X

Aktualitātes

27 jūn 2019 Jura Jankoviča grāmatas "Trapped in Siberia. Surviving Siberia" atvēršana
Kalendāra arhīvs »
 Aicinām uz fotoizstādi

Aicinām uz fotoizstādi "NACIONĀLĀS VIENOTĪBAS DIENA - GRUZIJAS MIERĪGĀ CĪŅA PAR BRĪVĪBU"

2019. gada 8. aprīlis

No 9. aprīļa Latvijas Okupācijas muzejā apskatāma Gruzijas vēstniecības veidotā fotoizstāde "Nacionālās Vienotības diena - Gruzijas mierīgā cīņa par brīvību". Izstāde veltīta 30. gadadienai, kopš 1989. gada 9. aprīļa traģēdijas Tbilisi, kad padomju armija brutāli izkliedēja neatkarības demonstrāciju Rustaveli avēnijā, Gruzijas galvaspilsētas centrā. Divdesmit viens cilvēks tika nogalināts, tostarp sievietes un jaunieši. Simtiem iedzīvotāju tika saindēti. Traģēdiju mēdz dēvēt par Tbilisi slaktiņu. Izstādi Okupācijas muzejā atklāja Gruzijas vēstniece Latvijā Tea Maisuradze. Izstāde muzejā būs apskatāma līdz 18. aprīlim. 

Gruzijas neatkarības kustība kļuva aktīva 1988. gadā. Demonstrācijas un bada streiki sākās 1989. gadā. 4. aprīlī dažādu augstskolu studenti pasludināja bada streiku, aicinot uz Gruzijas atdalīšanu no PSRS, nacionālo pretošanos, pilnīgu suverenitāti un autonomo formāciju atcelšanu Gruzijā. Neatkarības un demokrātijas kustība, ko veicināja vēlme atgriezties Rietumu civilizācijā, pulcēja tūkstošiem protestētāju no visas valsts, kas rezultējās mierīgā demonstrācijā pie valdības ēkas Rustaveli avēnijā Tbilisi.

8. aprīļa vakarā padomju ģenerālis izsludināja PSRS spēku mobilizāciju Gruzijas teritorijā un ārpus tās robežām.

9. aprīlī ap plkst. 4.00 no rīta Tbilisi ielās parādījās padomju tanki. Padomju armijas specvienības, bruņotas ar sapieru lāpstiņām un vālēm, brutāli sāka protestētāju izklīdināšanu, nogalinot divdesmit vienu cilvēku, galvenokārt sievietes un jauniešus. Jaunākie traģēdijas upuri bija 16 gadus veci. Simtiem pilsoņu saindēja toksiskas vielas. Haosā un panikā, ko izraisīja demonstrantu izklīdināšana, daudzi civiliedzīvotāji tika saspiesti vai nosmacēti.

Pēc traģiskajiem notikumiem Tbilisi tika noteikta komandantstunda, tanki palika izvietoti pilsētas centrā un ielās patrulēja karaspēks.

9. aprīļa slepkavības ievērojami motivēja Gruzijas neatkarības centienus. Šie notikumi arī izbeidza padomju kundzību.

1991. gada 31. martā gruzīni, 9. aprīļa notikumu motivēti, referendumā balsoja par neatkarību no Padomju Savienības. Tautas nobalsošanā tika uzdots viens jautājums: „Vai jūs atbalstāt Gruzijas neatkarības atjaunošanu saskaņā ar 1918. gada 26. maija Gruzijas Neatkarības deklarācijas aktu?” Vēlēšanas apmeklēja 90,5% balsstiesīgo, no kuriem 99% nobalsoja par Gruzijas neatkarību.

1991. gada 9. aprīlī, Tbilisi traģēdijas 2. gadadienā, Gruzijas Republikas Augstākā Padome, pamatojoties uz valsts mēroga referenduma rezultātiem, pasludināja Gruzijas suverenitāti un neatkarību no Padomju Savienības.

9. aprīlim bija nozīmīga ietekme ne tikai uz Gruziju, bet arī uz visu Padomju Savienību. Daudzus iedvesmoja Gruzijas piemērs cīņā par savu neatkarību.

9. aprīļa nakts vienmēr paliks Gruzijas vēsturē gan kā viens no traģiskākajiem, gan arī varonīgākajiem datumiem, kad visa valsts apvienojās, lai cīnītos par neatkarību. Gruzija vienmēr atcerēsies varoņus, kuri mēģināja apturēt krievu tankus ar kailām rokām. Šis datums ir neizdzēšami iegravēts gruzīnu prātos kā Nacionālās vienotības diena. 

Citas aktualitātes

Jura Jankoviča grāmatas "Trapped in Siberia. Surviving Siberia" atvēršana2019. gada 25. jūnijs
Visi interesenti laipni aicināti uz Jura Jankoviča grāmatas “Trapped in Siberia – Surviving Siberia&rdquo...
In Memoriam. Pieminam ilggadējo muzeja atbalstītāju Zigfrīdu Zadvinski2019. gada 19. jūnijs
Latvijas Okupācijas muzejs un Latvijas Okupācijas muzeja biedrība pateicībā un cieņā piemin mūžībā aizgājušo dr....
Iznācis muzeja vēsturnieces Ineses Dreimanes romāns "Vēstule ar pielikumu"2019. gada 14. jūnijs
Apgāds Zvaigzne ABC laidis klajā Latvijas Okupācijas muzeja vēsturnieces Ineses Dreimanes debijas romānu...
14. jūnija deportācijām veltīta piemiņas akcija2019. gada 12. jūnijs
13. jūnijā notika piemiņas akcija 1941. gada 14. jūnijā deportēto Latvijas iedzīvotāju piemiņai. Vilcienā Rīga -...