X

Aktualitātes

Kalendāra arhīvs »

Lielajā talkā sakopj Gunāra Astras mājas apkārtni

2013. gada 25. aprīlis

Lai sakoptu Latvijas brīvības cīnītāja Gunāra Astras mājas apkārtni, šī gada 27. aprīlī Lielās talkas dienā politiskā organizācija — Nacionālās apvienības Rīgas nodaļa — rīkoja talku viņa bijušajā dzīves vietā Lucavsalā.

Aprīļa sākumā muzejā notika tematisks vakars „Gunārs Astra – nacionālās pretošanās simbols. Kā saglabāsim atmiņas par saviem brīvības cīnītājiem?”. Viena no pasākumā izteiktajām idejām bija iemūžināt Gunāra Astras piemiņu, viņa bijušajā dzīvojamā mājā Rīgā, Lucavsalā ierīkojot muzeju. Lielās talkas dienā tika sakopta vieta, kur nākotnē varētu atrasties G. Astras piemiņas muzejs.

Latvijas vēsturē iegājis Gunāra Astras pēdējais vārds otrajā tiesāšanas prāvā 1983. gada 15. decembrī. Tad, norādot uz Latvijas okupācijas faktu, pārkrievošanu un cilvēktiesību trūkumu, G.Astra teica: „..es ticu, ka šis laiks izgaisīs kā ļauns murgs. Tas dod man spēku šeit stāvēt un elpot. Mūsu tauta ir daudz cietusi un tādēļ iemācījusies un pārcietīs arī šo tumšo laiku.” . Tiesā teiktais G. Astras pēdējais vārds kļuva par skaļu protestu pret Latvijas okupāciju. Atstāstīts Rietumu radioprogrammās, tā teksts nonāca atpakaļ Latvijā un izraisīja rezonansi sabiedrībā.

G. Astra latviski iztulkoja 1979. gada 23. augustā vairāk nekā 40 Baltijas pretošanās dalībnieku un disidentu parakstīto Baltijas hartu. Harta pieprasīja Baltijas tautu tiesības lemt savu likteni. Arī atjaunot valstiskumu. Baltijas harta bija aicinājums PSRS, Rietumvācijas un Austrumvācijas valdībām, Atlantijas hartu parakstījušo valstu valdībām un ANO ģenerālsekretāram anulēt 1939. gada 23. augusta Molotova–Ribentropa paktu un novērst tā sekas. Baltijas hartā cilvēktiesību aizstāvji aicināja pasauli atzīt Baltijas tautu tiesības uz nacionālo suverenitāti.

Citas aktualitātes

Vai Latvijas okupācija bija daļa no pasaules koloniālās politikas? V. Nollendorfs intervijā Francijas radio2021. gada 18. februāris
Vēstures interpretācijas mainās līdzi, mainoties filozofijas paradigmām, gan arī aktuālajai politiskajai...
Muzeja vēsturnieces referē starptautiskā konferencē "XXXI Zinātniskie lasījumi"2021. gada 5. februāris
2021. gada 28. un 29. janvārī Daugavpils Universitātes Humanitārās fakultāte tiešaistē rīkoja starptautisko...
Latvijas Okupācijas muzeja biedrību turpmāk vadīs Dzintra Bungs2021. gada 2. februāris
Latvijas Okupācijas muzeja biedrības (LOMB) biedru sapulcē 2021. gada 30. janvārī ir pārvēlēta biedrības vadība, un...
Daugavas Vanagu Toronto nodaļa ziedo Nākotnes nama auditorijas aprīkojumam2021. gada 29. janvāris
28. janvārī Daugavas Vanagu Toronto nodaļas pārstāvis Andrejs Mežmalis tikās ar Latvijas Okupācijas muzeja direktori...