X

Aktualitātes

27 jūn 2019 Jura Jankoviča grāmatas "Trapped in Siberia. Surviving Siberia" atvēršana
Kalendāra arhīvs »
Informē par atklājumiem Stūra mājā

Informē par atklājumiem Stūra mājā

2018. gada 15. janvāris

Latvijas Okupācijas muzeja speciālisti ir veikuši pētījumu un atraduši pierādījumus, ka telpā, kura jau iepriekš ir uzskatīta par šautuvi, patiešām ir notikusi šaušana. Par to liecina ložu caurumi oriģinālajos, 1941. gadā esošajos sienas dēļos, kā arī atrastie lietiskie pierādījumi - lodes.
Latvijas Okupācijas muzejs 2018. gada 18. janvārī rīkoja preses konferenci par jaunākajiem atklājumiem agrākajā LPSR Valsts drošības komitejas ēkā Rīgā, Brīvības bulvārī 61.
Līdz šim zināms, ka 1941. gadā (līdz nacistiskās Vācijas iebrukumam) LPSR NKVD-NKGB (čekas) ēkas šautuvē tika izpildīti 186 nāves sodi. Tos piesprieda Baltijas Īpašā kara apgabala (PribOVO) kara tribunāls un LPSR Augstākās Tiesas krimināllietu tiesu kolēģija, par darbību Latvijas republikas labā un nesadarbošanos ar komunistisko okupācijas varu. Izpildītājs bija Rīgas čekas komandants Aleksandrs Jermolajevs. Atsevišķos gadījumos tas varēja būt kāds no viņa dežurējošajiem palīgiem: Parfenovičs (vārds nav zināms) vai Jēkabs Lācis. Šīs eksekūcijas pret Latvijas pilsoņiem ir uzskatāmas par nelikumīgām, bet nāves sodi uzskatāmi par slepkavībām. 
.Latvijas Okupācijas muzejs čekas darbībai ir pievērsis sabiedrības uzmanību jau kopš savas darbības sākuma. Muzeja pirmā izstāde 1993. gadā bija par "baigo gadu" un čekas pastrādātajiem noziegumiem. 2003. gadā muzejs ierīkoja piemiņas vietu pie čekas mājas "Melnais slieksnis".
Fokusēts darbs par čekas vēsturi sākās ar dalību projektā "Rīga – Eiropas kultūras galvaspilsēta". 2013. gadā muzejs apņēmās sagatavot izstādi par čekas darbību un par tās izmantoto namu, ko tauta bija iesaukusi par "Stūra māju". Izstādes vajadzībām vēsturnieki Inese Dreimane un Richards Pētersons apkopoja zināšanas un izrādījās, ka konkrētības ir visai maz. Kad no vispārējā priekšstata par čekas nežēlību un tūkstošiem upuru bija jāpāriet uz konkrētu nodarījumu apzināšanu un upuru nosaukšanu vārdā, atklājās, ka faktiskajās zināšanās ir robi. Vēl mazāk bija (un joprojām ir) savākta informācija par pašiem čekistiem, represiju veicējiem. Izstādi "izstaigā Stūra māju" atklāja 2014. gada maijā un ar neilgu pārtraukumu tā darbojas vēl šobrīd.
2016. gada jūlijā Latvijas Okupācijas muzejs veica "Stūra mājas"  1. stāva un pagrabstāva telpu apsekošanu, lai ēkas apsaimniekotājus informētu par vēsturiskajām detaļām, kas notiekti jāsaglabā, veicot ēkas rekonsrukciju. Šim uzdevumam tika izveidota darba grupa (vadītāja Mag. hist Līga Strazda, muzeja direktors Gunārs Nāgels Ph.D., vēsturnieki Mag. hist. Inese Dreimane, Bc.hist. Mārcis Brože, Bc. hist. Jānis Goldšmits, muzeja projekta “Stūra māja. Lieta 1914-2014” vadītāja Dr. paed. Aija Abene). Otrs Stūra mājas tiešās izpētes posms risinājās no 2017. gada novembra līdz decemta beigām un sekmējās ar šautuves vietas apstiprināšanu.

Paralēli darbiem ēkā, turpinās arī dokumentu izpēte. Tās rezultāti parādījās izstādē “Par mums vēl ilgi zeme skums”, kas "Stūra mājas" pagalmā bija redzama no 2016. gada 7. jūlijā līdz 15. oktobrim. Tajā Inese Dreimane atspoguļoja jaunatklātos faktus par Centrālcietumā 1941. gada jūnija beigās nošauto un vēlāk ekshumēto cilvēku personībām un viņu bojāejas apstākļiem. 75 gadus pēc eksekūcijas vēsturniecei  izdevās noskaidrot visu bojā gājušo personības. 30 cilvēku vārdi no 99 nošautajiem bija palikuši neuzzināti. Tagad ir zināmi visi.

2018. gada septembra biegās muzeja izstāde par čekas vēsturi "Stūra mājā" tiks slēgta, jo ēkas apsaimniekotājs māju gatavo rekonstrukcijai. Ir plānots, ka izstāde tiks izveidota no jauna un atkal atvērta, kad rekosntrukcija būs pabeigta.

Citas aktualitātes

Jura Jankoviča grāmatas "Trapped in Siberia. Surviving Siberia" atvēršana2019. gada 25. jūnijs
Visi interesenti laipni aicināti uz Jura Jankoviča grāmatas “Trapped in Siberia – Surviving Siberia&rdquo...
In Memoriam. Pieminam ilggadējo muzeja atbalstītāju Zigfrīdu Zadvinski2019. gada 19. jūnijs
Latvijas Okupācijas muzejs un Latvijas Okupācijas muzeja biedrība pateicībā un cieņā piemin mūžībā aizgājušo dr....
Iznācis muzeja vēsturnieces Ineses Dreimanes romāns "Vēstule ar pielikumu"2019. gada 14. jūnijs
Apgāds Zvaigzne ABC laidis klajā Latvijas Okupācijas muzeja vēsturnieces Ineses Dreimanes debijas romānu...
14. jūnija deportācijām veltīta piemiņas akcija2019. gada 12. jūnijs
13. jūnijā notika piemiņas akcija 1941. gada 14. jūnijā deportēto Latvijas iedzīvotāju piemiņai. Vilcienā Rīga -...