X
Lūcija Preise

Lūcija Preise

Vienkārša dzimteni mīloša latviete

Mēs gribam pastāstīt par Lūciju Preisi – vienkāršu latvieti, kuras mūža 15 gadi pagāja Amūras apgabalā izsūtījumā. Pēc atgriešanās viņa uzrakstīja savas atmiņas “’Ir tāds ciems – Umļekāns”. Tas ir ļoti emocionāls, saviļņojošs stāsts, kurā atklājas Lūcijas Preises lielā garīgā bagātība, augstā inteliģence, mīlestība – pret Latviju, savu ģimeni, darbu, dabu. Atmiņas uzrakstītas skaistā rokrakstā, tēlainā , bagātā valodā. Šis aizraujošais stāstījums sniedz nenovērtējamu ieskatu ne tikai Lūcijas Preises, bet visas mūsu tautas likteņgaitās. Vienkāršie, strādīgie, godīgie, savu dzimteni bezgalīgi mīlošie cilvēki vienmēr ir bijuši Latvijas lielākais dārgums. Tāda bija arī Lūcija Preise. L. Preises atmiņas glabājas Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejā. Šo atmiņu dienasgrāmatu, kā arī priekšmetus, fotogrāfijas un citus dokumentus muzejam nodeva L. Preises meita Dzidra Preise, kas dzīvo Preiļos. Muzejā notika tikšanās ar Dzidru Preisi un intervija ar viņu.
Galvenais vēstures avots, ko pētījām, analizējām, bija L. Preises dienasgrāmata:
a) Mūsu lasītās atmiņu burtnīcas aptver laika posmu no 1941. -1964.g., kas ir daļa no visa uzrakstītā.
b) Lasot šos tekstus, secinājām, ka tajos spilgti atklājas L. Preises dzīves galvenās vērtības: lielā Dzimtenes mīlestība, godīgais, čaklais darbs, bērnu audzināšana un izglītošana. Tāpēc mūsu darbā skan tieši šo vērtību raksturojošie atmiņu fragmenti par izsūtījuma laiku.
c) Atmiņas uzrakstītas viegi lasāmā, glītā rokrakstā, tekstā ir daudz epitetu, metaforu, kas paspilgtina to emocionalitāti un rada klātbūtnes iespaidu. L. Preise ir bijusi garīgi bagāts, inteliģents cilvēks, un iespējams viņas stāstnieces talants izpaustos citādi dzīves laikā, ja nebūtu izsūtījuma gadu.
d) Šī avota analīzi papildinājām ar atlasītajiem fotomateriāliem, priekšmetiem un galvenajiem Dzidras Preises intervijas jautājumiem, kas paskaidroja un deva papildus informāciju.Darba autors
Ilga Kivleniece, Ērika Trubiņa, Diāna Afanasjeva

Skaties citus darbus

Vija Valdmane

Vija Valdmane Ārlavas pansijas darbiniece Es izvēlējos pastāstīt par Viju Valdmani, jo viņa savu darbu dara profesionāli, bet ar sirsnību un... Uzzināt vairāk »

Staņislava Kalniņa

Staņislava Kalniņa Skolotāja un koru vadītāja Es šo cilvēku izvēlējos tāpēc, ka vairāk kā 7 gadus dziedāju Staņislavas Kalniņas... Uzzināt vairāk »

Aleksandrs Vasiļevskis

Aleksandrs Vasiļevskis Kordiriģents Izvēlējos šo cilvēku, jo mana ikdiena arī saistās ar mūziku. Labprāt apmeklēju kori un... Uzzināt vairāk »

Mirdza Lībiete

Mirdza Lībiete Bijusī latviešu valodas un literatūras skolotāja, tagad pensionāre Skolotāja pēc sirds aicinājuma, Rencēnu skolas absolvente, inteliģenta, vispusīga un atsaucīga.... Uzzināt vairāk »

Aloizijs Broks

Aloizijs Broks Garīdznieks, skolu direktors un tulkotājs Aloizijs Broks ir Latvijas un Aglonas dārgums, jo ir veicinājis novada uzplaukumu - izveidojis 2... Uzzināt vairāk »

Jānis Auzāns

Jānis Auzāns Dambretes skolotājs Viņš bija paraugs saviem jaunākajiem darba kolēģiem. No viņa ikviens varēja mācīties darba... Uzzināt vairāk »


Skatīt visus dārgumus
Latvijas Okupācijas muzejs
Eiropas Parlaents
Kultūras ministrija