X
Lūcija Preise

Lūcija Preise

Vienkārša dzimteni mīloša latviete

Mēs gribam pastāstīt par Lūciju Preisi – vienkāršu latvieti, kuras mūža 15 gadi pagāja Amūras apgabalā izsūtījumā. Pēc atgriešanās viņa uzrakstīja savas atmiņas “’Ir tāds ciems – Umļekāns”. Tas ir ļoti emocionāls, saviļņojošs stāsts, kurā atklājas Lūcijas Preises lielā garīgā bagātība, augstā inteliģence, mīlestība – pret Latviju, savu ģimeni, darbu, dabu. Atmiņas uzrakstītas skaistā rokrakstā, tēlainā , bagātā valodā. Šis aizraujošais stāstījums sniedz nenovērtējamu ieskatu ne tikai Lūcijas Preises, bet visas mūsu tautas likteņgaitās. Vienkāršie, strādīgie, godīgie, savu dzimteni bezgalīgi mīlošie cilvēki vienmēr ir bijuši Latvijas lielākais dārgums. Tāda bija arī Lūcija Preise. L. Preises atmiņas glabājas Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejā. Šo atmiņu dienasgrāmatu, kā arī priekšmetus, fotogrāfijas un citus dokumentus muzejam nodeva L. Preises meita Dzidra Preise, kas dzīvo Preiļos. Muzejā notika tikšanās ar Dzidru Preisi un intervija ar viņu.
Galvenais vēstures avots, ko pētījām, analizējām, bija L. Preises dienasgrāmata:
a) Mūsu lasītās atmiņu burtnīcas aptver laika posmu no 1941. -1964.g., kas ir daļa no visa uzrakstītā.
b) Lasot šos tekstus, secinājām, ka tajos spilgti atklājas L. Preises dzīves galvenās vērtības: lielā Dzimtenes mīlestība, godīgais, čaklais darbs, bērnu audzināšana un izglītošana. Tāpēc mūsu darbā skan tieši šo vērtību raksturojošie atmiņu fragmenti par izsūtījuma laiku.
c) Atmiņas uzrakstītas viegi lasāmā, glītā rokrakstā, tekstā ir daudz epitetu, metaforu, kas paspilgtina to emocionalitāti un rada klātbūtnes iespaidu. L. Preise ir bijusi garīgi bagāts, inteliģents cilvēks, un iespējams viņas stāstnieces talants izpaustos citādi dzīves laikā, ja nebūtu izsūtījuma gadu.
d) Šī avota analīzi papildinājām ar atlasītajiem fotomateriāliem, priekšmetiem un galvenajiem Dzidras Preises intervijas jautājumiem, kas paskaidroja un deva papildus informāciju.Darba autors
Ilga Kivleniece, Ērika Trubiņa, Diāna Afanasjeva

Skaties citus darbus

Silva Linarte

Silva Linarte Māksliniece, pedagoģe un novadpētniece Mēs izvēlējāmies Silvu Linarti, lai pastāstītu par viņas nozīmīgo ieguldījumu Daugavpils... Uzzināt vairāk »

Mārtiņš Birnis Mūzikas un pūšaminstrumentu pedagogs, orķestru diriģents un komponists Vēlos pastāstīt par šo mūziķi, jo plašākai Latvijas sabiedrībai Mārtiņ&scaron... Uzzināt vairāk »

Vladislavs Locs

Vladislavs Locs Rakstnieks, redaktors, grāmatu izdevējs Šogad apritēja 105 gadi kopš dzimis latgaļu grāmatu izdevējs Vladislavs Lōcs.... Uzzināt vairāk »

Daina Sirmā

Daina Sirmā Dzejniece un skolotāja Daina Sirmā, manuprāt, ir izcila personība. Dzirdēju daudzu skolotāju un skolēnu pozitīvās... Uzzināt vairāk »

Vija Valdmane

Vija Valdmane Ārlavas pansijas darbiniece Es izvēlējos pastāstīt par Viju Valdmani, jo viņa savu darbu dara profesionāli, bet ar sirsnību un... Uzzināt vairāk »

Aina Zvirbule

Aina Zvirbule Skolotāja Skolotāja visu savu darba mūžu veltījusi vienai profesijai un vienai darba vietai. Viņas audzināmo... Uzzināt vairāk »


Skatīt visus dārgumus
Latvijas Okupācijas muzejs
Eiropas Parlaents
Kultūras ministrija