X

Aktualitātes

12 mar 2020 Dokumentālās filmas "Nesalauztās sievietes" izrāde
Kalendāra arhīvs »
In Memoriam. Pieminam ilggadējo muzeja atbalstītāju Zigfrīdu Zadvinski

In Memoriam. Pieminam ilggadējo muzeja atbalstītāju Zigfrīdu Zadvinski

2019. gada 19. jūnijs

Latvijas Okupācijas muzejs un Latvijas Okupācijas muzeja biedrība pateicībā un cieņā piemin mūžībā aizgājušo dr. Zigfrīdu Zadvinski (05.01.1924. - 15.06.2019.)


Zigfrīds Zadvinskis bija izcils ārsts, aktīvs sabiedriskais darbinieks, dedzīgs Latvijas Okupācijas muzeja atbalstītājs. Lūk, ko Zigfrīds Zadvinskis 2016. gada rudenī rakstīja Muzeja 42. apkārtrakstam par Grandrapidu latviešu atbalstu muzejam:

"1996. gadā Paulis Lazda, viesojoties Mičiganā, uzaicināja mani pārstāvēt OM Grandrapidos un sekmēt līdzekļu vākšanu muzejam. Līdz tam nekāda organizēta līdzekļu vākšana muzejam šinī pilsētā nebija notikusi. Es nolēmu, ka līdzekļu vākšanā jāiesaista visas pilsētas un apkaimes latviešu organizācijas. Grandrapidu Latviešu Organizāciju Padomē darbojās Grandrapidu Latviešu biedrība, Grandrapidu Daugavas vanagi, Grandrapidu Luterāņu draudze un Grandrapidu Katoļu draudze. Viens no Organizāciju Padomes uzdevumiem bija koordinēt latviešu sarīkojumus, lai vienlaikus nenotiktu vairāki. Es darbojos Padomē kā pārstāvis no Latviešu katoļu draudzes. Ierosināju Padomes biedriem atsākt gadskārtēju sarīkojumu rīkošanu 14. jūnijā aizvesto piemiņai un to saistīt ar ziedojumu akciju Okupācijas muzejam Rīgā. Jāpiebilst, ka līdz tam 14. jūnija aizvestos grandrapidieši pieminēja tikai aizlūgumos savās draudzēs. Padomes biedri piekrita jaunās tradīcijas ieviešanai.

Turpmāko sarīkojumu rīkotājs bija Grandrapidu Latviešu Organizāciju Padome. Tiešo darbu veica prezidējošā organizācija, kas ik gadu mainījās rotācijas kārtībā. Lielākais darbs ik gadu bija sarīkojuma mielasta sagatavošana. Prezidējošās organizācijas Dāmu komiteja attiecīgā gadā bija maltītes organizētāja, bet ēdienu sagatavošanā piedalījās visu organizāciju Dāmu komitejas. Mielastu, kas parasti bija bagātīgi, izdevumus un lielākoties citus sarīkojumu izdevumus organizācijas ziedoja no savām kasēm. Tādā kārtā praktiski visi ieņēmumi no ieejas maksas par sarīkojumu un maltīti aizgāja Okupācijas muzejam. Priekšnesumus brīvprātīgā kārtā sniedza vietējie talanti.

 

Pirmais tāds sarīkojums aizvesto piemiņai, saistīts ar ziedojumu akciju OM, notika 1997. gada jūnijā. Tas ienesa $5087. Kopš tā laika sarīkojumi ir notikuši katru gadu un līdz šim devuši Okupācijas muzejam $120.731.00. Es pārraudzīju ziedojumu akcijas un savāktos līdzekļus sūtīju OMFAI. Nelielu daļu no savāktajiem līdzekļiem mēs esam novēlējuši Latvijas provinču skolu jauniešu ceļa naudu segšanai uz Okupācijas muzeju. Esam saņēmuši daudzas pateicības vēstules no skolām.

 

Gadiem ejot, latviešu organizāciju vadītāji un Dāmu komiteju locekles mainījās. Man būtu gandrīz neiespējami viņus visus te vārdiski minēt, tomēr visi ir čakli strādājuši, un es no sirds viņiem pateicos.

Dr. Zigfrīds Zadvinskis"

Citas aktualitātes

Okupācijas muzejs pārstāvēts Latvijas Politiski represēto apvienības konferencē2020. gada 14. februāris
Latvijas Okupācijas muzeja direktore Solvita Vība piedalījās Latvijas Politiski represēto apvienības (LPRA) 31. konferencē,...
Kursi skolotājiem „Ceļš uz Latvijas neatkarības atjaunošanu: “ATMODA”, LTF, čeka un “Radio Brīvā Eiropa””2020. gada 13. februāris
Latvijas Okupācijas muzeja Izglītības nodaļa organizē pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kursus 2020. gada 18. martā...
“Stūra mājā” sākas pasākumu cikls "Vakara sarunas ar vēsturnieku"2020. gada 11. februāris
Lai dotu sabiedrībai iespēju uzzināt par jaunākajiem atklājumiem Latvijas nesenajā vēsturē, muzejs uzsāk sarīkojumu ciklu...
Kanādas Kara muzejā būs apskatāma izstāde “Latvijas traģēdija. 1941”2020. gada 10. februāris
4. martā Kanādas Kara muzejā Otavā atklās Latvijas Okupācijas muzeja un muzeja "Ebreji Latvijā" kopīgi veidoto...