X

Aktualitātes

Kalendāra arhīvs »
14. jūnijā muzejā atvēra Dzintras Gekas grāmatu

14. jūnijā muzejā atvēra Dzintras Gekas grāmatu "Šalom, Sibīrija!"

2020. gada 10. jūnijs


2020. gada 14. jūnijā Latvijas Okupācijas muzejā atvēra fonda “Sibīrijas bērni” vadītājas Dzintras Gekas jaunāko grāmatu “Šalom, Sibīrija!”, kurā apkopotas 1941. un 1949. gadā no Latvijas uz Sibīriju aizvesto ebreju bērnu atmiņas.

1941. gada 14. jūnija deportācijas rezultātā cieta 15425 Latvijas iedzīvotāji, tajā skaitā 3751 bērns vecumā līdz 16 gadiem, 350 no viņiem bija ebreju bērni. Grāmatas tapšanas gaitā sešu gadu garumā Dzintra Geka un kinooperators Aivars Lubānietis kopumā nointervēja 760 cilvēkus Latvijā, Krievijā, Izraēlā un ASV. Iegūtie atmiņu stāsti kopā ar fotogrāfijām apkopoti apjomīgā grāmatā, kas lasāma trijās valodās – latviski, angliski un krieviski. Dažas no atmiņām:

Irēne Borde, kurai izsūtīšanas brīdī bija 11 gadi stāsta: “Ģimeņu bija daudz, vagonā bijām saspiesti, bija karsti. Bija briesmīgi sanitārie apstākļi. Man nav saprotams, kā mēs spējām palikt dzīvi. Kaut kur pa ceļam mēs apstājāmies, ņēma ūdeni. Cilvēki tur slimoja, bija bads un briesmīgas caurejas. Vienreiz vilciens apstājās netālu no purva, un bērni tur devās spēlēties. Es gandrīz noslīku tajā purvā, mani pēdējā brīdī izvilka.”

Izsūtīšanas brīdī 9 gadus vecā Silva Haitina: “Atceros, vagonā uz grīdas sēdēja latviešu sieviete ar mazu zīdainīti. Viņa sēdēja jau trīs dienas, šūpojās un kaut ko pie sevis dungoja. Vīstoklītī viņai bija bērniņš. Vagonā bija daudz bērnu, un mēs viņai lūdzām, lai atļauj paspēlēties ar mazo bērniņu. Pēc tam izrādījās, ka viņas bērniņš jau sen ir miris… Viņai nebija piena. Pēc tam kāds to pateica zaldātiem. Mums bija žēl, ka bērniņu izmeta… Ienāca zaldāti, izņēma bērnu viņai no rokām un aiz kājas izmeta līķīti ārā. Vilciens sāka kustēties, durvis bija vaļā… Viņai nebija nekādas reakcijas. Es atceros, mamma teica, ka sieviete acīmredzot ir zaudējusi prātu, ja jau reiz nereaģēja, kad izmeta viņas bērnu…”

Grāmatas atvēršanā Okupācijas muzejā piedalījās Dzintra Geka, “Sibīrijas bērnu” pārstāvji, Okupācijas muzeja direktore Solvita Vība un vairāki desmiti interesentu. Pasākuma apmeklētāji varēja apskatīt arī fonda rīkotā deportācijām veltītā bērnu zīmējumu konkursa darbus. 

No 14. jūnija Okupācijas muzejā apskatāma arī fonda veidotā ceļojošā izstāde “Sibīrijas bērni”, kas vēstī par 1941. gadā no Latvijas uz Sibīriju aizvesto bērnu likteņiem.

Citas aktualitātes

Latvijas Okupācijas muzeja rekonstruētajā ēkā būvuzņēmējs SIA “Skonto būve” turpina defektu novēršanas procesu2021. gada 17. septembris
13. augustā VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) svinīgi nodeva atjaunotā Latvijas Okupācijas muzeja...
Latvijas dalībai ANO – 30. Ženēvā atklāj izstādi “BATUN – Baltiešu aicinājums Apvienotajām Nācijām”2021. gada 17. septembris
2021. gada 17. septembrī aprit 30 gadi, kopš Latvija kļuva par Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) dalībvalsti....
In Memoriam. Jānis Kukainis (1943 - 2021)2021. gada 17. septembris
Latvijas Okupācijas muzeja biedrība un Latvijas Okupācijas muzeja saime sēro un izsaka līdzjūtību tuviniekiem par Jāņa Kukaiņa,...
Izglītības nodaļas piedāvājums skolām 2021. gada rudenī2021. gada 6. septembris
...