X

Aktualitātes

Kalendāra arhīvs »
Latvijas Nacionālajā bibliotēkā apskatāma izstāde

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā apskatāma izstāde "BALTIEŠU AICINĀJUMS APVIENOTAJĀM NĀCIJĀM"

2020. gada 15. septembris

Atzīmējot ANO 75. gadadienu, Ārlietu ministrija sadarbībā ar Latvijas Okupācijas muzeju, Latvijas Nacionālo arhīvu un Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB) rīko izstādi "Baltiešu aicinājums Apvienotajām Nācijām". Izstādē LNB oranžērijā pie galvenās ieejas no 19. septembra līdz 31. oktobrim pirmo reizi ir apskatāmas dokumentālas liecības un oriģināli dokumenti no Ņujorkas pārvestā BATUN (Baltic Appeal to the United Nations) arhīva. 

TV3 sižets: 

BATUN jeb Baltiešu aicinājums Apvienotajām Nācijām bija viena no ietekmīgākajām baltiešu trimdas organizācijām, kas 25 gadus – no pagājušā gadsimta 60. gadiem līdz pat Baltijas valstu neatkarības atjaunošanai 1991. gadā uzturēja baltiešu neatkarības centienus, ANO dalībvalstīm atgādinot par Baltijas valstu okupāciju un tiesībām uz pašnoteikšanos.

BATUN tika dibināts 1966. gada 9. februārī. Ideja par BATUN radās pēc tam, kad baltiešu aktīvisti sarīkoja Baltijas brīvības demonstrāciju (Baltic Freedom Rally) Ņujorkā 1965. gada 13. novembrī, kad aptuveni 15 000 Ziemeļamerikas baltieši – pārsvarā jauni cilvēki – devās gājienā ar plakātiem uz ANO mītni, pieprasot Baltijas valstu neatkarību.

BATUN organizēja plašas demonstrācijas, izplatīja informāciju par politiski ieslodzītajiem baltiešiem un cilvēktiesību pārkāpumiem okupētajās Baltijas valstīs, tikās ar ANO dalībvalstu diplomātiem Ņujorkā, kā arī devās uz ANO sanāksmēm Ženēvā.

BATUN tika nodibināta un pastāvēja kā bezpeļņas, sabiedriskā labuma organizācija, kura savus izdevumus sedza no ziedojumiem. Tas, ka BATUN nesaņēma nekādu finansējumu no citu valstu fondiem vai aģentūrām, nodrošināja tās neatkarību un uzticamību starptautiskajā vidē.

Kad Igaunija, Latvija un Lietuva atguva neatkarību un 1991. septembrī tika uzņemtas ANO, BATUN ar gandarījumu varēja atskatīties uz paveikto un palīdzēt Baltijas valstu delegācijām veiksmīgi uzsākt darbu sazarotajā un sarežģītajā ANO sistēmā.

BATUN arhīvs ir unikālu dokumentu krājums, kas uzkrāts un apkopots Ņujorkā 50 gadu periodā, tas 2019. gadā pārvests uz Latviju ar mērķi iepazīstināt plašāku sabiedrību un pētniekus ar Baltiešu organizācijas "BATUN" vēsturisko ieguldījumu ANO uzrunāšanā Ņujorkā un Ženēvā valstu starptautiskajām tiesībām un stāvokli okupētajās Baltijas valstīs.

2016. gadā 12 izstādes planšetes tika izstādītas ANO galvenajā mītnē Ņujorkā.

Izstāde apskatāma LNB DARBA LAIKĀ.

LTV 1 "Panorāma" sižets

Citas aktualitātes

No 20. oktobra Okupācijas muzeju varēs apmeklēt tikai iepriekš sazinoties2020. gada 12. oktobris
Lai pieteiktos Latvijas Okupācijas muzeja ekspozīcijas Raiņa...
Baltkrievu žurnālisti apmeklē Stūra māju2020. gada 19. oktobris
Latvijas Okupācijas muzeja izstādi "Čekas vēsture Latvijā" apmeklēja Baltkrievijas žurnālistu grupa, kuri Latvijā bija...
Muzeja pārbūves darbi tuvojas noslēgumam, uzsākta piemiņas objekta “Vēstures taktīla” izbūve2020. gada 16. oktobris
VAS "Valsts nekustamie īpašumi" paziņojums preseiLatvijas Okupācijas muzeja kompleksā...
Izglītības nodaļas piedāvājums skolām novembrī2020. gada 13. oktobris