X
Lūcija Preise

Lūcija Preise

Vienkārša dzimteni mīloša latviete

Mēs gribam pastāstīt par Lūciju Preisi – vienkāršu latvieti, kuras mūža 15 gadi pagāja Amūras apgabalā izsūtījumā. Pēc atgriešanās viņa uzrakstīja savas atmiņas “’Ir tāds ciems – Umļekāns”. Tas ir ļoti emocionāls, saviļņojošs stāsts, kurā atklājas Lūcijas Preises lielā garīgā bagātība, augstā inteliģence, mīlestība – pret Latviju, savu ģimeni, darbu, dabu. Atmiņas uzrakstītas skaistā rokrakstā, tēlainā , bagātā valodā. Šis aizraujošais stāstījums sniedz nenovērtējamu ieskatu ne tikai Lūcijas Preises, bet visas mūsu tautas likteņgaitās. Vienkāršie, strādīgie, godīgie, savu dzimteni bezgalīgi mīlošie cilvēki vienmēr ir bijuši Latvijas lielākais dārgums. Tāda bija arī Lūcija Preise. L. Preises atmiņas glabājas Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejā. Šo atmiņu dienasgrāmatu, kā arī priekšmetus, fotogrāfijas un citus dokumentus muzejam nodeva L. Preises meita Dzidra Preise, kas dzīvo Preiļos. Muzejā notika tikšanās ar Dzidru Preisi un intervija ar viņu.
Galvenais vēstures avots, ko pētījām, analizējām, bija L. Preises dienasgrāmata:
a) Mūsu lasītās atmiņu burtnīcas aptver laika posmu no 1941. -1964.g., kas ir daļa no visa uzrakstītā.
b) Lasot šos tekstus, secinājām, ka tajos spilgti atklājas L. Preises dzīves galvenās vērtības: lielā Dzimtenes mīlestība, godīgais, čaklais darbs, bērnu audzināšana un izglītošana. Tāpēc mūsu darbā skan tieši šo vērtību raksturojošie atmiņu fragmenti par izsūtījuma laiku.
c) Atmiņas uzrakstītas viegi lasāmā, glītā rokrakstā, tekstā ir daudz epitetu, metaforu, kas paspilgtina to emocionalitāti un rada klātbūtnes iespaidu. L. Preise ir bijusi garīgi bagāts, inteliģents cilvēks, un iespējams viņas stāstnieces talants izpaustos citādi dzīves laikā, ja nebūtu izsūtījuma gadu.
d) Šī avota analīzi papildinājām ar atlasītajiem fotomateriāliem, priekšmetiem un galvenajiem Dzidras Preises intervijas jautājumiem, kas paskaidroja un deva papildus informāciju.Darba autors
Ilga Kivleniece, Ērika Trubiņa, Diāna Afanasjeva

Skaties citus darbus

Anna Jesemčika

Anna Jesemčika Viesdocente (Mg.oec.), ekonomiste, grāmatvede, zvērināta revidente Mēs izvēlējāmies zvērinātu revidentu, viesdocentu Ekonomikas un sabiedrības attīstības... Uzzināt vairāk »

Artūrs Veckalniņš

Artūrs Veckalniņš Latviešu strēlnieks, Zaļās Artura grupas vadonis un komandieris, vēlāk 9.Madonas aizsargu pulka komandieris Šis cilvēks-dārgums ir no manas dzimtas, precīzāk mans vecvecvectēvs un es vēlējos viņa... Uzzināt vairāk »

Ineta Amoliņa

Ineta Amoliņa Vēstures skolotāja, novadpētniece, gide Kocēnu novadā viens no ievērojamākajiem dārgumiem ir Valmieras Valsts ģimnāzijas vēstures... Uzzināt vairāk »

Aleksandrs Vasiļevskis

Aleksandrs Vasiļevskis Kordiriģents Izvēlējos šo cilvēku, jo mana ikdiena arī saistās ar mūziku. Labprāt apmeklēju kori un... Uzzināt vairāk »

Austra Pumpure

Austra Pumpure Dziesminiece un ģitārskolotāja Austra bija viena no lieliskākajām personām Kurzemē. Mīlēja bērnus un bērni mīlēja viņu.... Uzzināt vairāk »

Georgs Fjodorovs

Georgs Fjodorovs Skolotājs un skautu vienības atjaunotājs Mēs sagatavojām projektu par vietējo skolotāju, kas Cesvainē atjaunoja 42. skautu vienību &ndash... Uzzināt vairāk »


Skatīt visus dārgumus
Latvijas Okupācijas muzejs
Eiropas Parlaents
Kultūras ministrija