X

Aktualitātes

25 mar 2018 Koncerts deportēto piemiņai "Tici. Tava zeme paliks" 17 apr 2018 Tālākizglītības kursi skolotājiem „Dzīve Latvijas PSR” 3 mai 2018 Latvijas muzeju kopizstādes "Latvijas gadsimts" atklāšana Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā 9 mai 2018 Skolēnu konkursa "Cilvēki-Latvijas novadu dārgumi" noslēguma pasākums
Kalendāra arhīvs »
Aizkustinošs smilšu kino

Aizkustinošs smilšu kino "Ar bērna acīm"

2017. gada 10. augusts

1949. gada marta deportācijas bija viens no ļaunākajiem padomju okupācijas varas noziegumiem pret Latvijas tautu. Prom no Latvijas uz Sibīriju aizveda 2,2% no visiem iedzīvotājiem. Starp izvedamajiem bija arī 4. klases skolnieces Nitas Plezeres ģimene — vecāki Alma un Kārlis, brālis Dzintars un māsa Anna. No deportācijām gandrīz nemaz nav fotoattēlu, jo padomju represīvās iestādes stingri uzmanīja, lai cilvēki izvešanu nefotografē. Bet Nita bija tikai bērns un savas dzīves īstenību attēloja zīmējumos. Viņa tos sūtīja uz Latviju krustmātei kā pastkartes. Tagad zīmējumi glabājas Latvijas Okupācijas muzejā.
Ņemot Nitas zīmējumus par pamatu, māksliniece Guna Zandere muzejā radīja priekšnesumu “Ar bērna acīm”, kas tika veidots īpašā smilšu kino tehnikā.

 

No Nitas – pilnajā vārdā Benitas Eglītes, dzim. Plezeres — atmiņām, kas pierakstītas 1996. gadā.

Par deportācijas dienu:

 “Bija pirmā skolas brīvlaika diena, visi vēl gulējām. Agrs rīts. Tad, kad pamodināja, skatāmies – stāv tādi mongoļu tipa cilvēki ar šautenēm un ātri, tikai 20 minūtes dod laiku saģērbties, kaut ko paņemt līdzi. Visi bijām uztraukušies, neko nedarām, viņi tik skubina - ātrāk, ātrāk, nav ko jums te sēdēt pošieties... Nu ko mēs, katrs to, kas bija tāds pie rokas, paņēmām un gājām uz mašīnu.”

Par skolas dzīvi Omskas apgabala, Odesas rajona, Odesas ciema skolā:

“...mēs bijām vienā klasē četri latvieši - tikai krieviski savā starpā. Vieni bija tādi, laikam nacionāli noskaņoti, kas nekautrējās un vienmēr kaut ko uzprasīja pa latviski, tad mēs pilnīgi mukām.... domājām nevar tam tuvoties, tas atkal runās latviski.”

 Par atgriešanos Latvijā:

” ...Pamazām sāka atlaist. Uzreiz viena ģimene dabūja atļauju 1956. gada sākumā. Tad mēs visi sakustējāmies: kā tas ir, ka dažiem ir atļauja, bet mums nav. Es gan sāku jau prasīties, kad vidusskolu pabeidzu. Te bija tantes Rīgā. Domāju, ka es varu dzīvot pie viņām un studēt Latvijā. Bet Omskā pateica - jūs ar ģimeni atbraucāt, ar ģimeni aizbrauksiet. Nu tad es tur iestājos Omskas universitātē, bet pēkšņi oktobrī dabūjām atļauju, ka varam izbraukt.”

Citas aktualitātes

Aicinām uz koru koncertu "Tici. Tava zeme paliks" 25. martā deportēto piemiņai2018. gada 21. marts
Komunistiskā genocīda upuru piemiņai veltītais koncerts notiks svētdien, 2018. gada 25. martā plkst.16.00 Rīgas Kultūras...
Latviešu leģions un 16. marts2018. gada 14. marts
Pēc Otrā pasaules kara izveidotās kara dalībnieku organizācijas “Daugavas Vanagi” Centrālā valde savā sēdē...
Tālākizglītības kursi skolotājiem „Dzīve Latvijas PSR”2018. gada 9. marts
Latvijas Okupācijas muzejs otrdien 17. aprīlī rīko kursus skolotājiem (A12 stundas). Dalība kursos ir bez maksas. Lūdzam pieteikt...
Radioklausītājiem stāsta par "Pieminekli Brīvībai" Zedelgemā2018. gada 5. marts
Okupācijas muzeja biedrības vadītājs Valters Nollendorfs, mācītājs Klāvs Bērziņš un tēlnieks Kristaps Gulbis radio...