoto personu nometnē 1946.g., kur viņi apprecējās. Piedzima divi dēli Juris un Konstantīns. 1950. gadā Karpovu ģimene emigrēja uz ASV. Tur piedzima Aleksandrs. Skolas gaitas Aleksandrs Karpovs uzsāka 1971. gadā Metropolitāņu koledžā. No 1972. gada līdz 1974. gadam mācījās Sentklauda universitātē. Šajā laikā radās interese par grafikas nozarēm – litogrāfiju un intaglio.

Aleksandrs Karpovs mākslas izglītību ieguva Amerikas Savienotajās Valstīs. 1990. gadā viņš ar izcilību beidza Minesotas Universitāti kā bakalaurs ar mākslinieka diplomu.

1991. gadā Aleksandrs Karpovs pārcēlās uz Latviju un tā paša gada oktobrī uzsāka studijas Latvijas Mākslas akadēmijas grafikas nodaļā mākslas maģistra grāda iegūšanai. Studiju gados atjaunojās Aleksandra interese par Latviju, viņš iecerēja ciklu par dažām Latvijas pilsētām. Dzīvodams Rīgā viņš radīja spilgtu grafikas darbu ciklu „Komunistiskās padomju varas genocīds Latvijā”.

1993. gadā Aleksandrs Karpovs aizstāvēja maģistra darbu par ASV grafiku.

1993. gada 1. septembrī Aleksandrs Karpovs uzsāka pedagoga darbu Rēzeknes mākslas koledžā, mācīja zīmēšanu vidējās un augstākās apmācības grupās.

Mākslinieka radošā darbība izskanēja aizvien aktīvāk un plašāk. Viņš izveidoja augstvērtīgus grafiku ciklus „Atdzimšana”, „Vēsture apsūdz”, kuros paliekošos mākslas tēlos iemūžināja sava Preiļu novada vēstures traģiskās lappuses.

Aleksandrs Karpovs nomira Rēzeknē 1994. gadā. Apglabāts Preiļu novada Dzeņu kapos.

Aleksandrs Karpovs strādāja stājgrafikas labākajās tradīcijās modernās mākslas ietvaros. Viņa grafikai raksturīga plastiskā reālisma principu izkopšana ar neoreālisma iezīmēm, kas ļauj A. Karpova mākslai skanēt kā laikmeta sirdsapziņai.

Citas aktualitātes

Vai Latvijas okupācija bija daļa no pasaules koloniālās politikas? V. Nollendorfs intervijā Francijas radio2021. gada 18. februāris
Vēstures interpretācijas mainās līdzi, mainoties filozofijas paradigmām, gan arī aktuālajai politiskajai...
Muzeja vēsturnieces referē starptautiskā konferencē "XXXI Zinātniskie lasījumi"2021. gada 5. februāris
2021. gada 28. un 29. janvārī Daugavpils Universitātes Humanitārās fakultāte tiešaistē rīkoja starptautisko...
Latvijas Okupācijas muzeja biedrību turpmāk vadīs Dzintra Bungs2021. gada 2. februāris
Latvijas Okupācijas muzeja biedrības (LOMB) biedru sapulcē 2021. gada 30. janvārī ir pārvēlēta biedrības vadība, un...
Daugavas Vanagu Toronto nodaļa ziedo Nākotnes nama auditorijas aprīkojumam2021. gada 29. janvāris
28. janvārī Daugavas Vanagu Toronto nodaļas pārstāvis Andrejs Mežmalis tikās ar Latvijas Okupācijas muzeja direktori...