Piemiņas vietas

Piemiņas vietu programma darbu uzsāka 2002. gadā. Tās uzdevums ir vākt informāciju par piemiņas vietām Latvijā, kas saistītas ar okupācijas laika vēsturi; sagatavot projektus piemiņas vietu sakārtošanai vai piemiņas zīmju izveidošanai; rūpēties par piemiņas vietu reģistrēšanu valsts un pašvaldību aizsargājamo objektu sarakstos; popularizēt piemiņas vietas un sniegt informāciju piemiņas vietu meklētājiem.  Šobrīd ir izveidota datu bāze par aptuveni 500 piemiņas vietām Latvijā un aiz tās robežām.

Vagons Torņakalnā
1996. gada 14. jūnijā Okupācijas muzejs sadarbībā ar Latvijas Dzelzceļu pie Torņakalna stacijas atklāja vagonu – piemiņas vietu visiem padomju deportācijās cietušajiem. Šādos vagonos 1941. gada 14. jūnijā pēc Čekas pavēles, bet bez tiesas sprieduma, uz PSRS visattālākajiem novadiem izveda vairāk nekā 15 000 Latvijas iedzīvotāju. 2000. gada 14. jūnijā blakus vagonam atklāja tēlnieka Paula Jaunzema veidoto pieminekli.

Baltie krusti
Kapulauks “Baltie krusti” ir komunistiskā režīma nomocīto cilvēku piemiņas vieta. Pirmajā padomju varas okupācijas gadā (1940-1941) Latvijas iedzīvotāji bija baiļu pārņemti. Viena no labi zināmām komunistiskā terora epizodēm, līdzās 14. jūnija deportācijai ir Valsts drošības tautas komisāra Semjona Šustina parakstītā rezolūcija uz 78 apcietināto saraksta: „Sociālās bīstamības dēļ – visus nošaut”. Nevainīgo cilvēku mirstīgās atliekas atrada pēc vācu okupācijas varas ienākšanas, apraktus Centrālcietuma pagalmā un pēc ekshumācijas, 6. jūlijā 1941. gadā guldīja Meža kapos, aizsākot „Balto krustu” kapulauka vēsturi. „Baltajos krustos” guldīti vēl līdz pat 1944. gadam masu kapos atrastie komunistiskā terora upuri. To skaits pēc aptuvenām aplēsēm ir ap 120.

Čekas nams
Čekas vai Stūra māja ir unikāla liecība par pusgadsimtu ilgu periodu, kura laikā totalitāras varas represīva struktūra – Latvijas PSR Valsts drošības komiteja (saukta arī par Čeku) ir vajājusi, nogalinājusi un morāli terorizējusi Latvijas iedzīvotājus.

Melnais slieksnis
"Melnais slieksnis" ir Okupācijas muzeja izveidota piemiņas zīme padomju okupācijas upuriem. To  2003. gada 14. jūnijā uzstādīja pie t.s. Čekas mājas jeb Stūra nama, kur padomju okupācijas gados darbojās valsts drošības iestādes. Piemiņas zīmi veido tēraudā kaltas puspavērtas durvis un informatīva piemiņas plāksne.

Komunistiskā terora upuru un nacionālo partizānu piemiņas vietu saraksts