X

Aktualitātes

16 apr 2019 Kursi skolotājiem „Ceļš uz Latvijas neatkarības atjaunošanu: “ATMODA”, LTF, čeka un “Radio Brīvā Eiropa”” 15 mai 2019 Festivāla “Rīgas Fotomēnesis” Izstādes “Ēdot ananasus uz mēness” atklāšana 18 mai 2019 “Lāča mednieki” - Muzeju nakts Latvijas Okupācijas muzejā
Kalendāra arhīvs »
In Memoriam. Pieminam dziesminieku Jāni Pūķi (31.01.1934. - 24.10.2018.)

In Memoriam. Pieminam dziesminieku Jāni Pūķi (31.01.1934. - 24.10.2018.)

2018. gada 29. oktobris

Jānis Pūķis savu dzīvesstāstu Latvijas Okupācijas muzejam uzticēja 2004. gadā un 2007. gadā režisora Andreja Edvīna Feldmaņa vadībā tapa dokumentālā filma “Kūjenieks Jānis Pūķis”. 

Jānis Pūķis dzimis 1934. gada 31. janvārī Liepājā. Tēvs Jānis Pūķis - Rucavas virsmežzinis, māte Anna Šēpere šā novada etnogrāfiskās kopas dalībniece un tradīciju glabātāja.

1941. gadā ģimene deportēta uz Sibīriju. Anna ar dēlu nokļūst Jeņisejas augšteces Novosjolovas rajonā. Darbs kolhoza aitu fermā abus paglābj no bada un ļauj pārdzīvot smago kara laiku.

Tēvs 1942. gadā miris bada nāvē Kirovas apgabala nometnē Nr. 11.

Pēc kara māte ar dēlu nelegāli bēg uz Latviju. Ceļā tiek apcietināti. Māti par bēgšanas mēģinājumu notiesā uz 16 gadiem katorgā. Jānis dzīvo un aug dažādās krievu ģimenēs.

Lai atrastos tuvāk mātes katorgas vietai, Jānis iestājas ogļraču skolā Černogorskā. Diemžēl pēc neilga laika māte tiek pārsūtīta uz citu nometni Karagandā. Pēc skolas beigšanas Jāni nosūta darbā zelta raktuvēs Sajānu kalnos. Šeit Jānis piedzīvo laimes brīžus, no katorgas atgriežas sodu izcietusī māte Anna.

Pēc brīvlaišanas pasludināšanas, Jānis Pūķis grib atgriezties Latvijā. Sieva Olga un meita Taņa nevēlas doties uz Latviju. Jānis dodas ceļā, līdzi ņemot vienīgo dārgumu - ermoņiku, ar kuru kā vienīgais sādžas muzikants nopelnīja kādu kapeiku izdzīvošanai. Līdz tuvākajai šosejai ir 60 kilometru - šo attālumu Jānis veic ar ermoņikas kasti rokās.

Pēc atgriešanās Dzimtenē meklē saikni ar latviešu tautas folkloru un mūziku. Spēlējis “Dandaros”, izveidojis “Pūķa muzikantu grupu”. Šodien bija pazīstams ar savu tautas instrumentu muzeju Rucavā, kā arī Rucavas etnogrāfiskā ansambļa, Rucavas lauku kapelas “Paurupīte” un Rucavas tradīciju kopas muzikants.

Piedāvājam īsu ieskatu dokumentālās filmas “Kūjenieks Jānis Pūķis”kadros: 

 

 

Citas aktualitātes

Okupācijas muzejam uzdāvināta līdz šim nezināma fotogrāfija par 1949. gada 25. marta deportāciju2019. gada 20. marts
1949. gada deportāciju atceres dienā 25. martā Latvijas Okupācijas muzejs nodeva sabiedrības apskatei unikālu, līdz...
Kursi skolotājiem „Ceļš uz Latvijas neatkarības atjaunošanu: “ATMODA”, LTF, čeka un “Radio Brīvā Eiropa””2019. gada 19. marts
Ierobežoto vietu skaita dēļ, pieteikšanās kursiem noslēgusies. Atkārtoti kursus organizēsim rudenī....
“Stūra mājas” izpētē jauni atklājumi: identificēti līdz šim nezināmie čekas upuri Ulbrokas “bedrē”2019. gada 1. marts
Latvijas Okupācijas muzeja pētnieki pēdējā pusotra gada laikā ir identificējuši astoņas līdz šim...
Igaunijas vēstnieks vizītē Latvijas Okupācijas muzejā2019. gada 12. marts
12. martā Igaunijas vēstnieks Latvijā Arti Hilpuss (Arti Hilpus) viesojās Latvijas Okupācijas muzejā. Vēstnieks muzeja direktora...