X

Aktualitātes

Kalendāra arhīvs »
Atzīmē 75. gadskārtu kopš nacionālo partizānu kaujas Stompaku mežā

Atzīmē 75. gadskārtu kopš nacionālo partizānu kaujas Stompaku mežā

2020. gada 3. marts

Viļakas novadā Stompaku mežā 2020. gada 2. martā tika godināti nacionālie partizāni, kas pirms 75 gadiem Stompakos piedalījās kaujā pret padomu okupācijas varu un tās bruņotajiem spēkiem. Tā bija lielākā nacionālo partizānu kauja Latvijas teritorijā. Svinīgajos sarīkojumos piedalījās arī Latvijas Okupācijas muzeja projekta “Stūra māja” vēsturniece Inese Dreimane.
Piemiņas pasākumi notika Viļakā un arī bijušajā partizānu nometnes vietā. Atkal, pēc 75 gadiem, partizānu bunkura - baznīcas vietā tika celebrēta Sv. Mise. 1945. gada janvārī-februārī Stompaku nometnē bija izveidots bunkurs-baznīca, kurā garīgos rituālus veica mežā aizgājušais Šķilbēnu draudzes prāvests Ludvigs Štagars. Pēdējā ceremonija šajā vietā bija kaujā kritušo nacionālo partizānu izvadīšana 2. marta vēlā vakarā, pirms kauju pārdzīvojušie partizāni aizgāja no nometnes vietas.
Čeka 1945. gada februāra beigās bija noskaidrojusi aptuvenu partizānu nometnes atrašanās vietu un 2. marta rītā uzbruka nometnei, kurā atradās ap 350 partizāni. Uzbrucēji bija NKVD (PSRS Iekšlietu tautas komisariāts) karaspēka 143. strēlnieku pulks 483 vīru sastāvā. Abu pušu pozīcijas nometnes Priekšsalā atradās tikai 70 — 80 metru attālumā, un ilgākas vai īsākas apšaudes turpinājās ik pēc brīža. Kaujā krita un vēlāk no ievainojumiem mira 28 nacionālie partizāni, bet pretinieks zaudēja 46 cilvēkus.
Pēc Stompaku kaujas lielākā daļa nogalināto partizānu tika izlikti atpazīšanai un vietējo iedzīvotāju iebiedēšanai Viļakā un Šķilbēnos. Daļu mirušo partizānu sameta bedrē pie Viļakas katoļu baznīcas žoga. Tur 2005. gadā tika atklāta piemiņas vieta.
Latvijas Okupācijas muzejs sadarbībā ar Viļakas novada pašvaldību, Viļakas Novadpētniecības muzeju un "Latvijas Valsts mežiem"  2017. gada 29. jūnijā Stompaku mežā uzstādīja divus informatīvos stendus. Stends mežmalā bija veltīts Latvijas Nacionālo Partizānu Apvienībai, tās vadītājiem un partizānu nometnei Stompaku purvā. Otrais -  dziļāk mežā, 1945. gada 2. martā Stompaku mežā notikušajai kaujai. Stendu izveidi finansiāli atbalstīja LR Kultūras ministrija.

Citas aktualitātes

Okupācijas muzeja direktore aicina ģimenes lokā pieminēt 1949. gada deportāciju upurus2020. gada 25. marts
Latvijas Okupācijas muzeja direktore Solvita Vība 1949. gada marta deportāciju upurus šogad aicina pieminēt mājas, ģimenes...
Izdevies noskaidrot unikālas 1949. gada marta deportācijas fotogrāfijas autoru2020. gada 24. marts
Attēlā: Kroju ģimene kopā ar citiem 1949. gada 25. martā izsūtītajiem pa ceļam uz nometinājuma vietu....
Latvijas Okupācijas muzejs slēgts līdz 2020. gada 14. aprīlim2020. gada 13. marts
Saistībā ar valdības izsludināto ārkārtas situāciju valstī Latvijas Okupācijas muzejs Raiņa bulvārī 7 un izstāde...
Latvijas Okupācijas muzejs bez maksas piedāvā dokumentālās filmas tiešsaistē2020. gada 16. marts
Foto: latviešu karavīri Zedelgemas karagūstekņu nometnē 1945/1946. Latvijas Okupācijas muzeja krājums....