X
Lūcija Preise

Lūcija Preise

Vienkārša dzimteni mīloša latviete

Mēs gribam pastāstīt par Lūciju Preisi – vienkāršu latvieti, kuras mūža 15 gadi pagāja Amūras apgabalā izsūtījumā. Pēc atgriešanās viņa uzrakstīja savas atmiņas “’Ir tāds ciems – Umļekāns”. Tas ir ļoti emocionāls, saviļņojošs stāsts, kurā atklājas Lūcijas Preises lielā garīgā bagātība, augstā inteliģence, mīlestība – pret Latviju, savu ģimeni, darbu, dabu. Atmiņas uzrakstītas skaistā rokrakstā, tēlainā , bagātā valodā. Šis aizraujošais stāstījums sniedz nenovērtējamu ieskatu ne tikai Lūcijas Preises, bet visas mūsu tautas likteņgaitās. Vienkāršie, strādīgie, godīgie, savu dzimteni bezgalīgi mīlošie cilvēki vienmēr ir bijuši Latvijas lielākais dārgums. Tāda bija arī Lūcija Preise. L. Preises atmiņas glabājas Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejā. Šo atmiņu dienasgrāmatu, kā arī priekšmetus, fotogrāfijas un citus dokumentus muzejam nodeva L. Preises meita Dzidra Preise, kas dzīvo Preiļos. Muzejā notika tikšanās ar Dzidru Preisi un intervija ar viņu.
Galvenais vēstures avots, ko pētījām, analizējām, bija L. Preises dienasgrāmata:
a) Mūsu lasītās atmiņu burtnīcas aptver laika posmu no 1941. -1964.g., kas ir daļa no visa uzrakstītā.
b) Lasot šos tekstus, secinājām, ka tajos spilgti atklājas L. Preises dzīves galvenās vērtības: lielā Dzimtenes mīlestība, godīgais, čaklais darbs, bērnu audzināšana un izglītošana. Tāpēc mūsu darbā skan tieši šo vērtību raksturojošie atmiņu fragmenti par izsūtījuma laiku.
c) Atmiņas uzrakstītas viegi lasāmā, glītā rokrakstā, tekstā ir daudz epitetu, metaforu, kas paspilgtina to emocionalitāti un rada klātbūtnes iespaidu. L. Preise ir bijusi garīgi bagāts, inteliģents cilvēks, un iespējams viņas stāstnieces talants izpaustos citādi dzīves laikā, ja nebūtu izsūtījuma gadu.
d) Šī avota analīzi papildinājām ar atlasītajiem fotomateriāliem, priekšmetiem un galvenajiem Dzidras Preises intervijas jautājumiem, kas paskaidroja un deva papildus informāciju.Darba autors
Ilga Kivleniece, Ērika Trubiņa, Diāna Afanasjeva

Skaties citus darbus

Arnolds Treide

Arnolds Treide Politiski represētais un bijušais Liepājas Politiski represēto kluba priekšsēdētājs. Šobrīd ir kluba dalībnieks. No 1957. līdz 1986.gadam motoru atslēdznieku brigadieris Liepājā. Mēs izvēlējāmies rakstīt par Arnoldu Treidi, jo: - Viņš bija izsūtīts 16 gadus un,... Uzzināt vairāk »

Marta un Reinholds Kučeri Zemnieki Mūsu vecvecmāmiņa Marta Kučere (Dansone) dzimusi 1918. gada  1.aprīlī ... Uzzināt vairāk »

Lavīze Pūce-Aldzere

Lavīze Pūce-Aldzere Vieglatlēte, trenere Mans novada dārgums ir mana ģimene, bet šoreiz es izvēlējos rakstīt par manu vecvecmāmiņu... Uzzināt vairāk »

Jānis Auzāns

Jānis Auzāns Dambretes skolotājs Viņš bija paraugs saviem jaunākajiem darba kolēģiem. No viņa ikviens varēja mācīties darba... Uzzināt vairāk »

Mārtiņš Birnis Mūzikas un pūšaminstrumentu pedagogs, orķestru diriģents un komponists Vēlos pastāstīt par šo mūziķi, jo plašākai Latvijas sabiedrībai Mārtiņ&scaron... Uzzināt vairāk »

Jānis Jānis

Jānis Jānis Diriģents Jānis Lauris bija mans vec-vec-vectēvs, kurš aizvadīja 82 gadu garu mūžu kā diriģents un... Uzzināt vairāk »


Skatīt visus dārgumus
Latvijas Okupācijas muzejs
Eiropas Parlaents
Kultūras ministrija