X

Aktualitātes

Kalendāra arhīvs »
1949. gada marta deportāciju atceres dienā atvērta grāmata “Ar bērna acīm

1949. gada marta deportāciju atceres dienā atvērta grāmata “Ar bērna acīm"

2021. gada 12. marts

Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienā 2021. gada 25. martā Latvijas Okupācijas muzejs tiešsaistes pasākumā atvēra grāmatu “Ar bērna acīm”. Izdevums veidots, izmantojot divu 1949. gada deportācijas piedzīvojušu cilvēku – Benitas Eglītes, dzim. Plezeres un Andas Līces liecības, atmiņas un pārdomas.

Pasākuma ieraksts: LTV Ziņu dienesta sižets: 
Grāmatā publicētie Benitas zīmējumi ar paskaidrojumiem, kas ar bērna skatījumu atklāj dzīvi izsūtījumā no 1949. līdz 1956. gadam, ir papildināti ar viņas 2016. gadā Latvijas Okupācijas muzejam sniegtās intervijas fragmentiem. Dzejnieces Andas Līces pārdomas tapušas 2020. gadā, iedvesmojoties no Benitas zīmējumiem un teksta, savijot tos ar pašas piedzīvoto.

Fragments no Andas Līces Latvijas Okupācijas muzejam sniegtās video liecības:

1949. gada 25. martā Benitas Plezeres ģimene, tāpat kā tūkstošiem citu Latvijas ģimeņu, bruņotu sargu pavadībā sāka ceļu no mājām Anneniekos uz Sibīriju. Benitai tad bija 11 ar pusi gadi un tur – svešumā, badā un aukstumā viņa izdzīvoja savu bērnību. Plezerus atbrīvoja 1956. gada 12. oktobrī – tieši Benitas dzimšanas dienā.

Fragments no Benitas Eglītes (dzim. Plezeres) Latvijas Okupācijas muzejam sniegtās video liecības:


Grāmatā publicētos zīmējumus par izsūtīšanu Benita sāka zīmēt pēc atmiņas jau 1949. gada maijā. Zīmējumi kā vēstules bieži tika sūtīti tuviniekiem Latvijā. Krustmāte saņemtos zīmējumus slēpa mājas bēniņos. Benitas mamma zīmējumus numurēja, saglabāja un atgriežoties atveda uz Latviju. Šobrīd zīmējumi glabājas Latvijas Okupācijas muzeja krājumā.

Kad 2006. gada 19. oktobrī Apvienotās Karalistes karaliene Elizabete II viesojās Latvijā un apmeklēja Latvijas Okupācijas muzeju, viņa gribēja satikt cilvēkus, kas bija izdzīvojuši holokaustu un deportācijas. Tā viņa uz brīdi iepazinās arī ar Benitu un viņas Sibīrijas stāstu. Benitai līdzi bija viņas vienpadsmitgadīgā mazmeita Estere, kurai arī patīkot zīmēt.

Citas aktualitātes

Lietuvas premjerministre apmeklē Padomju okupācijas piemiņas memoriālu2021. gada 18. jūnijs
18. jūnijā oficiālās valsts vizītes laikā Lietuvas premjerministre Ingrīda Šimonīte ar delegāciju apmeklēja Padomju...
Sandra Kalniete dāvina muzejam savu bērnības rotaļlietu2021. gada 17. jūnijs
2021. gada 15. jūnijā Latvijas Okupācijas muzejā viesojās Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete, lai nodotu muzeja...
No 15. jūnija apmeklētājiem atkal atvērta izstāde Stūra mājā2021. gada 15. jūnijs
Pēc vairāk nekā pusgada pārtraukuma Latvijas Okupācijas muzeja izstāde „Čekas vēsture Latvijā” Stūra mājā...
Latvijas Okupācijas muzeja pagaidu ekspozīcija Raiņa bulvārī 7 ir atvērta2021. gada 4. jūnijs
Saskaņā ar valdības 2021. gada 1. jūnija lēmumu Latvijas Okupācijas muzejs no 8. jūnija ver durvis apmeklētājiem....