X

Aktualitātes

Kalendāra arhīvs »
LOM vēsturnieks referē konferencē par I Pasaules kara iespaidu uz Latvijas sabiedrību

LOM vēsturnieks referē konferencē par I Pasaules kara iespaidu uz Latvijas sabiedrību

2020. gada 18. septembris

Starptautiskās konferences “Cilvēks un karš. Atzīmējot simtgadi kopš Neatkarības kara beigām Latvijā”otrajā dienā, kas 18. septembrī turpinājās Latvijas Universitātes bibliotēkā, referēja arī Latvijas Okupācijas muzeja vēsturnieks dr.hist. Kārlis Dambītis. Viņa uzstāšanās temats bija "Vardarbība karā: kara noziegumu un terora izplatība Baltijā laikā pēc Pirmā pasaules kara".

K. Dambīša uzmanības centrā bija vardarbība kara laikā un vēsturē balstīti piemēri, kā sabiedrība centās tikt galā ar situāciju, kurā vardarbība ir jāuzsāk - t.s. "pirmais šāviens" un pirmie upuri un situāciju, kurā vardarbība bija jāierobežo un jāpabeidz. Vēsturnieks secināja, ka tas ir bijis grūts process, kas nopietni iespaidoja sabiedrību. Pilns temata apskats būs lasāms konferences referātu apkopojumā, kas tiks izdots šā gada nogalē vai nākamā gada sākumā.

Konferencē piedalījās atzīti Latvijas un ārvalstu vēsturnieki, kuri atklāja līdz šim maz apskatītas, bet ļoti nozīmīgas Latvijas un pasaules vēstures lappuses. Konferences mērķis bija parādīt dažādos veidus, kā indivīdi un sabiedrības grupas piedzīvoja karu, sasniegt izpratni par kara totālo un visaptverošo raksturu, veidojot pilnīgāku priekšstatu par notikumiem Latvijā pirms 100 gadiem. Konferences uzmanības centrā plašākā mērā ir cilvēki – tagadējo paaudžu vecvecāki un citi radinieki, un tas, kā karš mainīja ikviena indivīda dzīvi.

Konference organizēta Latvijas Zinātnes padomes finansētā projekta Nr. lzp-2018/2-0147 „Karš un sabiedrība Latvijā, 1914-1921” ietvaros. Projekts ir mēģinājums Pirmo pasaules karu un Latvijas Neatkarības karu skatīt caur sabiedrības prizmu, analizējot, kādas sekas uz cilvēkiem Latvijas teritorijā un Latvijai apkārtējās teritorijās atstāja 1914.–1921. gadā notikušās karadarbības izraisītie procesi un norises. Projekta turpinājumā 2021. gadā tiks izdota šiem jautājumiem veltīta monogrāfija.

Attēlā: K.Dambītis. Foto - Līga Strazda

Citas aktualitātes

No 20. oktobra Okupācijas muzeju varēs apmeklēt tikai iepriekš sazinoties2020. gada 12. oktobris
Lai pieteiktos Latvijas Okupācijas muzeja ekspozīcijas Raiņa...
Baltkrievu žurnālisti apmeklē Stūra māju2020. gada 19. oktobris
Latvijas Okupācijas muzeja izstādi "Čekas vēsture Latvijā" apmeklēja Baltkrievijas žurnālistu grupa, kuri Latvijā bija...
Muzeja pārbūves darbi tuvojas noslēgumam, uzsākta piemiņas objekta “Vēstures taktīla” izbūve2020. gada 16. oktobris
VAS "Valsts nekustamie īpašumi" paziņojums preseiLatvijas Okupācijas muzeja kompleksā...
Izglītības nodaļas piedāvājums skolām novembrī2020. gada 13. oktobris